- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Најава: Министар економије др Владимир Каварић на ...
Најава: Министар економије др Владимир Каварић на Министарском састанку држава чланица Еуро-медитеранске уније (ЕуроМед)
Министар економије др Владимир Каварић учествоваће на Министарском састанку држава чланица Еуро-медитеранске уније (ЕуроМед) који се одржава 11-12. маја 2011. на Малти. Тема министарског састанка је “Сарадња и инвестиције у циљу одрживе привреде у области регије Еуро-Медитерана”.
ЕуроМед представља садржајну иницијативу чији је задатак стварање свеобухватне политике за средоземни регион с циљем успостављања зоне заједничког мира, стабилности и просперитета. Инициран је у Барселони 27. и 28. новембра 1995. године када је одржана регионална конференција на којој је учествовало свих тадашњих 15 држава чланица Европске уније и 12 земаља Средоземља (Алжир, Египат, Израел, Јордан, Кипар, Либан, Малта, Мароко, Сирија, Тунис, Турска и Палестина).
Званичан назив конференције био је »Евро-медитеранска конференција«, међутим, иста је познатија под називом »Барселонска конференција«. Циљ конференције било је стварање партнерства између ЕУ и поменутих земаља које имају излаз на Средоземно море. Оснивачки документ тог партнерства је Барселонска декларација, а само партнерство названо је »Евро-медитеранско партнерство« (ЕМП), за које се одомаћио назив “Барселонски процес”, односно ЕуроМед.
На Самиту »Барселонског процеса: Уније за Медитеран«, одржаном у Паризу 13. јула 2008. године у оквиру француског предсједавања Европском унијом, званично је инаугурисана иницијатива »Барселонски процес: Унија за Медитеран« као нова, оснажена и унапријеђена фаза Евро-медитеранског партнерства на којем су у пуноправно чланство примљене Црна Гора, Хрватска, Босна и Херцеговина и Монако.
У садашњем саставу, Барселонски процес чине 43 земље чланица: 27 држава чланица ЕУ, с једне, и Албанија, Алжир, Египат, Израел, Јордан, Либан, Мауританија, Мароко, Палестина, Сирија, Тунис, Турска, Црна Гора, Хрватска, Босна и Херцеговина и Монако с друге стране.Либија има посматрачки статус од 1999. године.
Принцип сарадње у оквиру ЕУРОМЕД-а су политичка и безбједносна у оквиру које је пројектован циљ успостављања јединствене зоне мира и стабилности кроз јачање политичког и безбједносног дијалога; привредна и финансијска - која подразумијева подстицање општег напретка кроз јачање политичког и финансијског партнерства и постепено стварање зоне слободне трговине с циљем тјешње интеграције медитеранских партнера са економским системом Европске уније; друштвена и културна – која има за циљ успостављање јачих веза међу народима у региону кроз развијање партнерства на социјалном, културном и људском плану, а тиме и унапријеђење заједничког разумијевања и сарадње између цивилних друштава.
Сарадња у оквиру ЕуроМед/Барселонског процеса остварује се на два нивоа: билатералном и мултилатералном.