- Влада Црне Горе
Потпредсједник Владе и министар правде Душко Марко...
Потпредсједник Владе и министар правде Душко Марковић учествовао на редовном састанку шефова мисија земаља чланица ЕУ у Црној Гори
Влада Црне Горе афирмише позитивни дух сарадње са свим субјектима у процесу европских и евроатлантских интеграција, а планови за испуњење седам кључних критеријума Европске комисије су импресивни и охрабрујући, саопштено је на данашњем састанку потпредсједника Владе и министра правде Душка Марковића са шефовима мисија земаља чланица ЕУ у Црној Гори, одржаним у сједишту Делегације ЕУ у Подгорици.
Састанку, чији је домаћин био шеф Делегације ЕУ Леополд Маурер, присуствовали су амбасадори Аустрије, Бугарске, Грчке, Мађарске, Италије, Пољске, Румуније, Словачке, Словеније, Шпаније, Шведске и Уједињеног Краљевства, као и представници мисија Француске, Холандије и Чешке.
Потпредсједник Марковић је у свом излагању нагласио да је Црна Гора држава која је обезбиједила пуну унутрашњу стабилност, по свим параметрима који је детерминишу: политичким, економским, социјалним и безбједносним. “Политичким, јер све институције у пуном капацитету извршавају своје Уставне и законске надлежности, а парламентарна већина нема ограничења у имплементациј националних политика; економским, јер и даље успјешно одолијевамо изазовима глобалне економске кризе; социјалним, јер исказујемо пуну социјалну одговорност према социјалним групама и запосленим чије су компаније угрожене; и безбједносним, јер Црна Гора нема безбједносних изазова који би угрозили њену унутрашњу стабилност”, казао је потпредсједник Марковић.
Говорећи о кључним приоритетима спољне политике, чланству у НАТО и у ЕУ, Марковић је нагласио да је Влада покренула најшири дијалог унутар Црне Горе о тим и другим приоритетима. “Свједоци сте тога дијалога. Хоћемо да пошаљемо јасну поруку да Влада не жели монопол над овим процесом, али истовремено преузима највећу и пуну одговорност”, казао је потпредсједник.
Он је упознао амбасадоре са планом Владе да у другом кварталу предложи нови закон о НВО, којим ће бити унапријеђена политика финансирања цивилног сектора и иствремено успостављен дијалог који треба да нас доведе до партнерства и могућности да користимо њихов неспорни потенцијал. “Сва министарства су дужна да унаприједе комуникацију са НВО кроз формирање Савјета за сарадњу. Такође, желимо унаприједити и однос према медијима кроз већу отвореност и њихово економско снажење кроз државну помоћ. Већ у фебруару ћемо предложити измјене Кривичног законика, којим ћемо између осталог декриминилизовати клевету” рекао је Марковић. “Али, одговорност за јавно изговорену ријеч биће регулисана унапређењем грађанског законодавства”, појаснио је потпредсједник.
Он је нагласио да је у овом тренутку најважнији приоритет Владе утврђивање Акционог плана за испуњавање седам препорука из мишљења Европске комисије и аналитичког извјештаја. “ У завршној смо фази јавног дијалога, да би дошли до примјенљивог документа. Вјерујем да ћемо након сугестија Европске комисије имати документ, који ћемо бити у стању да имплементирамо у кратким роковима и завриједимо датум преговора. Али ми већ интезивно радимо и реализујемо бројне обавезе из извјештаја, не желећи да изгубимо трку са временом”, саопштио је потпредсједник.
Марковић је посебну пажњу посветио јачању независности правосуђа, најављујући за прољећно засиједање Парламента измјене Закона о судовима, Закона о државном тужилаштву, Закона о Судском савјету и Закона о Тужилачком савјету, којима ће бити унапријеђени критеријуми за избор носилаца правосудне функције и прописани јасни критеријуми за њихово каријерно напредовање, односно дисциплинску одговорност. Такође, ради се и на припреми измјена Устава, у дијелу избора највиших носилаца правосудне функције и Влада ће до краја фебруара утврдити предлог тих измјена. “То значи да радимо на два колосјека према истом циљу – јачању независности, одговорности и професионализму правосуђа. У томе смо захвални на експертској подршци европских партнера”, рекао је потпредсједник.
Говорећи о борби против организованог криминала и корупције, Марковић је истакао да се она одвија на два фронта: “Први је превентивни и суштински, на стварању друштвеног амбијента у којем ће државни органи слободно и без притиска примјењивати закон. Други је да јачамо професионални капацитет судија, тужилаца и полицајаца”, закључио је Марковић.
Након уводног излагања, потпредсједник је одговарао на питања шефова мисија о планираној динамици испуњења препорука Европске комисије и другим актуелним питањима из агенде Владе Црне Горе.
На састанку је изражена подршка Влади Црне Горе и њеним институцијама, као и друштву у цјелини, у предстојећој етапи евроинтеграционог пута.