Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар здравља доц.др Миодраг Радуновић отворио Први конгрес фармацеута Црне Горе са међународним учешћем

Објављено: 13.05.2011. 01:00 Аутор: ПР служба Министарства здравља
Поштоване колегинице и колеге, уважени предавачи, представници фармацеутских кућа и спонзори, драги гости, представници медија

Желим да изразим велико задовољство што сам у прилици да отворим и Фармацеутски конгрес Црне Горе са медјународним учешћем под слоганом “Фармација: јуче, данас,сјутра” и својим присуством пружим подршку едукацији и улагању у знање и науку, размјени искустава и афирмацији Црне Горе као државе у којој се фармацеутска дјелатност развија веома озбиљно и у складу са ЕУ стандардима и директивама.

Посебно ми је задовољство што смо домаћини значајним именима из области фармацеутске науке и праксе, те ће ово бити драгоцјена прилика за успјешне контакте и плодоносну будућу сарадњу.

Реформа у области лијекова веома је битна компонента наше свеобухватне реформе здравственог система, из разлога што је рационална употреба лијекова важна за сваку земљу и са медицинског и са економског аспекта.

Основе политике и стратегије у области лијекова, измедју осталог, тичу се: законодавства, испитивања и контроле лијекова, регистрације лијекова, инспекције, рационалне употребе, усвајања Листе лијекова која пада на терет Фонда за здравствено осигурање, едукације, мониторинга и евалуације, информисања, снабдијевања лијековима.

Са поносом истичем да је до данас Министарство здравља ЦГ предузело бројне активности у правцу успостављања политике у овој области, на начин како се то рјешава у развијеним земљама:

1. Усвојено је савремено законодавство о лијековима које је ускладјено са одговарајућим европским законима, директивама и осталим прописима ЕУ .

2. Законом о лијековима је по узору на европску праксу, успостављена Агенција за лијекове и медицинска средства ЦГ, регулаторно тијело за лијекове, односно овлашћена институција која гарантује квалитет и сигурност лијекова на цијелој територији Црне Горе.

Једна од њених функција је и праћење укупне потрошње лијекова као и праћење нежељених дејстава лијекова и успостављање система фармаковигиланце, као и извјештавање и размјена стручних информација које се тичу лијекова и медицинских средстава.

Агенција је постала пуноправни члан Колаборативног Центра WХО, за праћење нежељених дејстава лијекова, чије је сједиште у Упсали, Шведска и испуњавањем услова (развијањем система фармаковигиланце у Црној Гори) процјеном експерата Центра, стекла је услове за пуноправно чланство.

Агенција се налази у предприступном програму Европске комисије за област лијекова што подразумијева активно присуство делегираних чланова Агенције за лијекове у активностима институција као што су: ЕМА, Европска Фармакопеја и друге европске институције из ове области.

3. Основан је студијски програм фармације у чијем се наставном програму налазе и фармакоекономске, фармакоепидемиолошке и фармакотерапијске студијске јединице.

4. Фонд за здравствено осигурање развио је изузетан информациони систем којим је омогућено, измедју осталог и праћење потрошње лијекова које финансира Фонд.

Свим горе наведеним активностима, створили смо претпоставке и предуслове да се на научним основама фармакотерапије развија програм рационалне употребе лијекова и да у том правцу креирамо принципе политике лијекова, те да на тај начин остварујемо основни циљ а то је обезбједјивање рационалне употребе безбједних и ефикасних лијекова доброг квалитета и приступачне цијене.

Истакао бих и веома значајну улогу Фармацеутске Коморе Црне Горе која као професионална организација ради на унаприједјивању услова за обављање фармацеутске дјелатности, заштиту професионалних интереса и подизању квалитета у пружању здравствене заштите.

С тим у вези захваљујем се организаторима: Фармацеутској комори Црне Горе, Фармацеутском факултету Црне Горе, Агенцији за лијекове медицинска средства, као и генералном спонзору, фармацеутској компанији АЛКАЛОИД, која је врло професионално и предано преузела организацију овог скупа, вјерујући да је Црна Гора заиста стасала за један овакав догадјај.Такодје, захваљујем се свима који су на било који начин помогли организацију овог Конгреса.

Драги пријатељи,

Овај скуп је првијенац и уколико га искористимо како смо планирали и како је најбоље за развитак фармације у Црној Гори, постоје велике шансе да нам ова дружења постану добра традиција, како у дружењу тако и у научној надградњи.

И на крају, жванично отварам И Фармацеутски конгрес Црне Горе са медјународним учешћем под слоганом “Фармација: јуче, данас, сјутра” уз жељу да дуго памтите овај догадјај који је и од историјског значаја за фармацеутску дјелатност у нашој држави.

Хвала и живјели.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?