Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Министарство одрживог развоја и туризма подржава иницијативе за заштиту и одрживи развој простора Скадарског језера

Објављено: 06.05.2011. 15:38 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Министарство одрживог развоја и туризма подржава сваку иницијативу која има за циљ побољшање еколошког статуса и нивоа заштите Скадрског језера и шире, уз уважавање развојних потреба Црне Горе и овог локалитета.

Наиме, у складу са информацијама о томе да ће НВО Греен хоме, у оквиру Пројекта Подршке прекограничном резервату биосфере Скадарског језера, процијенити потенцијал тог подручја за стављање под заштиту УНЕСЦО-а, обавјештавамо јавност да, као Министарство надлежно за животну средину, у потпуности подржавамао све иницијативе које имају за циљ очување простора Црне Горе.

Такође, вјерујемо да ће, свака иницијатива која има за циљ заштиту језера, наићи на одобравање Републике Албаније. Са друге стране, свјесни развојних потреба Црне Горе, вјерујемо да ће иницијатива за заштиту Скадарког језера узети у обзир развојне потребе локалитета, дајући тако један квалитетан приједлог који на исти начин и са истом важношћу третира питања заштите и развоја, односно базира се на принципу одрживог развоја. Само тако, уз јасну примјену европских стандарда и акцента на развоју али и очувању онога што је наш највећи капитал-природа, можемо очекивати да наш развој иде у правом смјеру.

С обзиром да би поступак номинације Скадарског језера за уврштавање у листу УНЕСЦО заштићених подручја подразумјевао да држава поднесе захтјев Секретеријату УНЕСЦО-а, Министарство одрживог развоја и туризма радо ће се одазвати тој обавези.

Јер, поред посебних природних вриједности и високог нивоа биодиверзитета, регион Скадарског језера је познат и по свом културном насљеђу, с обзиром да је током историје ово подручје било насељено различитим цивилизацијама које су оставиле трагове свог присуства у облику археолошких локалитета, средњевјековних цркава и утврђења, старих рибарских насеља, итд.

Зато вјерујемо да иницијативе ове врсте само могу допринијети већ дефинисаним циљевима развоја овог природног блага, а то су: одрживо коришћење ресурса; очување природне и културне баштине изванредне љепоте од међународног значаја интегрисано у одрживи развој; заштита природних вирједности; заштита културних вриједности; унапријеђивање информативно презентационих–едукативних садржаја парка; унапријеђивање сарадње са корисницима Парка; унапријеђивање сарадње са иностраним организацијама и донаторима и на крају, унапријеђивање прекограничне сарадње.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?