Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Интервју министра одбране Бора Вучинића за ''Побједу'', 7.10.2010.

Објављено: 07.10.2010. 21:42 Аутор: МОД

Гост Побједе: Боро Вучинић, министар одбране


На путу ка Алијанси није било пропуштених прилика

Вриједност до сада валоризоване војне имовине износи око 70 милиона еура, уз инвестициони програм од близу 400 милиона. Од тих средстава за потребе Војске утрошено је око 20 милиона еура, чиме је знатно стабилизовано њено финансирање. Планом приватизације за 2010. годину обухваћене су 24 локације - каже министар Вучинић

Подгорица - За разлику од неких аналитичара, сматрам да је Црна Гора на правом путу, те да није било „пропуштених” прилика. Сваки степеник љествице која води до чланства у НАТО мора се проћи. Пут је јасно зацртан и нема „прескакања” обавеза и задатака ни за једну државу, па тако ни за Црну Гору - каже у интервјуу Побједи министар одбране Боро Вучинић.

Он истиче да су резултати које препознају и НАТО званичници плод овдашњег, посвећеног посла и да нам чланство у МАП-у нико није незаслужено даровао.

ПОБЈЕДА: Докле се стигло са продајом војне имовине? Колико се новца слило од тог посла у буџет?

ВУЧИНИЋ: У Црној Гори је евидентирано више од 300 бивших војних локација. До сада је приватизовано 20. Вриједност до сада валоризоване имовине износи око 70 милиона еура, уз инвестициони програм од близу 400 милиона еура. Од тих средстава за потребе Војске утрошено је око 20 милиона еура, чиме је знатно стабилизовано финансирање Војске у Црној Гори. Планом приватизације за 2010. годину обухваћена је валоризација 24 локације.

ПОБЈЕДА: Када се може очекивати повећање плата војницима и подизање животног стандарда запослених у војсци, јер смо по овим параметрима на дну љествице у Европи?

ВУЧИНИЋ: Новчана средства за потребе Војске оприједјељена су Законом о буџету. Током економске кризе и рецесије, 2009. и 2010. године, није било услова и могућности за повећање зарада. Према усвојеном стратегијском прегледу одбране, планирана су увећања зарада током 2012, 2014. и 2015. године. Цијеним да ће се на знатније побољшање животног стандарда припадника Војске позитивно одразити и расподјела 100 станова у овој години.

ПОБЈЕДА: Планирате ли разматрање неких нових локација за уништавање вишкова наоружања, с обзиром на протесте у Латичном?

ВУЧИНИЋ: Поновићу да разумијем забринутост дијела становништва на подручјима гдје се вишак уништава. Оно за шта немам разумијевања је инсистирање једног броја становника Голије да, по сваку цијену, наметну јавности Црне Горе сопствене ставове и виђења по питању наводно негативних ефеката које уништавање оружја производи у њиховом окружењу. Такву њихову активност назвао сам политичком наруџбом. Ваљда је сада и сваком лаику јасно да се, као што сам казао, жели драстично другачији налаз, који има за циљ дискредитацију и нарушавање кредибилитета ЦЕТИ-ја, Министарства одбране, наших америчких партнера, па и саме државе Црне Горе. На питање о разматрању нових локација, мој одговор је негативан. Таква могућност, ипак, није искључена, али не због локалног незадовољства, већ да би се активности одвијале брже и застарјела муниција уништила у што краћем року.

ПОБЈЕДА: Раније су најављене промјене у раду Координациног тима за евроатлантске интеграције. Како оцјењујете досадашњи рад овог тима и шта би требало промијенити у кампањи како би се повећао проценат подршке Алијанси?

ВУЧИНИЋ: Препозната је потреба да се измијени форма комуникације о тако важном питању као што су евроатлантске интеграције. Но, још није финализован приједлог о којем ће одлучивати Влада. Мишљења сам да се у те активности мора укључити цијела друштвена заједница, њен цивилни сектор, доносиоци одлука, парламентарци и посебно млађа генерација, почев од ученика средњих школа до студената. Грађани треба да препознају сопствени интерес за чланство Црне Горе у НАТО. Треба водити отворену дебату, сучелити аргументе ЗА и ПРОТИВ и видјети да ли заиста за будућност Црне Горе постоји бољи амбијент од евроатлантских интеграција.

