- Влада Црне Горе
Саопштење са сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са сједнице Владе Црне Горе
У циљу даље демократизације црногорског друштва, Влада Црне Горе, на данашњој сједници којом је предсједавао предсједник Игор Лукшић, утврдила је амандмане на Предлог закона о измјенама и допунама Кривичног законика. Оцијенивши да се раније предложеним рјешењем доводе у неравноправан положај грађани који су извршили кривично дјело клевета и увреда у односу на новинаре и уреднике, Влада је одлучила да предложи потпуну декриминализацију ових дјела, тако што ће се чланови 195 и 196 у цјелости брисати из Кривичног законика, па увреда и клевета више неће представљати кривично дјело.
Високо цијенећи улогу династије Петровић – Његош на историјском путу стварања црногорске државе и утемељењу њеног духовног, националног и културног бића, Влада је утврдила Предлог Закона о статусу потомака династије Петровић Његош. Овим законом је, сходно савременим друштвеним односима, регулисан статус потомака династије Петровић Његош и њихова улога у очувању и афирмацији династичке традиције, као изузетно вриједног дијела историјског и културног насљеђа Црне Горе.
Поклањајући посебну пажњу бризи о економски најрањивијим категоријама грађана, Влада је данас усвојила Предлог за давање једнократне новчане помоћи корисницима материјалног обезбјеђења породице и најугроженијим пензионерима, у износу од два милиона еура. За око 13,8 хиљада домаћинстава, корисника материјалног обезбјеђења породице, одређена је новчана помоћ, која ће бити додијељена у два наврата, у априлу и септембру. Помоћ је обезбијеђена и за десет хиљада пензионера са најнижим примањима.
Поводом наводног злостављања малољетних дјевојчица, бивших штићеница Дјечијег дома Младост из Бијеле, Влада је усвојила Извјештај Комисије, чији је задатак био да детаљно испита све чињенице и околности у вези овог случаја, који је узнемирио цјелокупну црногорску јавност. На основу прикупљених података и извјештаја судско-медицинског вјештака Клиничког центра Црне Горе, Комисија је закључила да није било никаквог злостављања дјевојчица, већ постоји сумња да је ријеч о лажном пријављивању од стране одраслих из њиховог окружења.
Констатујући да је медијским иступањима, којима су повријеђена дјечја права из Конвенције о правима дјетета УН, нанијета велика штета, како овим дјевојчицама, тако и осталој дјеци смјештеној у Дому „Младост“ у Бијелој, Комисија је апеловала на медије да у даљем извјештавању о овој теми воде рачуна о поштовању етичког новинарског кодекса, а нарочито о заштити права дјеце. Такође, Комисија је затражила од Центра за социјални рад Подгорица да покрене поступак за лишење родитељског права оца дјевојчица и закључила да је неопходно наставити њихов психо-терапеутски третман, због поремећаја понашања узрокованог непотпуном социјализацијом, те поремећајем понашања. У циљу потпуног расвјетљавања овог случаја, Комисија је апеловала да се у што краћем року окончају започети поступци, које воде Управа полиције и Виши државни тужилац у Подгорици.