- Влада Црне Горе
Будва: Говор предсједника Владе Игора Лукшића на и...
Будва: Говор предсједника Владе Игора Лукшића на инаугуралној сесији Конференције предсједника парламената Јадранско–јонске иницијативе
Уважене екселенције,
Драге колеге,
Даме и господо,
Изузетна ми је част и задовољство да вам упутим топлу добродошлицу у Црну Гору и, да у својству земље која предсједава, отворим 9. Конференцију предсједника парламената земаља чланица Јадранско-јонске иницијативе (ЈЈИ).
Јадранско-јонска иницијатива је истински форум дијалога, разумијевања и сарадње, која је увијек тежила ка унапређењу развоја и јачања безбједности у овој регији, као и интензивирању регионалне сарадње. Она засигурно представља чврсту основу за даљи напредак на путу интеграције у евроатлантске структуре.
Увјерен сам да, кроз континуриани дијалог, размјену политичких мишљења и идеја, као и мултилатералну сарадњу, можемо обезбиједити и осигурати даљи развој институционалних потенцијала и свеукупну реформу друштва утемељену на европским вриједностима. Настојимо и да, током црногорског предсједавања, допринесемо тим циљевима
Даме и господо,
Црна Гора је политички стабилно мултиетничко, мултиконфесионално и мултикултурално друштво, препознато као поуздан партнер у региону и међународној заједници. Можемо рећи да смо завршили економску транзицију и веома смо посвећени дугорочној стабилизацији и расту црногорске економије. Мала смо и отворена економија и наши напори ће се и убудуће усмјерити на позиционирање Црне Горе као платформе за регионални бизнис која има повољан порески систем, која је отворена према својим сусједима, јасно позиционирана на путу интеграције у европске и евроатланске структуре и опредијељена за снажну регионалну и међународну сарадњу. Можемо се похвалити чињеницом да је наш економски раст, прије глобалне економске кризе, медју најбрзим у региону и Европи.. У том периоду, бруто домаћи производ Црне Горе стигао је до 45% ЕУ просјека. И поред тога што је криза захватила и нашу земљу, Црна Гора је остала привлачна инвестициона и туристичка дестинација. Имплементирањем адекватних антикризних мјера, успјели смо да побољшамо ликвидност и ублажимо ефекте глобалне кризе. У 2010. години имали смо раст од 0,5%, а за 2011. планирамо да тај раст достигне 2,5%. Такође, за ову годину планирамо смањење дефицита за 2% БДП-а у односу на претходну, што чини 2,62% БДП-а. Унапређење пословног амбијента, стабилизација јавних финансија, даље структурне реформе чине срж агенде економских реформи Владе, коју ћемо у континуитету спроводити у правцу успостављања дугорочно стабилне, динамичне и конкурентне економије и унапређења квалитета живота црногорских грађана.
Чланство у евро-атлантским структурама, регионална и међународна сарадња наши су главни спољно-политички приоритети. Стицање статуса кандидата 17. децембра 2010. године за чланство у ЕУ историјски је корак за Црну Гору. Седам је области које је ЕК препознала као кључне, те стога, и овом приликом, желим да нагласим да ће Влада, имплементирајући Акциони план за спровођење препорука Европске комисије и законодавство ЕУ, искористити све расположиве капацитете да адекватно одговори на постављене задатке. Увјерен сам да ћемо, у сарадњи са ЕК, са нашим сусједима и чланицама ЕУ, добити препоруку за посљедњу фазу у интеграционом процесу – преговоре о чланству у ЕУ. Наставак процеса проширења значи наставак европске мисије. То што се љествица стандарда подиже треба да нам буде додатни мотив, а не обесхрабрење. Бројни су изазови не само за Владу, већ и за црногорски Парламент који у интеграционом процесу има све важнију улогу, посебно у погледу јачања надзорне улоге. Поред усвајања Изборног закона, Акционим планом предвиђен је и низ других активности, као што је доношење Закона о избору одборника и посланика, дефинисање улоге и надлежности Скупштине у сљедећим фазама процеса интеграције у ЕУ, уз јацање капацитета.
