Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

На предлог Министарства саобраћаја и поморства, на сједници Владе од 24. фебруара 2011. године, усвојено седам конвенција које представљају једне од услова за улазак наше државе у Парис МоУ

Објављено: 28.02.2011. 17:21 Аутор: Министарство

Прошле седмице делегација Министарства саобраћаја и поморства предвођена Министром др Андријом Ломпаром, учествовала је у раду у раду четири округла стола на тему побољшања безбиједности и сигурности међународне пловидбе, који су се одржавали у оквиру састанка ИМО организације.

 

На састанку су разматране будуће активности које Црна Гора треба да реализује ради добијања статуса члана Париског меморандума с циљем побољшања сигурности и безбиједности пловидбе како у црногорским тако и у међународним водама. Предложено је  да се вец у мају 2011. године на сједници Парис МоУ-а разматра апликација Црне Горе за улазак, након чега би наша држава добила статус посматрача. Тај статус би трајао двије године и за тај период Црна Гора би морала да испуни све услове које пред њу поставља Парис МоУ, како би постала пуноправни члан. С тим у вези, на предлог Министарства саобраћаја и поморства већ на прошлој сједници, тј на сједници Владе од 24. фебруара. 2011. године усвојено је седам конвенција који представљају једне од услова за улазак наше државе у Парис МоУ. Усвојени су:

 

  • Предлог закона о потврђивању Међународне конвенције о надзору и управљању бродским баластним водама и талозима
  • Предлог закона о потврђивању Међународне конвенције о грађанској одговорности за штету проузроковану загађивањем погонским уљем, 2001.
  • Предлог закона о потврђивању Међународне конвенције о грађанској одговорности за штету проузроковану загађивањем уљем из 1992. године, сачињена у Лондону 27. новембра 1992. године
  • Приједлог закона о потврђивању Међународне конвенције о оснивању Међународног фонда за накнаду штете проузроковане загађивањем уљем, сачињене у Лондону, 27. новембра 1992. године.
  • Предлог закона о потврђивању Међународне конвенције о одговорности и надокнади за штету проузроковану приликом превоза морем опасних и штетних материја, 1996.

·       Предлог закона о потврђивању Међународне конвенције о надзору штетних система против обрастања бродова из 2001. године.

·       Предлог закона о потврђивању Протокола из 2003. године уз Међународну конвенцију о оснивању Међународног фонда за накнаду штете проузроковане загађивањем уљем из 1992. године (ЦЛЦ 92), усвојен 16. маја 2003. године у Лондону

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?