- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Министар пољопривреде и руралног развоја Тразан Ми...
Министар пољопривреде и руралног развоја Тразан Милошевић примио делегације удружења маслинара у Црној Гори
Министар пољопривреде и руралног развоја Тарзан Милошевић примио је данас делегацију сва три удружења маслинара у Црној Гори (Бока, Бар и Улцињ), као и експерта Међународног Савјета за маслину (ИОЦ) чији је Црна Гора пуноправни члан од 2007. године и предсједавајући у овој години.
Тема састанка била је сагледавање статуса маслинарства у Црној Гори, проблеми и изазови са којима се произвођачи и прерађивачи маслине суочавају, као и начина унапређења сарадње Министарства пољопривреде и руралног развоја са њима.
Након сагледавања кључних изазова у тој области, закључено је да се акценат даљих активности мора ставити на јачање сарадње са општинама, у циљу укрупњавања посједа са засадима маслина. Такође се треба радити на јачању погона за прераду маслине, брендирању маслиновог уља, повећаном и квалитетнијем укључивању научних институција и савјетодавне службе у сарадњу са маслинарима. Министар је информисан и о значају реконструкције путева кроз маслињаке, и обећао да ће у сарадњи са органима локалних самоуправа приступити рјешавању тог питања.
Главни циљ свих активности у сектору маслинарства треба да буде повећање засада маслине, повећање производње квалитетног маслиновог уља, посебно екстра вирџин, чији су квалитет и количина све већи из године у годину. Министар је предложио да се интензивирају активности везане за оснивање националне референтне лабораторије за контролу квалитета маслиновог уља у Бару, те за усвајање новог Закона о маслинарству током ове године и повећању подршке инвестицијама у прераду и повећање квалитета маслиновог уља средствима агробуџета, као и и новим кредитним линијама министарства пољопривреде.
Констатовано је да треба радити и на интензивирању сарадње са НВО и струковним организацијама маслинара, у смислу заједничког дефинисања квалитетних пројеката у тој области, као и њиховог заједничког мониторинга. У том смислу, истакнути су значај маслина као културе и њен неупоредив значај у очувању крајолика и традиционалних културних вриједности, као и еколошки бенефити њеног гајења.