Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Одржна радионица Квалитет базенских вода – усаглашеност и примјена

Објављено: 27.01.2011. 22:45 Аутор: ПР служба

Министарство здравља у сарадњи са канцеларијом Свјетске здравствене организације организовало радионицу на тему „Квалитет базенских вода – усаглашеност и примјена“. Радионица је организована у складу са потписаним Двогодишњим споразумом о сарадњи за 2010-2011. годину, измеду Црне Горе и Свјетске здравствене организације.

 

Основни циљеви дводневне радионице односили су се на указивење потребе за бољим тренингом у вези са пуштањем у рад и управљањем базенима, обучавање радника у јавном здравству и санитарних инспектора на њиховом језику, пружање адекватног пропратног стручног материјала за организацију сличних тренинга од стране националних надлежних институција, те пружање основне информације и технике за ефикасну инспекцију базена.

 

На радионици је истакнуто да је један од кључних проблема јавног здравља у подручју Медитерана  микробиолошка загађеност приобалних рекреативних вода као резултат нетретираног или полутретираног канализационог отпада. С обзирмо на то да је Средоземље све привлачније за  бројне туристе, питање микробиолошке загађености вода је од посебног значаја. Иако је општа ситуација значајно побољшана у неким областима и то изградњом постројења за третман канализационог отпада и уређаја за подморске испусте, микробиолошка загађеност је и даље једно од најактуелних тема.  

 

Наглашено је да је број затворених и отворених базена у употреби у порасту, те да су болести попут тифусне и паратифусне грознице, амебне дизентерије, лептоспирозе, бациларне дизентерије, понекад везане за загађеност пијаће воде, преносиве и пливањем у загађеној води базена. Такође, базени и нихова околина често су извор повреда и преноса инфекција очију, ушију, носа и грла, гљивичних обољења тј.атлетског стопала, импетига, и других дерматоза. У том погледу, правилна изградња, кориштење и одржавање базена је веома важно питање јавног здравства.

 

Надлежне здравствене институције, речено је током радионице, требало би да су потпуно свјесне свих питања везаних за базене, те стога програми изградње капацитета укључујући тренинге су од посебног значаја. Питања попут микробиологије и хемије, дезинфекције, тестирања, коришћења и санитарне инспекције базена су важна јер директно утичу на контролу болести и безбједоносне процедуре. 

 

У циљу помоћи земљама у имплементацији програма безбједних вода, СЗО је израдила водиче на ту тему. Примјена тих водича, заједно са другим концептима, у области очувања и унапређења квалитета вода у базенима захтијева тренирану радну снагу, јер погрешан третман базена може резултирати угрожавањем јавног здравља.

 

Главни предаваци били су експерти Регионалне СЗО канцеларије за Европу др Георге Камизоулис и проф. Атина Мавридоу, а радионици су у име Министарства здравља учествовали помоћник министра др Рајко Страхиња и главни здравствено-санитарни инспектор др Љиљана Јовићевић.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?