Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потпредсједник Владе и министар правде Душко Марковић разговарао са представницима медија

Објављено: 04.02.2011. 21:42 Аутор: Биро
„Резултати рада који нијесу добро представљени у јавности, као да нису ни остварени. Због тога смо одлучили да успоставимо комуниктивно-либерални модел сарадње Владе са медијима и цивилним сектором, као партнерство од националног интереса“, саопштио је потпредсједник Владе за политички систем, унутрашњу и спољну политику и министар правде Душко Марковић на радном доручку са представницима медија, одржаном данас на вили „Горица“.

Разговор са медијским посленицима обухватио је израду Акционог плана за спровођење седам кључних препорука Европске комисије, борбу против организованог криминала и корупције, јачање независности правосуђа, регионална сарадња и друга питања из Владине агенде за 2011. годину.

Потпредсједник је као два кључна унутрашња циља означио јачање владавине права и борбу против организованог криминала и корупције, а као спољнополитичке чланство у ЕУ и НАТО. „Без владавине права нема демократског и слободног друштва. Она је услов за укупан друштвени напредак. Након јачања независности, одговорности и ефикасности правосуђа, највећи изазов са којим се суочавамо у Црној Гори је примјена закона. Још од римског права постоји максима да закон који се не примјењује, као да није донијет, те да је примјена лошег закона боља од непримјењивања доброг закона“ истакао је потпредсједник.

Говорећи о најављеним измјенама нормативног оквира за област правосуђа, Марковић је упознао представнике медија са ставом европских партнера да промјена Устава није предуслов за напредак у овој области, макар у овој фази интеграција и најавио предлог измјена сета системских закона за прољећно засиједање Парламента. „ Дефинисаћемо критеријуме за избор, каријерно напредовање, односно дисциплинску одговорност носилаца правосудне функције. Али, не мање је важно да створимо друштвени амбијент, који ће им омогућити да несметано обајвлају свој посао“, нагласио је Марковић.

Он је поновио да Црна Гора није земља организованог криминала и корупције, али да јесте држава која са тим појавама има проблемн нагласивши тај проблем није ни мањи нити већи него земље региона и шире. Потпредсједник Марковић је, за 11. фебруар, најавио одржавање конститутивне сједнице Националне комисије за праћење спровођења Програма борбе против корупције и организованог криминала, која ће добити нова функционална овлашћења и проактивну улогу, са новом методологијом рада. Као новину у методологији рада комисије, Марковић је најавио и позивање на разговор руководилаца органа и институција, у којима има индиција постојања случајева корупције. Казао је и да се великим проблемом може сматрати и тај што грађани не пријављују корупције, иако им та могућност стоји на располагању.

Као један од предуслова за успјех у борби пторив криминала и корупције, Марковић је навео добру регионалну сарадњу. „Статистика поступања по захтјевима за изручење у складу са уговорима које смо закључили са Србијом и Хрватском, говори да Црна Гора није земља која пружа уточиште криминалцима и никада то неће бити“, закључио је потпредсједник.

Одговарајући на питања новинара, од којих се једно односило на наводе да су стварни власници мојковачке фабрике дувана, он и Веселин Вељовић је казао да нема никакве везе са фабриком дувана у Мојковцу, али да је био у току са њеним оснивањем, као Мојковчанин који жели да у свом родном граду, иначе другој по реду најсиромашнијој општини у Црној Гори, види развој и могућност отварања нових радних мјеста. Категорично је, као спекулацију, одбацио те наводе. „Мојковац је мали град и зна се ко шта ради и ко шта има. Црна Гора је била доста оптерећена оваквим причама. Не треба јој нова прича на ову тему. Очекујем брзу и професионалну истрагу и од тужилаштва сам обавијештен да је она у току“, рекао је потпредсједник.

Одговарајући на питање о Цркви на Румији, Марковић је рекао да је ријеч о комплексном и осјетљивом питању и да ће Влада, која жели опште добро, донијети одлуку са којом ће сви бити сагласни, при чему ће водити рачуна о примјени и посљедицама примјене права. Он је додао да је, и поред интересовања међународних организација и европских институција за ово питање, ријеч о „нашем изазову и нашем проблему“.

На питање о изради новог Предлога закона о статусу потомака династије Петровић Његош, потпредјсједник је казао да је формирана експертска група при Кабинету предсједника Владе, којом руководи правни савјетник Срђан Спаић, која сагледава све примједбе у циљу доношења Закона прихватљивог за обије стране, и државу Црну Гору и принца Николу.

На радном доручку било је ријечи и о изазовима у спровођењу Уговора о изручењу са Републиком Србијом, питању заштите ауторских права електронских медија у Црној Гори, предстојећем попису становништва и другим актуелним питањима од друштвеног-политичког значаја.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?