Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

НАТО снажнији након Лисабонског самита, ауторски текст министра одбране Бора Вучинића, 28.11.2010.

Објављено: 28.11.2010. 23:27 Аутор: МОД

Прилог јавној дебати о НАТО

НАТО снажнији након Лисабонског самита

Зашто је ревитализација НАТО-а, кроз нови Стратески концепт, и обновљена приврженост свих његових чланица политици “отворених врата” важна за наш регион и Црну Гору? Зашто је наш циљ ка пуноправном чланству у НАТО још значајнији након Самита у Лисабону?

Још снажнија и јединственија НАТО Алијанса, консензусом усвојеног Стратешког концепта, на Лисабонском самиту послала је Црној Гори поруку којом, као најмлађа међу партнерским земљама, наша држава стиче додатно самопоуздање. То је недвосмислемо потврђено у званичној Декларацији шефова држава и влада, учесника високог лисабонског скупа, у којој се каже: ,,Поздрављамо значајан напредак који је Црна Гора постигла на свом путу евроатлантских интеграција и њен допринос безбједности у региону и шире, укључујући њено учешће у ИСАФ мисији. Активно ангажовање у процесу Акционог плана за чланство (МАП)  показује чврсту одлучност Црне Горе да се прикључи Алијанси. Унапријед се радујемо успјешном спровођењу њеног првог Годишњег националног програма (АНП) и наставићемо, кроз МАП, да подржавамо сталне напоре Црне Горе у процесу реформи.”

Самит НАТО у Лисабону представљао је изузетно значајан догађај, не само за будућност НАТО-а, већ и за перспективу стратешког партнерства са земљама чији је спољнополитички циљ да постану пуноправне чланице ове организације. Алијанса је након Лисабона јоч уједињењенија и снажнија што Црној Гори, као најмлађој међу партнерским земљама, пружа додатно самопоуздање.

Након деценије конфликта на Балкану деведесетих година и мирно остварене обнове независности 2006. године, Црна Гора интензивно гради друштвени систем заснован на вриједностима западне демократије. Поштовање мањина,  индивидуланих слобода и људских права, допринос добросусједским односима и регионалној безбједности, постале су препознатљиве одреднице политике Владе Црне Горе. Није се дуго чекало на награду - прошле године Црна Гора је позвана да се укључи у Акциони план за чланство у НАТО, познат јавности као МАП, што је предворје те међународно важне организације. Уз то, не случајно већ заслужено, у званичном коминикеу Лисабонског самита, специфично су поменути резултати недавно представљеног првог Годишњег националног програма (АНП) у оквиру МАП-а и значај континуитета нашег учешћа под окриљем ИСАФ мисије у Авганистану и другим мировним мисијама. 

Потпуно сам убијеђен да је најдужи период мира у Европи, након тешких историјских догађаја из Првог и Другог свјетског рата, када је погинуло између 40 и 60 милиона људи, обезбијеђен управо захваљујући дјеловању НАТО-а. Познаница је да су, на крају Хладног рата, само земље које су биле ван система колективне безбједности прошле дуготрајне периоде нестабилности и унутрашњих ломова. Балкански сукоби однијели су на десетине хиљада живота и стотине хиљада расељених. Генерације младих, поново су заувјек, остале ускраћене за просперитет у којем је уживао већи дио становника Европе под окриљем НАТО и ЕУ. Због тога, заговорник сам интегративних процеса који ће Црној Гори, и свим земљама Балкана, кроз  колективни систем безбједности какав је НАТО, уз још снажније везе између НАТО и ЕУ, бити изузетно важан инструмент грађења повјерења међу сусједима и гарант превенције будућих тензија или међусобног конфликта у нашем региону. Управо то су поруке оснажене на посљедњем Самиту НАТО-а у Лисабону.

У сусрет излгедном чланству у НАТО, наглашавам да ће се Црна Гора приближити великом технолошком и интелектуалном капиталу најразвијених земаља Европе и свијета али и културном богатству свих 28 чланица овог моћног савеза. Не мање важно је поновити и да ће Црна Гора, без обзира на величину, као равноправна чланица Алијансе, учествовати у доношењу  колективне и усаглашене одлуке о очувању безбједности, те механизмима њеног  спровођења.Самит у Лисабону још више је оснажио принцип координације, консензуса и добровољности.

Будуће позиционирање Црне Горе на мапи НАТО земаља, знајући искуства других, сигурно ће значити боље услове живота и рада, пословања малог и средњег бизниса и конкурентнији економски амбијент. То ће, уз већ увријежену оцјену Црне Горе као земаље са малим или контролисаним економским и политичким ризиком за улагање, допринијети динамичнијем развоју, још већем приливу дугорочних инвестиција и олакшаним процедурама за увоз нових технологија.

И ту се не завршава листа бенефита. НАТО је значајна подршка укупној безбједности и сигурности својих чланица. Директна сарадња и комуникација отвориће Црној Гори простор за коришћење ресурса, трансфер знања и информација важних за националну безбједност и безбједност региона у цјелини. И Алијанса очекује бенефите од нашег чланства. Биће ближа новим тачкама подршке, међу којима је и Црна Гора, важним за његове континуиране приоритете – борбу против тероризма, спречавање конфликта и ширењу демократије, што су трајни интереси који су добили пуну потврду и на овогодишњем Самиту.

Од некада перципиране искључиво као војне, НАТО је сада пар-еxселланце политичка организација, која се све више препознаје као међународни механизм шире безбједности и управљања кризама у постконфликтним подручјима. Значајно је и учешће Алијансе у ванредним ситуацијама изазваним природним катастрофама. Како безбједност као друштвено изузетно важна категорија није само ствар државе или војске, НАТО са својим капацитетима и новом мисијом постаје интерес друштва као цјелине. НАТО је присутан свуда - у иновацијама, образовању, здравству, инфраструктури, хуманитарним акцијама... Као одраз такве реалности најзначајнији дио новог Стратеског концепта, усвојеног на Самиту у Лисабону, односи се на унапређење безбједности кроз свеобухватну војно-цивилну сарадњу у свим земљама  чланицама.

Односи НАТО-а са Русијом, током Лисабонског самита, добили су нову димензију. Отворена је нова фаза и креирана агенда заједничких активности. Традиционално добри односи Црне Горе и Русије, на тај начин и кроз институције НАТО-а, биће не само очувани већ и још интензивнији, посебно на плану безбједности и одбране. Алијанса је оснажила односе и  другим партнерским земљама - Аустралијом, Бразилом, Индијом, Новим Зеландом.

Сјеверноатлантски савез је мост који ће нас, истовремено, још чвршће повезивати са Европом и САД. То је институционални форум који нас повезује са Вашингтоном и Бриселом, и са најважнијим доносиоцима политичких и економских одлука у свијету. Чланством у НАТО, постаћемо дио велике, повезане породице која брине за безбједност, сигурност и мир својих грађана, а мир је увијек основни услов сваког просперитета.

МИНИСТАР ОДБРАНЕ ЦРНЕ ГОРЕ

мр Боро Вучинић

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?