- Влада Црне Горе
Министарство одбране Говор министра одбране Бора Вучинића на отварању к...
Говор министра одбране Бора Вучинића на отварању конференције ,,Дијалог о НАТО - заједнички напори на подизању јавне свијести у Црној Гори", 29.09.2010.
Уважени учесници конференције,
даме и господо,
Задовољство ми је да Вас поздравим и искажем захвалност што сте препознали значај дијалога о НАТО-у.
Посебно је задовољство отворити Форум на којем ће сви уважени дискутанти изнијети ставове, који, својом разноликошћу могу унаприједити јавну дебату и допринијети бољој и објективнијој перцепцији грађана о нашем путу ка НАТО-у и предностима и изазовима нашег будућег чланства у најмоћнијем савезу у новијој историји човјечанства.
Међутим, снага НАТО-а није само у његовој војној моћи већ прије свега у савезништву 28 демократстких развијених држава које путем концензуса доносе важне одлуке, не само за европски, већ и за свјетски мир и стабилност.
Кажу да је систем НАТО-а јак колико је његов најмањи члан јак, а управо би, наша земља могла бити тај најмањи и први наредни члан.
Од војне алијансе до политичког савеза НАТО је дошао процесом трансфомрације својих мисија и циљева и тиме постао једна од најкредибилнијих међународних организација за очување демократских тековина друштва.
Црној Гори може донијети само корист чланство у водећем војном и политичком савезу свременог свијета у коме се све одлуке доносе концензусом.
На путу ка Европској унији свака земља мора да испуни и важне безбједносне услове, а то сигурно не може да учини без подршке НАТО-а. Дакле, по мени нема дилеме да ли Црна Гора треба бити са јаким савезницима или неутрална држава на Балкану.
Са позиција националне безбједности само човјек склон великом маштању или скроз неупућен у дешавања савременог свијета може Црну Гору или било коју земљу западног балкана замислити као безбједну и изван НАТО-а.
С тога је наша жеља да све земље региона постану дио Алијансе, чиме би овај простор коначно ушао у неповратну фазу стабилности и пуног демографског просперитета, док би сва отворена питања била рјешавана на демократски начин за столом у Бриселу.
Зато је интересантно чути како ће противници уласка Црне Горе у НАТО објаснити зашто је за Црну Гору штетно да се нађе у друштву најмоћнијих држава које својом организацијом обезбјеђују заштиту својих националних интереса.
Тешко је објаснити и зашто би нам Велика Британија, Њемачка, Италија или друге земље биле прихватљивије као савезници у Европској унији него у НАТО-у, посебно ако је познато да земља приликом уласка у Европску унију губи више суверенитета него приликом уласка у НАТО, и то треба грађани да знају.
Објективно и праворемено информисање представља услов подизања свијести грађана о значају чланства у НАТО. У том смислу, као што знате, Влада Црне Горе је крајем 2007. године, формирала Координациони тим који је задужен за имплементацију Комуникационе стратегије о евроатлантским интеграцијама.
За готово три године дјеловања Владе на плану дипломатије, али и свих релевантних ресора, постигнут је значајан напредак када је ријеч о јаваној дебати.
У односу на период када смо почели разговоре на тему евроатлантских интеграција и када је заиста било тешко пронаћи информције у медијима о НАТО-у, данас смо свакодневно, путем штампаних и електронских медија информисани о нашем путу ка пуноправном чланству у ту организацију.
У наредном периоду активности на имплементацији Комуникационе стратегије биће интезивиране, а препознат је и интерес додатног осмишљавања и концептуалног јачања рада Координационог тима.
Овом приликом више нећу говорити о предностима чланства Црне Горе у НАТО-у, већ о перцепцији грађана процеса евроатлантских интеграција.
Прије свега, желим да подсјетим да наша посвећеност дјеловању на плану јавног информисања кореспондира, осим са Комуникационом стратегијом о евроатланским интеграцијама и са нашим партнерским циљевима, као и обавезама из Индивидуалног партнерског акционог плана и Годишњег националног програма у оквиру Акционог плана за чланство. У свим овим документима јасно смо се обавезали да ћемо на евроатлантском путу водити отворени дијалог о том стратешком циљу наше земље и укључити што више заинтересованих субјеката.
И на крају, уважене даме и господо ваше присуство на овако важној конференцији додатно ме увјерава да ћемо сви заједно дати допринос информисању о НАТО-у и тиме пружити црногорским грађанима прилику да препознају прије свега њихов сопствени интерес.
Желим Вам успјешан рад и хвала на пажњи.