Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Презентован Пројекат „заштићено подручје мора у Црној Гори - Катич“

Објављено: 06.05.2011. 19:48 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizmaДанас је у Петровцу у присуству министра одрживог развоја и туризма Предрага Секулића, амбасадора Италије у Црној Гори Серђа Барбантија (Сергио Барбанти), генералног директора Министарства за заштиту животне средине, копна и мора Републике Италије Корада Клинија (Цоррадо Цлини), предсједника општине Будва Лазара Рађеновића и предсједнице Скупштине општине Бар Бранке Никезић презентован пројекат „План управљања за пилот пројекат: заштићено подручје мора у Црној Гори - Катич“.

Том приликом министар Секулић је истакао да је пројекат реализован у оквиру билатералне сарадње у области заштите животне средине између Министарства заштите животне средине, копна и мора Републике Италије и Министарства одрживог развоја и туризма Црне Горе.

Министар је оцијенио да су уз подршку и богато искуство италијанског стучног тима у скоро двогодишњем периоду извршене све потребне анализе и припремљен програм за успостављање заштићеног морског подручја на локацији Катич и успјешно завршена прва фаза Пројекта за оснивање првог заштићеног подручја у мору на локацији Катич.

Слиједи период успостављања инфраструктуре и обуке која ће омогућити доступност овог подручја за научно-истарживачке активности, као и за посјетиоце и туристе који намјеравају да уживају у његовим јединственим вриједностима.

Секулић је нагласио да ће ово подручје послужити као пилот примјер за развој маринских заштићених подручја и на преосталим локацијама на црногорском приморју, сходно смјерницама садржаним у Просторном плану подручја посебне намјене за морско добро. Кроз анализу статуса и стања морског екосистема и утврђивање потребних мјера за ревитализацију и заштиту, заправо се успоставља оквир за изградњу кохерентне и функционалне националне мреже заштићених морских подручја у Црној Гори.

Министар сматра да је успостављање заштићених подручја у мору незамјенљив инструмент у приближавању вриједности и ресурса црногорског обалног подручја туристима и посјетиоцима Црне Горе. Очување јединствених природних вриједности и културно-историјског насљеђа је компаративна предност и ресурс у смислу изградње препознатљивости и позиционирања Црне Горе на пробирљивом глобалном туристичком тржишту.

Министар Секулић је изразио увјерење да је управљање заједничким природним ресурсима, изузетне вриједности, какав је Јадран, подједнако значајна обавеза за надлежне субјекте и Црне Горе и Италије, а јачање сарадње кроз континуирану размјену знања, информација, разумијевање изазова и ризика са којим се суочавамо како на глобалном плану, тако и у регионалним оквирима, изузетно је важно питање за Црну Гору.

Подручје заштићеног подручја у мору “Катич” покрива, оквирно, површину од 2,315 хектара и унутар њега се налази и Петровац, три Емералд подручја и 5 плажа које имају статус Споменика природе.

Истраживање морских екосистема извршено је у двије фазе у укупном трајању од 15 дана. Истраживање је спровео тим састављен од 4 маринска биолога, који су и професионални рониоци, под стручним надзором Др. Весне Мачић из Института за биологију мора у Котору.

Главни циљеви пројекта се односе на:
– Мониторинг морских станишта и заједница,
– Заштита подводних ливада Посидониа Оцеаница,
– Промовисање научних истраживања,
– Промовисање одрживог коришћења биолошких ресурса и копатибилних активности,
– Промовисање изградње капацитета за управљање заштићеним подручјем у мору,
– Промовисање едукације и подизање свести о животној средини.

Предложено зонирање унутар заштићеног подручја у мору подразумјева постојање 3 зоне са различитим степеном заштите. Режими заштите у ове 3 зоне биће даље развијани кроз техничке протоколе и кроз инструкције особља које ће радити у заштићеном подручју у мору, а у сарадњи са свим укљученим институцијама. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?