- Влада Црне Горе
Министарство поморства Саопштење: Одржан семинар о државној контроли заст...
Саопштење: Одржан семинар о државној контроли заставе и контроли страних бродова у црногорским лукама
У Подгорици је 26. и 27. јануара 2011. године одржан семинар о државној контроли заставе и контроли страних бродова у црногорским лукама. Семинар је организовало Министарство саобраћаја и поморства, у сарадњи са Европском агенцијом за поморску сигурност (ЕМСА).
На семинару су паралелно изложени међународно и европско законодавство којим се одређује начин контроле бродова под црногорском заставом. Држава застава може контролу својих бродова и издавање сертификата, уговором пренијети на признату организацију, с тим што држава мора пронаћи механизам за контролу рада признате организације с којом би закључила овај уговор. Такође је истакнута потреба за адекватним квалификацијама, квалитетном обуком инспектора контроле државне заставе као и добрим познавањем свих релевантних конвенција по којима се брододовима издају сертификати, које је потребно јасно дефинисати националним законодавством. Презентирана су искуства Данске и Италије у процесу успостављања овог система.
Такође, предстваљнена је директива 2009/35/ЕЦ, којом је регулисан систем испитивања поморских незгода. Наиме овом директивом је предвиђено да држава мора оформити независтан орган који би у случају поморске незгоде у којој би држава имала учешће, морала извршити истрагу било као главни носитељ истраге или њен учесник. Циљ вршења ове врсте истраге требао би да има искључиво едукативни карактер, да би држава кроз евалуацију извјештаја установила који су то недостаци и адекварно реаговала у циљу понављања истих.
У односу обавезе државне контроле страних бродова у домаћим лукама на предстваљено је такође упоредно међународно и европско законодавство којим су дефинисане, кроз резолуцији Међународне поморске организације (ИМО) А.787 и кроз директиву 2009/16/ЕЦ, којима је јасно дефинисано да држава кроз национално законодавство мора дефинисати надлежности инспекције, као и детаљно дефинисати процедуру инспекције на страним бродовима. Наиме, потребно је одредити циљеве тј. одредити проценат бродова који морају бити контолисани, али и одредити приоритет контроле. Држави је такође дато у надлежност да може због одређених недостатака задржати брод тј. забранити му да исплови, чиме би бродар био у великом губитку. Овим је покушано наметнути бродарима обавезу да поштују прописано законодавство. Након завршене инспекције инспектор прави извјештај који је потребно унијети у базу података, која мора бити јавна, коју је такође потребно оформити. Форма извјештаја је такође јасно дефинисана и мора бити универзална на националном нивоу. Записник инспекције се шаље признатој организацији и држави заставе. Такође је предвиђено да се на предметни записник може поднијети жалба.
Предавања са семинара су у овом тренутку изузетно користна за све учеснике семинара, из разлога што је у процедури израда нацрта Закона о сигурности и безбједности пловидбе, као и из разлога што је Црна Гора усмјерила активности на испуњавању услова како би постала чланица Париског меморандума о надзору контроле луке.