Морамо имати ефикаснији и јефтинији систем надзора мора

ПОБЈЕДА: Како у Црној Гори функционише надзор мора, шта покрива ВЦГ, а шта полиција?

ВУЧИНИЋ: Полиција Црне Горе, преузимањем надлежности контроле граница државе, преузела је и контролу граница на мору и организовала систем надзора. Војска, за потребе одбране, а у оквиру својих капацитета, такође надзире и територијално море. Наравно, постоји сарадња полиције и Војске-Морнарице у размјени података. Сматрам да постојећи систем надзора и контроле мора треба интегрисати, створити ефикаснији и јефтинији у који ће бити укључена министарства и други органи који су надлежни за безбједност на мору. Са тим циљем, Влада је формирала комисију која ће испитати могућности за интегрисање свих капацитета полиције, Војске и осталих државних органа за ефикаснији и рационалнији надзор мора, као и дистрибуцију добијених података.

Купујемо два клипна авиона и четири хеликоптера

ПОБЈЕДА: Какву борбену и копнену авијацију развија Црна Гора?

ВУЧИНИЋ: Планирана је набавка нових ваздухоплова, али и модернизација постојећих. Ваздухопловна база требало би у наредном периоду да буде појачана са четири средња вишенамјенска хеликоптера, који би служили за подршку јединицама КОВ и Морнарице, транспорт људи и опреме, медицинску евакуацију, трагање и спасавање, противпожарну заштиту и друге задатке. Планирана је и набавка два клипна авиона који би били коришћени за селективну, основну и тренажну летачку обуку. Почела је модернизација и ремонт навигацијско-комуникационе опреме и наоружања на хеликоптерима опште намјене и на борбеним хеликоптерима, а у плану је ремонт радарског система С-600.

Демант за демантом

ПОБЈЕДА: Како коментаришете медијске наводе да сте злоупотријебили службени положај и користили војни хеликоптер за приватне потребе? Шта је са продајом система ОРЦА 2000?

ВУЧИНИЋ: Поновићу оно што је већ јавно саопштено. Ријеч је о малициозним наводима у приватним медијима, објављеним више пута. Квалификоваћу их као ноторну неистину, коју смо демантовали објављивањем материјалних доказа, односно моје путне карте, пасоша и плаћеног рачуна. И ту причи није крај. Ево, ове недјеље, исти аутори настављају медијску хајку и нападе на Министасртво одбране и мене лично, тврдњама да смо продали и неке софистициране системе заједно са подморницом која је продата као сировина.

Због оног дијела јавности којем је стало до истине, желим да саопштим да је пројект система „ОРЦА 2000” развијао бивши МТРЗ „Сава Ковачевић” из Тивта искључиво за потребе стране морнарице. За Морнарицу Војске Југославије постојао је други пројекат, под радним називом ТРУП, чији је рачунарски дио привремено био уграђен на подморницу П-831, који због низа недостатака и застарјеле технологије није никада прихваћен. Рачунарски дио тог система демонтиран је раније, још у бившој заједничкој војсци. Дакле, елементи система „ОРЦА 2000” никада нијесу били уграђени на подморницу П-831, а МО и Војска ЦГ нијесу били власници наведеног пројекта, па самим тим ни софтвера нити хардвера. И основна бродска књига јасно доказује да наведени систем никада није био уграђен и инсталиран на том пловилу. О томе толико. Надам се да ће некад снага аргумента бити, у професионалном смислу, важнија од ситне потребе личне промоције и сензационализма.


Марија Јовићевић

Оригинални текст можете наћи на: 

хттп://www.побједа.цо.ме/цитање.пхп?датум=2010-10-07&ид=192742

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?