Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Дани консултација: Мањински савјети важни у конкретном доприносу демократизацији, изградњи мултиетничких и мултинационалних односа у Црној Гори на путу европских интеграција

Објављено: 25.01.2011. 23:33 Аутор: Биро

 

Предсједник Владе Игор Лукшић састао се са предсједницима савјета мањинских заједница у Црној Гори - предсједником Бошњачког савјета Шербом Растодером, предсједником Албанског савјета Тахиром Тахиријем, предсједником Хрватског савјета Мирославом Франовићем, предсједником Муслиманског савјета у Црној Гори Сабријом Вулићем, предсједником Српског савјета у Црној Гори Момчилом Вуксановићем.

Предсједник Владе је истакао значај улоге мањиских савјета у Црној Гори која његује сензибилитет мањиских права на свом путу афирмације равноправног грађанског друштва, као и доприноса који мањиских народа у процесу испуњавања европских критеријума. У том смислу, предсједник је истакао значај јачања капацитета институције омбудсмана, као и примјене антидискриминационе политике.

Представници мањинских заједница изразлии су задовољсто што је предсједник Владе Игор Лукшић укључио њихове представнике у оквиру Дана консултација, истучући да је ово први пут да их је примио неко од црногорских званичника. Истовремено, истакли су спремност мањинских народа да дају конкретан допринос демократизацији, изградњи мултиетничких и мултинационалних односа у Црној Гори на путу европских интеграција.

Такође, током састанка упознали су предсједника са њиховим захтјевима за расподјелу средстава Фонда за мањине, као и захтјевима за досљедњу примјену Устава када је ријеч о језицима.

Предсједник Лукшић је позвао представнике мањинских народа да помогну у деполитизацији процеса, истичући да је попис искључиво статистичка категорија и да сви треба да допринесемо да протекне у атмосфери у којој ће сваки грађанин моћи слободно да се изјасне.

Истовремено је истакао да запошљавање припадника мањинских народа у државним органима, као и органима локалне самуоправе у којима су заступљене мањине, треба да буде више заступљено, али и ускађено, прије свега, са професионалним стандардима.

На састанку са предсједником ЦАНУ-а Момиром Ђуровићем истакнут је значај постављања камена темељца за нову зграду ЦАНУ-а, чиме се стварају додатни услови за даљи развој академије.

Током састанка указано је на значај сарадње између државе и академије, истичући да су припремом документа Црна Гора у ери компетентивности у XXИ вијеку створене основе за реализацију великог броја пројеката, формирање кластера, али и истакнута важност укључивања академије и свих интелектуалних капацитета државе на путу европских интеграција.

КАБИНЕТ ПРЕДСЈЕДНИКА ВЛАДЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?