- Влада Црне Горе
Министарство правде Говор потпредсједника Владе и министра правде Црне...
Говор потпредсједника Владе и министра правде Црне Горе Душка Марковића на отварању конференције директора Управа царина из региона „Регионална сарадња-кључ успјеха у борби против илегалног промета робе и људи“. Милочер, 12-13. Април 2011. године
Поштовани представници царинских система држава региона, Италије и Сједињених Америчких Држава, цијењени представници амбасада САД у Црној Гори и Србији, ваше екселенције, уважени представници медија, даме и господо,
Задовољство ми је што сам у прилици да вам се данас обратим и у име Владе Црне Горе поздравим регионалну конференцију директора управа царина „Регионална царинска сарадња – кључ успјеха у борби против илегалног промета роба и људи“.
Савремене демократије и напредне економије почивају на слободном протоку људи, роба, услуга и капитала.
То налаже потребу за ефикасном међународном сарадњом, усмјереном на пуну валоризацију потенцијала које носи отворено тржиште, али и на превенцију и сузбијање његових негативних ефеката, односно облика криминала који имају заједнички – прекогранични именитељ.
Царинске службе имају посебну улогу у реализацији тог двоструког задатка. Као владине службе које контролишу и надгледају међународно кретање робе, у јединственој су позицији да допринесу друштвено-економском развоју кроз прикупљање прихода и трговинске олакшице. С друге стране, оне имају инструменте да допринесу успјешној борби против прекограничног криминала, а посебно организованог криминала и тероризма, који представљају највећу пријетњу људским правима и слободама и националним економијама. Зато царинске службе представљају важан механизам у спровођењу сета владиних политика, а њихова сарадња једну од главних смјерница Европске уније и међународних организација као што су Свјетска царинска организација, Свјетска трговинска организација и многе друге. Може се рећи да је сарадња царинских служби важна и за подизање угледа, нарочито код пословних субјеката који желе да имају увјерење у сигурност свог капитала када реализују инвестиције у земљама нашег региона, али и код међународних политичких партнера када на пољу интеграционих процеса цијене степен достигнутог на јачању демократије и владавине права.
Задовољство нам је што је Управа царина Црне Горе домаћин дводневне конференције посвећене регионалној сарадњи у области борбе против илегалног промета, тим прије што се она одржава у периоду када наша држава испуњава кључне препоруке из мишљења Европске комисије о апликацији за чланство. То кореспондира са генералним опредјелјенјем и партикуларним политикама Владе Црне Горе како за јачање борбе против организованог криминала, тако и за унапрјеђење регионалне сарадње у свим областима, по чему је наша држава препозната као фактор стабилности на Западном Балкану.
Царинске службе региона овом конференцијом потврђују досадашњу и дају нови импулс будућој сарадњи, која резултира закључивањем споразума о сарадњи, протокола о размјени информација, билатералним и мултилатералним пројектима и другим видовима кооперације на регионалном и међународном нивоу.
Даме и господо,
Добро дизајнирана инвестиција у изградњу ефикасних царинских система од великог је значаја за националне политике и међународну економију и безбиједност. Препознајући ову чињеницу, Европска унија у оквиру инструмената предприступне помоћи, кроз разне врсте пројеката, пружа могућност царинским управама да изграде своје капацитета, како би спремно изашли у сусрет изазовима које доносе 21. вијек.
Ипак, највећа одговорност за успјех овог процеса је на самим царинским системима и њиховим менаџментима, на њиховој посвећености, савјесном испуњавању надлежности и одговорној реализацији постављених задатака.
Користим ову прилику да посебно захвалим представницима Сјединених Америчких Држава на покровитељству ове конференције, што представља још један знак освједоченог пријатељства и поузданог партнерства са Црном Гором.
Увјерен сам да ће ова конференција резултирати добрим препорукама за унапрјеђење царинске сарадње у региону, као једне од претпоставки за успјешну борбу против прекограничног криминала, али и за нашу компетитивност на будућем тржишту Европске уније.