Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор министра финансија, др Милорада Катнића, на презентацији студије "Конкурентност црногорске економије"

Објављено: 25.03.2011. 17:14 Аутор: Ивона Михајловић

Уважене даме и господо,

Задовољство ми је да Вас поздравим у име Владе Црне Горе. Желим Вам добродошлицу на данашњу презентацију студије „Конкурентност црногорске економије“.

Студија је припремљена у склопу пројекта Програм за развој капацитета (ЦДП - Цапацитy Девелопмент Программе) који представља партнерство између Владе Црне Горе, Фондације Институт за отворено друштво /ФОСИ-РОМ/ и УНДП-а. Циљ овог партнерства је јачање капацитета Министарства финансија за ефикасно планирање, анализу и управљање јавним финансијама и, као резултат тога, подршка Црне Горе на путу у ЕУ.

На самом почетку мог обраћања, дозволите да изразим велико задовољство урађеним послом. Студија на систематичан и квалитетан начин, уз обиље података, даје оцјену конкурентности црногорске економије, указује на предности и недостатке, али и презентује сет препорука за инситуционално оснаживање Министарства финансија.

На конкурентност економије утичу бројни унутрашњи и спољашњи фактори, а прије свега институције, људски и природни ресурси, инфраструктура, менаџмент, капитал, интервенције владе и технолошка способност компанија.

У данашњем свијету сталног надметања компанија и држава са свих меридијана са сигурношћу можемо рећи да статус „бити бољи од другог“ добијају они играчи које карактеришу већи степен иновација, употреба нових технологија, брза реакција на потребе потрошача или значајна улога менаџмента и висококвалификована и способна радна снага.

Уколико посматрамо позицију Црне Горе несумњив је напредак који је остварен у неколико последњих година. Напредак је препознат у свим релевантним међународним извјештајима који се баве питањем конкурентности. Подсјетићу само на последњи Извјештај Свјетског економског форума о глобалној конкурентности, према којем је Црна Гора рангирана на 49. мјесту, односно 13 мјеста боље него у 2009. и чак 33 мјеста боље него 2007. године. То нас чини најбоље рангираном земљом у последње двије године у југоисточној Европи.

Наша економија сада је у фази у којој је конкурентност заснована на ефикасности, заједно са земљама као што су Бугарска, Хрватска, Летонија, Литванија, Пољска, Румунија, Македонија и Србија. Конкурентност је све више заснована на образовању и обуци, ефиикасним тржиштима и способности да се искористе предности постојећих технологија.

Међутим, на томе се не смијемо зауставити, већ треба тежити ка конкурентности заснованој на сталним иновацијама и знању.

Дио оцјене конкурентности неке државе односи се и на конкурентност администрације у смислу постојања одговарајућег оквира који не ступава, већ подстиче развој предузетништва и иновација. Као што се компаније надмећу на међународном тржишту за потрошаче, тако државе међусобно конкуришу у циљу привлачења инвеститора кроз стварање и промовисање повољног оквира за пословање. Црна Гора је и у овом аспекту конкурентности остварила значајан напредак. Даљи прогрес биће осигуран кроз наставак структурних реформи и даље унапређење пословног амбијента и промоцију греенфиелд инвестиција у свим секторима.

Унапређење конкурентности црногорских компанија, а кроз то и константно унапређење квалитета живота грађана су циљеви којима сви заједно треба да стремимо кроз сарадњу и комуникацију. У том смислу ће нам студија која је пред нама бити користан инструмент.

На крају, желио бих да искористим прилику да честитам УНДП-у и агенцији Де Фацто Цонсултанцy на изради врло корисног документа, као и да се захвалим свим компанијама које су одвојиле вријеме за одговоре на упитник, и изразим пуну подршку Министарства финансија за овакве и сличне пројекте.

Захваљујем на пажњи.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?