- Влада Црне Горе
Саопштење са сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе, на данашњој сједници којом је предсједавао потпредсједник Душко Марковић, усвојила је Извјештај о реализацији обавеза из Споразума о стабилизацији и придруживању за период 1.05 – 31.12. 2010. године. Након пуне ратификације Споразума и његовог ступања на снагу 1. маја 2010. године, формирана су стална тијела Црне Горе и ЕУ: Савјет за стабилизацију и придруживање, који чине представници Владе Црне Горе и високи представници Европске комисије и Савјета ЕУ; Одбор за стабилизацију и придруживање; седам пододбора и Парламентарни одбор за стабилизацију и придруживање ЕУ и Црне Горе. Извјештај садржи табеларни приказ свих преузетих обавеза, са степеном њихове реализације, а на сједници су усвојени закључци неопходни за досљедно спровођење Споразума.
Полазећи од досадашњих искустава у примјени радног законодавства, као и потребе његовог додатног усаглашавања са одређеним конвенцијама МОР-а и Измијењеном Европском социјалном повељом, Влада је утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о раду. Поред осталог, Предлогом се прецизирају одредбе које се односе на забрану дискриминације, уводи се институт родитељског одсуства, прецизирају се одредбе о заради и утврђује минимална зарада, унапређују се одредбе о отказу уговора о раду и престанка радног односа по сили закона, уводи се нови институт уступање запослених, прописују се флексибилније одредбе о допунском раду и укида се уговор о дјелу, као највише злоупотребљавани институт у радном законодавству. Влада је оцијенила да се предложеним измјенама чини значајан корак у правцу повећања флексибилности тржишта рада и унапређења пословног амбијента.
На сједници је утврђени и Предлог закона о измјенама и допунама Закона о државном премјеру и катастру непокретности. Разлози за измјене овог Закона садржани су, прије свега, у потреби да се отклоне одређени проблеми и недостаци, који су уочени у његовој имплементацији.
У циљу успостављања ефикасне, професионалне и сервисно оријентисане јавне управа, која је у функцији грађана и свих друштвених и привредних субјеката, Влада је данас донијела Стратегију реформе јавне управе у Црној Гори за период 2011-2016. године – АУРУМ. Стратегија обухвата мјере за реформу јавне управе и на државном и на локалном нивоу, укључујући и реформу система јавних служби, јавних агенција и других организација које врше јавна овлашћења. Планирана рационализација предвиђа смањење броја органа и агенција, њихово медјусобно спајањео или припајањео ресорним министарствима, чиме ће се постићи буџетске уштеде од око 33 милиона еура и смањити учешће јавне потрошње за 1посто БДП на годишњем нивоу.
У оквиру свеобухватних и темељних реформи које су започете доношењем Закона о култури године и сета закона из области културне баштине, Влада је усвојила Елаборат о оправданости реорганизације јавне установе Народног музеја Црне Горе и јавне установе Центар Његош. Елаборат је урађен како би се профилисало организационо рјешење које ће бити реалан и рационалан институционални оквир за динамичан и континуиран развој музејске дјелатности. Поред осталог, новом организацијом је предвиђено да Народни музеј преузме бригу о Маузолеју владике Данила на Орловом кршу и о Дворској цркви Петровића на Ћипуру, јер су у њима похрањени земни остаци три црногорска господара – владике Данила, Ивана Црнојевића и краља Николе.