- Влада Црне Горе
Министарство финансија САОПШТЕЊЕ Сусрет Нумановић – Хелеленд
САОПШТЕЊЕ Сусрет Нумановић – Хелеленд
Подгорица 09. 05. 2011. године
САОПШТЕЊЕ
- Сусрет Нумановић – Хелеленд -
Министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић примио је данас новоименовану шефицу канцеларије Високог комесара Уједињених нација за избјеглице (УНХЦР-а) у Црној Гори Бриту Хелеленд (Брита Хеллеланд).
Министар Нумановић је пожелио добродошлицу шефици канцеларије УНХЦР-а, и овом приликом захвалио на помоћи коју је током свих ових година УНХЦР пружао Црној Гори. Министар је такође г-ђу Хелеленд упознао са тренутном ситуацијом која се тиче расељених лица која се налазе у Црној Гори, и о активностима које се спроводе у вези са имплементирањем трајних рјешења за ову популацију.
Он је је казао да у Црној Гори тренутно борави око 15. 000 расељених и интерно расељених лица, што и даље указује на постојање потребе да се овај проблем рјешава. Такође је указао да је Црна Гора посвећена рјешавању расељеничке проблематике, на начин да се имплементирају трајна и одржива рјешења. Министар Нумановић изразио је наду да ће у будућем периоду када ће се тежити томе да се расељеничко поглавље приведе крају Црна Гора и даље имати пуну подршку међународних партнера, а УНХЦР је свакако један од њих.
Министар Нумановић је посебно нагласио да јасно опредијељење Црне Горе на путу ка пуноправном чланству у Европску унију, свакако подразумијева и квалитетно рјешавање питања расељеништва.
У Црној Гори се у складу са законским рјешењима, ради на регулисању правног статуса расељених и интерно расељених лица у правцу добијања статуса странца са сталним настањењем. У току информативна кампања за расељена лица из бивших југословенских република, као и за интерно расељена лица са Косова путем које ће бити информисани о остваривању права за стицање статуса странца са сталним настањењем у Црној Гори. Принцип кампање је да се сва лица информишу преко медија, али и директним одласком у центре и насеља гдје су смјештени како би на терену добили све неопходне информације. Такође се у Црној Гори ради на изради детаљних пројеката, који ће бити укључени у Регионални пројекат у оквиру Београдске иницијативе. Како у многим општинама у Црној Гори бораве расељена лица, свакако ће и локалне самоуправе бити укључене у рјешавање ових проблема.
Шефица УНХЦР-а Хелеленд је рекла да је Црна Горе уложила велики напор да у најтежим временима помогне расељеницима, и да је Влада Црне Горе показала пуну посвећеност рјешавању овог проблема. Проблем расељеништва тиче се држава у којима ова лица бораве, али и држава поријекла. Нагласила је да је већ информисана да је сарадња између Министарства рада и социјалног старања и УНХЦР-а квалитетна и изузетно интезивна. Она је поновила оприједељеност УНХЦР-а, да као и до сада пружати сву неопходну подршку Влади Црне Горе, у рјешавању питања расељеништва.
Састанку је присуствовала и представница канцеларије Високог комесара Уједињених нација за избјеглице у Црној Гори Катја Саха.
ПР служба Министарства рада и социјалног старања