Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана X редовна сједница Социјалног савјета

Објављено: 25.01.2011. 01:47 Аутор: Биро

Данас је одржана X редовна сједница Социјалног савјета Црне Горе којом је предсједавао министар рада и социјалног старања и предсједник Социјалног савјета Црне Горе Суад Нумановић.

На дневном реду сједнице било је разматрање најновијег усклађивања малопродајних цијена нафтних деривата и најављеног повећања цијене електричне енергије и остала текућа питања.

На основу дикусија и аргументоване расправе која је вођена током сједнице Социјални савјет оцјењује:

1. У условима када се још увијек осјећају посљедице утицаја глобалне економске кризе, како у сектору привреде, тако и у домену стандарда грађана веома је значајно одржати постојећи ниво макро-економске стабилности као и кључне индикаторе економске политике за 2011 годину, међу које свакако спада стопа раста бруто друштвеног производа од 2.5%, стопа инфлације од 2,2% и повећање запосленост од 1,3 %.

2. Посебно је значајно одржати сектор малих и средњих предузећа у нивоу конкурентности који омогућава планирану стопу раста инфлације и запослености, а који је уједно и највиталнији дио привредне структуре Црне Горе.

3. Економска криза је кроз свој негативни утицај ограничила могућност повећања зарада запослених и тиме стандард грађана учинила много осјетљивијим на осцилације цијена посебно за оне производе који битно утичу на његову висину.

Полазећи од ових оцјена, уважавајући независност Регулаторне агенције за енергетику, Социјални савјет препоручује:

1. Да менаџменти Електропривреде Црне Горе и црногорског електропреносног система преиспитају достављени захтјев за одређивање регулаторно дозвољеног прихода, цијена и тарифа Регулаторној агенцији за енергетику, имајући у виду претходно изнесене оцјене Социјалног савјета везане за одржавање макроекономске стабилности у још увијек присутним посљедицама глобалне економске кризе, значај одржавања конкурентности сектора малих и средњих предузећа и одржавање нивоа стандарда грађана у Црној Гори.

1.2 Такође би било сврсисходно да и Регулаторна агенција за енергетику размотри методологију одређивања регулаторно дозвољеног прихода, цијена и тарифа, у контексту актуелног економског и социјалног тренутка.

1.3 Да Југопетрол АД Котор преиспита своју методологију обрачуна нафтних деривата.

2. Да социјални партнери, односно Влада, синдикат и послодавци, ураде стручну анализу предлога за евентуално поскупљење енергената, након чега ће Социјални савјет на још једној сједници која ће бити одржана до краја фебруара, то размотрити и донијети коначан став по овом питању.

3. Да се сагледа могућност да се на захтјев за промјену цијена електричне енергије, који припремају менанаџменти Електропривреде Црне Горе и црногорског електропреносног система прије достављања Регулаторној агенцији, обезбиједи сагласност одбора директора ових предузећа.

4. Обзиром да су у претходном периоду направљани значајни помаци у елиминисању унакрсног субвенционирања на начин што су мала и средња предузећа субвенционирала остале потрошаче на истом напонском нивоу, било би сврсисходано да се и даље настави тренд смањења цијена за мала и средња предузећа.

5. Како је новим Законом о енергетици и директивама ЕУ предвиђено да се омогући слободно формирање цијена електричне енергије на отвореном тржишту од 1. јануара 2015. године, а имајући у виду досадашњи утуцај глобалне економске кризе на стандад грађана, потребно би било размотрити могућност задржавања цијена електричне енергије за домаћинства на постојећем нивоу.

На крају, као не мање значајно, Социјални савјет подржава настављање програма субвенционирања цијена електричне енергије за кориснике социјално заштитних права у складу са Програмом субвенционирања потрошача електричне енергије коју је Влада усвојила 5. јуна 2008. године.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?