Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар економије Владимир Каварић на Конференцији о енергетски ефикасном освјетљењу – Подгорица, 28. април 2011.

Објављено: 28.04.2011. 21:07 Аутор: Министарство

Енергетска ефикасност и енергетска уштеда ријетко су имале тако високо мјесто у свјетској дебати као што је то данас. Међународна заједница је уједињена у ставу да се, без значајних побољшања енергетске ефикасности у читавом свијету, не може гарантовати економски и еколошки одрживо снабдијевање енергијом у дужем року.
Јер, позадина за овог става је јасна: енергија је ресурс, који је за привреду и потрошаче од виталног значаја.

Међутим, енергија је такође добро, које постаје све оскудније: Према процјенама Међународне агенције за енергетику (ИЕА), свјетска потражња за енергијом ће до 2030. године порасти за преко 50% у односу на 2005. годину, ако политика не предузме противмјере. А то би водило до даљег великог раста цијена енергије.
Неминован је закључак да се, без значајних побољшања енергетске ефикасност, не може гарантовати економски и еколошки одрживо снабдјевање енергијом на дужем року.

На овом принципу Министарство економије гради своју политику у области енергетске ефикасности. Почетак ове процеса огледа се у спровођењу мјера и активности које ће у одређеном периоду кумулативно позитивно утицати и на животну средину, али и на комфор и животни стандард њених грађана. Први кораци које смо предузели, и то успјешно, је стварање одрживог и снажног легислативног и регулаторног оквира, као и усвајање плана дјеловања како би унаприједили свеукупни амбијент у области енергетске ефикасности. Тако се усвајањем Енергетске политике Црне Горе до 2030. године, Закона о енергетској ефикасности, Закона о енергетици, као и Акционог плана енергетске ефикасности Црна Гора одважно поставила као проактивни играч у европским и међународним токовима промоције енергетске ефикасности, заштите животне средине и смањења зависности од фосилних горива.

Енергетска политика Црне Горе до 2030. године поставила је, као један од три главна приоритета, одржив енергетски развој, а као кључне стратешке приоритете промоцију енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије.
Законом о енергетској ефикасности, усвојеним у мају прошле године се по први пут уређују односи на подручју ефикасног коришћења енергије у секторима финалне потрошње, обавезе за доношење програма и планова за побољшање енергетске ефикасности на националном и локалном нивоу и на нивоу енергетских субјеката и потрошача, њихово спровођење, јавна овлашћења и одговорности за утврђивање и спровођење политике енергетске ефикасности, као и све остале мјере енергетске ефикасности и обвезници њиховог спровођења.

Главни оперативни документ за имплементацију Закона о енергетској ефиаксности је Акциони плана енергетске ефикасности, усвојен у децембру прошле године, који је у потпуности испоштовао захтјеве ЕСД директиве (Енергy Сервице Дирецтиве), посебно у дијелу утврђивања индикативног циља побољшање енергетксе ефикасности у износу од 9% финалне потрошње енергије, а који треба постићи до краја 2018. године (повећање уштеде у просјеку 1% на годишњем нивоу).

Успостављање правног оквира предсталвја јако важан сегмент једног веома комплексног процеса који захтијева циљано, систематско, поступно и контролисано дјеловање у области енергетске ефикасности и одрживог развоја, не само Владе Црне Горе већ и осталих актера као што су локалне самоуправе, донаторска заједница, привреда и остали потрошачи. Због тога је потребно мобилисати што више ресурса у циљу спровођења мјера енергетске ефикасности.
Примјеном нових технологија, размјеном искустава и континуираном реализацијом програма, морамо сопственим примјером показати грађанима Црне Горе стварне могућности енергетских и финансијских уштеда, смањења штетнога утицаја на животну средину, спроводити проактивну енергетску политику, размјењивати знања и искуства са земљама у региону и земљама Европске Уније, као и и подизати свијест својих грађана о енергетској проблематици, осигурању енергетске сигурности за будуће генерације, као и одрживом развоју енергије.

Захваљујући технолошком развоју, област расвјете управо представља једну од сегмената у коју се инвестиционо улагање исплати за врло кратко вријеме и као такво је препознато Акционим планом енергетске ефикасности. Увијек требамо имати у виду да чак 1 уштеђени кWх директно резултира мањом енергетском зависношћу, смањеном потребом за скупим улагањима у производне, преносне и дистрибутивне енергетске капацитете, као и корак ближе испуњавању наших међународних обавеза у области енергетике.
Дакле, чинимо само добро кад мобилишемо више енергетске ефикасности кроз смишљено заједничко дјеловање државе, привреде и потрошача.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?