- Влада Црне Горе
Потпредсједник Владе и министар правде Душко Марко...
Потпредсједник Владе и министар правде Душко Марковић разговарао са предсједником Глобалне организације парламентараца против корупције (ГОПАЦ) Насером Ал-Санеом
Институције Црне Горе боре се против корупције на три фронта: превентивном, нормативном и институционалном, од којих трећи представља највећи изазов, јер подразумијева јачање способности за примјену права у тужилаштву, судству и полицији, саопштио је потпредсједник Владе и министар правде Душко Марковић у разговору са предсједником Глобалне организације парламентараца против корупције (ГОПАЦ) др Насером Ал-Санеом, одржаном данас у Влади.
Саговорници су се сложили да је претпоставка за квалитетну борбу против корупције неспорна и снажна политичка воља и сарадња свих друштвених чинилаца на том плану.
Ал-Сане је поздравио агенду испуњавања критеријума за отварање преговора о чланству са Европском унијом и упознао Марковића са искуствима појединих земаља у функционисању институционалног оквира за борбу против корупције. Такође је нагласио значај друштвеног консензуса о стратегији борбе против те друштвене аномалије, у смислу Конвенције Уједињених нација за борбу против корупције.
Марковић је упознао Ал-Санеа са новом методологијом рада Националне комисије за борбу против организованог криминала и корупције која садржи низ новина, од којих су најзначајније јавност рада и позивање представника државних органа индицираних са аспекта ризика од корупције на тематске сједнице тог тијела. Он је представио и Стратегију за борбу против корупције и организованог криминала за период 2010-2014, као и акционе планове за њену имплементацију.
Потпредсједник је најавио радионицу о јачању нормативног и институционалног антикорупцијског оквира у Црној Гори, која ће бити одржана 28. маја у РеСПА, уз учешће представника националних институција, невладиних организација, међународних организација и европских експерата. Програмом радионице предвиђена је дебата о сету антикорупцијских закона: Закону о јавним набавкама, Кривичном законику, Закону о конфликту интереса и Закону о финансирању политичких партија. Такође, биће расправљано и о студији изводљивости јединствене антикорупцијске институције, коју је израдила СИГМА.
Састанку су присуствовали и представници МАНС-а - директор мониторинг програма Вук Мараш и програмски асистент за мониторинг Парламента Александар Машковић.