Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

На сједници Парис МоУ која ће се одржати у мају ове године, биће разматрана апликација Црне Горе за добијање статуса члана Париског Меморандума, поручено из Лондона са састанка министра Андрије Ломпара и предсједника Порт Стате Цонтрол комитета Бриана Х

Објављено: 22.02.2011. 23:01 Аутор: Министарство

Министар саобраћаја и поморства др Андрија Ломпар састао се данас у Лондону са г-дином Рицхардом Сцхиферлием, генералним секретаром Парис-МоУ-а државе контроле луке и г-дином Брианом Хоганом, предсједником Порт Стате Цонтрол комитета. Као што је раније најављено повод састанка су будуће активности које Црна Гора треба да испуни ради добијања статуса члана Париског меморандума. Иницијатива Министарства саобраћаја и поморства  да Црна Гора приступи Париском меморандуму поздрављена је од стране генералног секретара и предсједника Порт Стате Цонтрола. Предложено је да се већ у мају ове године на сједници Парис МоУ-а разматра апликација Црне Горе, након чега би наша држава добила статус посматрача.  Тај статус би трајао двије године у оквиру којих би Црна Гора морала да испуни све услове које пред њу поставља Парис МоУ, како би постала пуноправни члан. На састанку су презентоване  и активности које су предузете како би наша држава доспјела на бијелу листу државе заставе.

 

Министарство саобраћаја и поморства је активности на успостављању чланства у Париски меморандум о надзору државе луке (Парис МОУ он Порт Стате Цонтрол) започело имајући у виду Национални програм за интеграцију Црне Горе у ЕУ за период од 2008. до 2012. године, као и усаглашавање са прописима ЕУ новог законског оквира који се односи на сигурност и безбиједност пловидбе.

 

Циљ Парис МОУ-а је да елиминише из употребе старе и/или подстандардне бродове који представљају пријетњу за сигурност пловидбе и заштиту морске околине. Управо из тог разлога намјера нам је подизање нивоа сигурности црногорске флоте и сврставање бродова у међународној пловидби на бијелу листу Парис МОУ-а, имајући у виду да у 2011/12. години очекујемо завршетак градње два прекоокеанска брода који ће бити уписани у уписник бродова Црне Горе. Истовремено, израдом новог законског оквира који се односи на сигурност и безбиједност пловидбе, циљ нам је да се инспекцијски надзор над страним бродовима у лукама Црне Цоре спроводи у складу са поступцима утврђеним Париским меморандумом.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?