- Влада Црне Горе
Министарство одбране Текст министра одбране Бора Вучинића објављен у во...
Текст министра одбране Бора Вучинића објављен у војном часопису ,,Цоммон Дефенсе Qуартерлy", 1.09.2010.
Црна Гора – Поуздан партнер у одбрани
Црна Гора, најмлађа чланица УН-а, повратила је своју независност након референдума у мају 2006. године. Тим демократским чином, поново је добила свој међународни статус, признат на Берлинском конгресу 1878. године. Иако по величини мала, црногорска богата историја и култура, нашле су свој одраз у хармоничном суживоту великог броја нација и религија које живе на овом простору. Наша земља је једина која није била свједок борбе на својој територији у току рата на Западном Балкану.
Једна од најбитнијих одлука, коју је начинила Влада, након обновљене државности, јесте успостављање црногорских оружаних снага. Као држава са 700.000 становника, са растућом економијом и без директних страних пријетњи, јавила се дебата постоји ли потреба и средства за стварање оружаних снага. Насупрот томе, постојало је јасно друштвено мишљење да су безбједност и стабилност нашег региона још увијек рањиви: али и вјеровање да их је могуће остварити. С тим у вези, данас смо чврсто увјерени да свеукупна стабилност овог региона лежи у евроатлантским интеграцијама свих земаља.
Црногорске оружане снаге постоје већ четири године и урадило се много на модернизацији, како опреме, тако и на пољу усавршавања кадра, те на усвајању нових знања, вјештина и процедура. Ово је значајно допринијело приближавању стандардима НАТО чланица. Иако бројчано мале, са свега 2356 припадника, оружане снаге сачињавају јединице копнене војске, морнарице и ваздухопловних снага.
Вјеровања смо да одговорне државе у међународној заједници, као и свака будућа чланица НАТО-а, треба да допринесу одржавању свјетског мира и стабилности. Узимајући претходно у обзир, слањем црногорских оружаних снага у мировне мисије, наша држава показује преданост очувању мира и даје допринос колективној безбједности. Ако желимо да се налазимо у систему колективне безбједности, не можемо бити само корисници већ морамо дати свој допринос функционисању и развијању тог система.
Учешће 31 црногорског војника у ИСАФ мировној мисији је потврда успјеха у постизању пуне интероперабилности са НАТО снагама. У току моје прве посјете Авганистану у мају ове године, имао сам прилику да се непосредно упознам са њиховим професионализмом у испуњавању својих дужности, што су такође потврдили њемачки и мађарски команданти у сјеверном региону земље. Одлична припрема наших војника од стране америчке компаније МПРИ значајно је допринијела досадашњем успјеху наше прве мисије у Авганистану. Искористио бих ову прилику да захвалим нашим партнерима, посебно САД-у и држави Мејн, које су нам пружиле подршку у спровођењу реформи система одбране и модернизацији наших оружаних снага.
Поред мировне мисије у Авганистану наши војници учествују и у мисији УНМИЛ у Либерији, а наши први официри ће ускоро бити послати у ЕУ мисију НАФОР АТАЛАНТА, са циљем да допринесу борби против пиратерије.
Након обнављања државности Црна Гора је одлучно кренула ка НАТО и ЕУ интеграцијама. Увјерени смо да су ова два савеза најбољи оквир за постизање националне безбједности и економског напретка. Ово ће допринијети побољшању животног стандарда наших грађана, заснованом на моделу развијених земаља у Европи и цијелом свијету. Четири године касније, ово се показало као оправдано и вишеструко корисно. Када је ријеч о НАТО интеграцијама, вјерујемо да су бенефити будућег чланства значајни, првенствено у јачању националне, али и регионалне безбједности, што директно утиче на све земље у региону Западног Балкана. Штавише, веома је значајно за малу земљу, као што је Црна Гора, да ојача своју позицију у међународним односима, са нашим стратешким партнером САД-ом и са бројним европским државама. Такође, узимајући у обзир искуство сусједних земаља и многих земаља централне Европе, вјерујемо да ће приступање НАТО-у осигурати стабилност земље и учинити наше пословно тржиште привлачнијим за нове инвестиције, јер је безбједност предуслов капитала. Будући да је Црна Гора европска туристичка дестинација, безбједност коју омогућава НАТО, дефинитивно доприноси повећаном интересовању туриста за нашу земљу.
Црна Гора, има значајну геостратешку позицију на Медитерану и прикључивањем НАТО-у, Савез ће обезбјеђивати сјеверну страну Медитерана, са својим чланицама и партнерима, што ће дати нову димензију овој стратешки битној области. С тим у вези, вјерујем да ће наша земља у том смислу допринијети свеукупној безбједности евроатлантске области. Даље, Црна Гора, земља призната као фактор мира и стабилности на Балкану, својим НАТО чланством ће наставити да доприноси стабилности овог региона гдје и даље постоје одређена, отворена питања. На крају, наш допринос НАТО мисијама у оквиру наших капацитета има, осим ефектвиног доприноса на лицу мјеста, веома симболичну поруку наше предане борбе против тероризма и јачања свјетског мира.
Имајућу у виду три године нашега учешћа у НАТО програму сарадње Партнерство за мир, Црна Гора је добила готово рекордном брзином, захвајујући преданом раду, Акциони план за чланство (МАП) и тиме добила статус кандидата за улазак у НАТО. За те три године, уз помоћ успјешног испуњавања наших обавеза, завриједили смо апсолутну подршку НАТО савезника да још интезивније кренемо ка том статусу. МАП је показатељ и потврда успјеха реформи нашег система одбране и других сегмената нашег друштва, као и иницијатива и обавеза да наставимо онако како смо започели. Чињеница да је МАП помогао до сада девет земаља да постану НАТО чланице, у многоме говори о његовој важности. У овом тренутку, радимо на првом Годишњем националном плану, чија ће имплементација почети у септембру ове године. Будући да смо спремни да начинимо максимум напора како бисмо успјешно достигли циљеве МАП-а, увјерен сам да ћемо се, као и у претходном периоду, убрзано кретати ка пуноправном чланству у НАТО. Додатно смо охрабрени порукама политичких лидера са Запада, да би Црна Гора могла бити прва сљедећа чланица НАТО-а.
Министар одбране Црне Горе Боро Вучинић именован је 2006. године, након ванредних парламентарних избора који су услиједили послије референдума у којем је Црна Гора обновила своју независност. Он је посвећен имплементацији реформе одбрамбеног сектора и испуњавању поменутих стандарда на путу Црне Горе ка НАТО-у.