Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Пресс релеасе: Одржан велики округли сто: одржива архитектура - од луксуза до нужности

Објављено: 12.05.2011. 21:45 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizmaТреба још интензивије промовисати концепт одрживе градње у Црној Гори, закључено је данас на великом округлом столу Министарства одрживог развоја и туризма под називом Одржива архитектура - од луксуза до нужности. Округли сто је организован у оквиру велике еколошке кампање Министарства Еколошка нит која нас спаја.

Округли сто отворили су: шеф оперативног сектора Делегације Европске уније у Црној Гори, Никола Бертолини, помоћник министра за животну средину, Ивана Војиновић и Директор ГИЗ-а за Црну Гору, Петер Бонин, а у дискусији су, као говорници или учесници, учествовали универзитетски професори који се баве архитектуром и грађевинарством, представници НВО сектора који се бави овом тематиком, представици највећих архитектонско-грађевинских предузећа и бироа у Црној Гори, представници ГИЗ-а у Црној Гори и други.

Током отварања Бетолини је рекао: Напоменуо бих да је имплементација глобалних конвенција из области заштите животне средине и просторног планирања повезаних са једним од циљева којима Црна Гора тежи, а то је одрживи развој, односно очување и унапријеђење природних вриједности уз побољшање економских и социјалних услова, један од најснажнијих инструмената у унапријеђивању теорије и праксе урбанистичког и просторног планирања и пејзажно-архитектонског градитељства, затим у унапријеђењу интегративне заштите културних и природних добара, урбаног простора и амбијента, а што свакако представља пут ка одрживом опстанку и еко-урбаном развоју. Наиме, свједоци смо да данас све више ескалирају разни облици псеудоурбанизације и дивље градње, редукције волумена, узурпације и деградације дјелова и цјелина пејзажно-архитектонског градитељства итд. Под утицајем негативних и врло пријетећих ефеката стаклене баште, то је немјерљива штета која се свакодневно наноси локалној заједници, урбаној и животној средини у условима локалних и глобалних промјена. Зато је политичка подршка свакако један од предуслова за успјешно суочавање са напријед поменутим изазовима, те имајући у виду напријед наведено, желио бих да подржим актуелизацију ове теме коју је покренуло Министарство одрживог развоја и туризма.

На округлом столу говорили су: Душан Вуксановић, професор на Универзитету Црне Горе ; Младен Крекић, директор архитектонског бироа Бусинесс арт; Биљана Глигорић, НВО Еxпедитио и замјеник предсједавајућег Националног савјета за одрживи развој; Миодраг Бурзан, члан Националног савјета за одрживи развој; Ненад Кажић, професор на Универзитету Црне Горе; Сања Љешковић, помоћник министра за просторно планирање; Предраг Бабић, Директор ЦАУ (Центар за архитектуру и урбанизам); Небојша Аџић, Пројектни студио Архитектоника.

Презентације и излагања са данашњег округлог стола, у комплетној фоми, или у форми сижеа, можете наћи у прилогу.

 

Ивана Војиновић - помоћник министра за ћивотну средину

Никола Бертолини -шеф оперативног сектора Делегације Европске уније у Црној Гори

Душан Вуксановић, професор на Универзитету Црне Горе

Младен Крекић, директор архитектонског бироа Бусинесс арт

Биљана Глигорић, НВО Еxпедитио и замјеник предсједавајућег Националног савјета за одрживи развој

Миодраг Бурзан, члан Националног савјета за одрживи развој

Ненад Кажић, професор на Универзитету Црне Горе

Сања Љешковић, помоћник министра за просторно планирање

Предраг Бабић, Директор ЦАУ (Центар за архитектуру и урбанизам)

Небојша Аџић, Пројектни студио Архитектоника. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?