Значајни су резултати које је Црна Гора постигла на путу интеграције у атлантске структуре, кроз отпочињање првог циклуса имплементације Акционог плана за чланство, презентирањем првог годишњег Националног програма у октобру 2010. године. Црна Гора је препозната као земља која је остварила значајан напредак у процесу безбједносних интеграција, као и наш велики допринос стабилности у региону, а и шире, кроз учешће у ИСАФ и другим мисијама. Посвећено ћемо спроводити обавезе из Годишњег националног програма како бисмо што квалитетније и брже испунили услове за пуноправно чланство у Алијанси.
Баштинећи вриједности које дијеле европске државе и народи, активно учествујемо у свим регионалним иницијативама и поуздан смо партнер и сусјед свима. Важност регионалне сарадње демонстрирамо одговорним предсједавањем регионалним иницијативама кроз организовање бројних тематских округлих столова, свјесни чињенице да не постоји начин да се очувају сопствени интереси без уважавања интереса сусједних земаља. На овај начин јачамо повјерење у региону и шансе за његову будућу стабилност и безбједност, што нам је уједно и најбоља препорука за напредак на европском путу. Опредијељеност Црне Горе да се активно ангажује на плану дјеловања и функционисања ЈЈИ почива, између осталог, и на њеним спољнополитичким циљевима - гдје је регионална сарадња препозната као један од три главна стратешка приоритета. Током предсједавања, трудили смо се да Иницијативи дамо конкретан садржај. Дефинисали смо Агенду активности и у складу са њом, као области од изузетне важности издвојили јачање веза између земаља ЈЈИ, а затим и интензивирање сарадње са ЕУ, балтичким земљама и другим регионалним организацијама и иницијативама са идејом дефинисања заједничких циљева и осигурања ефикасности дјеловања. Такође, посебну пажњу смо посветили рјешавању проблема заштите животне средине у области Јадрана, те развоју природно-орјентисаног културног и руралног туризма, а у правцу одрживијег коришћења свих ресурса Јадранско-јонског региона. Посебну пажњу смо посветили јачању парламентарне димензије ЈЈИ, као подршке визији регионалне сарадње ЈЈИ у парламентарним оквирима. Имајући у виду да је законодавна власт све више укључена у процес европских интеграција, сарадња на регионалном нивоу је од посебног значаја због међусобне комуникације, размјене информација и искустава у суочавању са заједничким изазовима. Парламент не усваја само законе, већ као јака демократска институција доприноси политичкој стабилности и свеукупном развоју друштва, и у том смислу сматрам овај скуп посебно важним.
Даме и господо,
Црна Гора је, у претходном периоду, кроз интензивне активности истакла значај пројектно-орјентисане сарадње у областима од заједничког интереса. У том циљу, формирали смо мрежу контакт особа, у складу са дефинисаним областима сарадње. Уједно, током предсједавања ЈЈИ успјешно смо реализовали низ састанака, на којима је договорено неколико пројеката значајних за промоцију јадранско-јонских земаља на европском плану, попут Стратегије ЕУ за макрорегион ЈЈИ, стварање регионалног туристичког производа, повезивање универзитета земаља ЈЈИ и др.
Увјеравам вас да ће Црна Гора остати одлучна да активно учествује у развоју јадранско-јонског региона. ЈЈИ, као успјешан форум за сарадњу и координацију реализације заједничких идеја и пројеката чврста је основа за повезивање правне тековине Европске уније са процесима реформи земаља чланица ове Иницијативе, које теже пуноправном чланству у европске структуре.
Дозволите ми да пренесем увјерење да заједничким дјеловањем земаља партнера Иницијативе можемо и допринијећемо унапређењу економског, друштвеног, културног и свеукупног квалитета живота наших грађана.
Истовремено, користим ову јединствену прилику да вам пожелим успјешну Конференцију и ефикасан рад у остваривању будућих задатака, као и да се угодно осјећате у Црној Гори.
Хвала за пажњу!