- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Саопштење: Прва фаза реализације пројекта обезбјеђ...
Саопштење: Прва фаза реализације пројекта обезбјеђивања кредита за домаћинства за уградњу соларних колектора
Министарство економије и Програм заштите животне средине Уједињених Нација (УНЕП) ће сљедеће седмице путем јавног позива позвати комерцијалне банке које послују на територији Црне Горе да понуде услове и модалитет сарадње у циљу обезбјеђивања кредита за домаћинства за уградњу соларних колектора. Кредити ће се користити само за потребе уградње колектора, и биће у висини вриједности соларног система који се ставља на стамбени објекат. Министарство економије и УНЕП су обезбиједили финансијска средства за субвенционирање каматне стопе у циљу омогућавања приступа комерцијалним зајмовима за набавку система за соларно загријевање воде, и то до 0% ефективне каматне стопе. То би значило би, да за просјечно домаћинство, мјесечна рата кредита, који би се отплаћивао 7 година, износила око 20 еура.
Овај пројекат је покренут на основу Студије тржишног потенцијала за развој, уградњу и коришћење соларних колектора за загријавање санитарне воде која је показала да Црна Гора има изузетне економске повољности од употребе наведене технологије. Познат је податак да у развијеним земљама и земљама убрзаног развоја, каква је Црна Гора, више од 50% потреба за електричном енергијом користи се за потребе загријавања воде и простора. Због високог соларног потенцијала Црне Горе и све приступачније технологије у области соларне енергије која се успјешно користи за загријевање санитарне воде и простора, као и проблема повећања цијена електричне енергије, употреба соларних колектора представља све повољније рјешење за просјечно домаћинство у Црној Гори.
Истраживање које је током 2009. године спроведено међу домаћинствима централног и јужног региона Црне Горе, који имају највише сати инсолације и тиме највећи соларни и економски потенцијал реалиазције уштеда и повољности уградње и коришћење соларних колектора, показало је да чак 70% испитаника спремнно да угради соларни колектор ако може довести до економских и енергетских уштеда. Исто истраживање је показало да чак 80% грађана сматра да мјесечне рате кредита до 30 еура представља приступачну инвестицију за уградњу соларног колектора који може да се отплати за 5-7 година.
Студија је такође показала да банкарски сектор у Црној Гори још увијек није довољно мотивисан да нуди повољне кредите за имплементацију мјера енергетске ефикасности. До сада су само три банке нудиле кредитне линије за конкретне инвестиционе мјере побољшања енергетске ефикасности за мала и средња предузећа, уз скоро укључење могућности кредитирања физичких лица, односно домаћинстава. Међутим, понуђени кредити могу бити и повољнији када Влада Црне Горе нуди одређени финансијски подстицај, који може да се манифестује као субвенционирање каматне стопе, учешће у отплати мјесечних рата кредита, учешће у укупном капиталном трошку уградње соларног колектора и до четвртине његове вриједности и низ других могућности.
Министарство за животну средину, копно и море Републике Италије (ИМЕЛС) и Програм заштите животне средине Уједињених Нација (УНЕП), покренули су пројекат за Црну Гору, под називом МОНТЕСОЛ (Монтенегро Солар Wатер Хеатинг), којим руководи Сектор за енергетску ефикасност Министарства економије, а партнери су и комерцијалне банке у Црној Гори. Овај пројекат има за циљ развој динамичног и одрживог тржишног система за обновљиве изворе енергије (ОИЕ) у Црној Гори, а све у циљу побољшања животних стандарда грађана Црне Горе и смањења негативних ефеката климатских промјена. МОНТЕСОЛ пројекат се састоји од три компоненте: идентификација адекватних и одрживих финансијских механизама за подршку развоја ОИЕ пројеката, јачање стратешког оквира и стварање одрживе инфраструктуре за промоцију приватног сектора у области ОИЕ.