- Влада Црне Горе
Реаговање Бироа за односе с јавношћу
Реаговање Бироа за односе с јавношћу
Лидер народне странке Предраг Поповић данас је на конференцији за медије изнио неколико квалификација које могу изазвати контроверзе у јавности.
Став предсједника Владе у вези одлуке Министарства унутрашњих послова Црне Горе о одузимању држављанства господину Поповићу, био је и остао да законе државе треба сви једнако да поштују и да ту нема никаквих изузетака.
Јавности ради, потребно је указати на чињенице које су неупитне. Дакле, Министарство унутрашњих послова Црне Горе је 21.марта 2011, након спроведеног управног поступка, донијело Рјешење (број 03 УП И-211/11-2107/1) о губитку црногорског држављанства за Предрага Поповића.
На основу члана 24, став 1, тачка 1 Закона о црногорском држављанству (Сл. лист Црне Горе бр.13/08 од 26.2.2008., 40/10 од 22.07.2010.), којим је прописано да пунољетни црногорски држављанин који има држављанство друге државе, по сили закона губи црногорско држављанство ако је добровољно стекао држављанство друге државе, осим у случају предвидјеним чланом 18, став 2 поменутог Закона.
МУП је покренуо поступак одузимања црногорског држављанства по сили закона, након што је Предраг Поповић 18.10.2007.г обавијестио министра унутрашњих послова и јавне управе да је Рјешењем МУП Србије 204-1-25661/07, дана 17.10.2007. добровољно стекао држављанство Републике Србије пријемом.
Ту чињеницу Предраг Поповић није спорио, јер је изјавом на записник (бр.УП И 09-211/11-сл.) од 18.3.2011, датом пред овлашћеним службеником МУП-а ПЈ Подгорица потврдио да је добровољно стекао држављанство Републике Србије, да је копија Рјешења о држављанству достављена овом Министарству вјерна оригиналу и да жели да задржи држављанство друге државе - Републике Србије, које је добровољно стекао, као и црногорско држављанство.
Како Црна Гора није склопила споразум о двојном држављанству, у овом случају са Републиком Србијом, то је МУП поступио по важећем Закону о држављанству и донио законито рјешење о губитку црногорског држављанства за Предрага Поповића.
Све остале интерпретације о овом случају спадају у домен политичких спекулација, којима се Влада Црне Горе не бави и неће бавити. За предсједника Владе и Владу на чијем је челу, најважније је стриктно спровођење закона, који важи једнако за све грађане. У том контексту, сматрамо неупутним то што је господин Поповић користио неке временске одреднице, као аргумент за критику. Вјерујемо да он зна да закони, па и овај, важе до тренутка док се не утврде други, који регулишу ту област и увијек морају бити усаглашени са Уставом.
Исто тако, политичка је спекулација и обично политиканство повезивање изјаве предсједника Лукшића са предстојећим пописом. Предсједник Лукшић још једном упућује јавности поруку да је попис за Владу Црне Горе пар еxцелланце статистичко питање, на којем грађани треба потпуно слободно да се изјасне.