- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Интервју помоћника министра економије за трговинск...
Интервју помоћника министра економије за трговинску сарадњу и економске односе са иностранством Горана Шћепановића Дневном листу “Побједа” 09. фербуара 2011. године
Црна Гора почеће 1. априла преговоре о успостављању режима слободне трговине са земљама Европског удружења слободне трговине (ЕФТА). Удружење данас чине Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Швајцарска, а либерализација трговине са њима требало би да повећа обим укупне спољнотрговинске размјене наше земље, али и структуру извоза и увоза.
Помоћник министра економије за трговинску сарадњу и економске односе са иностранством Горан Шћепановић каже за Побједу да ће предмет преговора, осим текста споразума, бити листе изузећа из режима слободне трговине у области пољопривреде и индустрије, трговинске олакшице, интелектуална својина и правила поријекла.
- Имајући у виду обухват преговора, незахвално је предвидјети колико ће трајати. С обзиром да су преговори са Швајцарском и Норвешком у оквиру процеса приступања Свјетској трговинској организацији закључени, сматрамо да је могуће окончање преговора кроз неколико рунди. Да ли ће то бити до краја године зависиће од обавеза обје стране - каже Шћепановић, додајући да је потписивање овог документа са ЕФТА једна од препорука Европске комисије и значајна је у процесу европских интеграција Црне Горе.
Он је појаснио да Црна Гора потписивањем тог споразума не постаје члан ЕФТА, него се успоставља режим слободне трговине са тим земљама, чиме се омогућава јачање привредне сарадње и ствара могућност већег инвестирања у Црну Гору. ЕФТА тренутно има 22 споразума о слободној трговини, а од земаља из окружења Црне Горе у том режиму су Србија, Хрватска, Македонија и Албанија.
Историјат
ЕФТА удружење основано је у јануару 1960. године, као реакција на стварање Европске економске заједнице, данашње Европске уније.
- Потписујући Штокхолмску конвенцију, седам земаља - Уједињено Краљевство, Аустрија, Данска, Норвешка, Португалија, Шведска и Швајцарска није се сагласило с концептом европске економске интеграције, како су га замишљале и у дужем раздобљу проводиле шест земаља Западне Европе (земље Бенелукса, Француска, Италија и Њемачка). Земље чланице ЕФТА противиле су се стварању царинске уније и либерализацији приступа тржишту пољопривредних производа – објашњава наш саговорник.
Поред седам поменутих земаља ЕФТА-и су приступиле и Финска – 1961. године, Исланд – 1970. године и Лихтенштајн – 1991. године. Уједињено Краљевство и Данска су постале чланице Европске заједнице 1973. године, чиме је престало чланство у Удружењу. Португал је такође напустио чланство 1986. године. Коначно, Финска и Аустрија су напустиле Удружење 1995. године, када су постале чланице Европске уније.
Досадашња робна размјена
Укупна робна размјена Црне Горе са ЕФТА земљама у 2009. години остварена је у вриједности од 55,9 милиона еура, од чега се на извоз односи 255,9 хиљада еура, а на увоз 55,6 милиона. Према прелиминарним подацима МОНСТАТ-а, у 2010. години остварена је робна размјена у вриједности од 21,8 милиона еура, од чега се на увоз односи 19,4 милиона, а извоз 2,3.