Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Излагање шефа канцеларије Свјетске банке у Црној Гори, Јан Петер Олтерса, на конференцији за медије поводом почетка једношалтерског система регистрације предузећа

Објављено: 20.05.2011. 17:38 Аутор: Ивона Михајловић

Не постоји само једна политика која подстиче иновације, побољшава конкурентност, убрзава раст, и коначно, ствара пословне прилике и приходе за грађане Црне Горе. То вази утолико висе када земља нема на располагању инструменте макроекономске политике (као што су девизна размјена или монетарна политика) и када се нађе у ситуацији у којој експанзивнија фискална политика креира ризик за подривање макроекономске стабилности. Тада политике које промовишу раст представљају низ мјера усмјерених на јачање државних институција и обезбјеђивање што ефикаснијх услуга које пружа јавна управа.

Успостављање система за регистрацију предузећа по принципу једног шалтера, који се данас представља, је управо таква мјера. Овај систем помаже да се уклоне препреке пред којима се могу наћи потенцијални предузетници, као и бирократске препреке на које наилазе мушкараци и жене који су увидјели пословну прилику, који имају идеје за пружање иновативних услуга и производа који нијесу доступни на тржишту, мушкарци и жене који имају храбрости узети свој новац, преузети ризик, и остварити своју намјеру, пословни људи, који имају храбрости да постану сами своје газде.

Јавна расправа у Црној Гори посљедњих година је била концентрисана на велике компаније, а неке од њих и нијесу тако добро прошле. У данашњем свијету, економско окружење се брзо мијења, а предузећа се морају брзо прилагођавати тим промјенама. Ако анализирамо ситуацију у успјешним економијама, видјећемо да су управо мала и средња подузећа та која су агилнија и иновативнија него што су то већа и комплекснија предузећа. Она могу брже открити своје нише и брже искористити нове могућности. Дакле, често цитирана изјава да су мала и средња предузећа окосница сваке здраве економије је свакако оправдана кад узмемо у обзир шта економије неких земаља чини успјешнијим од економија оних других.

У Европској унији, на примјер, гдје се мала и средња подузећа, дефинишу као предузећа с мање од 250 запослених и прометом од не више од 50.000.000 €, она представљају више од 99 посто свих предузећа. Ова предузећа обезбјеђују двије трећине радних мјеста у приватном сектору, и доприносе са више од половине укупне додате вриједности која се ствара од стране предузећа. Њихове активности стварају приход и благостање, поспјешују економски раст, она играју кључну улогу у иновацијама, истраживању и развоју. Можда је чак и занимљивија чињеница да су девет од десет малих и средњих подузећа у ЕУ- оно што се дефинише као -"микро предузећа", односно предузећа с мање од 10 запослених. У просјеку, ова микро предузећа обезбјеђују посао и доходак за двије особе. Ово је у великој мјери контекст у којем важи аргумент да су мала и средња предузећа, а нарочито стварно мала МСП, окоснице економија у Еуропи.


Црна Гора се не разликује од овога. Групација Свјетске банке, односно Међународна финансијска корпорација и Свјетска банка, с великим интересовање прати постепени напредак који се остварује, а који олакшава пословање и унапријеђује пословну климу у Црној Гори, и ми смо сретни да подржимо даље кораке у том смјеру. То је вишеструки изазов, при чему је систем једног шалтера за регистрацију предузећа важан, али представља само један корак у том смјеру. Он ће употпунити претходне реформе које су већ представљене у годишњим Извјештајима о лакоћи пословања. За подкатегорију Покретање предузећа, Црна Гора је већ остварила врло видан напредак у овој години, помјеривши се са прошлогодишњег 81. на овогодишње 51. мјесто, међу купно 183 земаље, показујући да, је у просјеку, потребно10 дана да се заврши 7 прописаних процедура.

Са системом једног шалтера за регистрацију предузећа, на чијем оснивању честитам Влади, Црна Гора је преузела још један врло важан корак да постане "конкурентна" у ономе што Њемци називају Стандортwеттбеwерб. Нема енглеског еквивалента за овај цонцепт, на који се често позивају у унутрашњим дебатама у Њемачкој, а који се односи на тржишно натјецање међу државама у вези са међународним капиталом, кноw-хоw, вјештинама, и технологијом, пружајући инвеститорима правни оквир, јавна добра, инфраструктуру и радну снагу који су на довољно високом нивоу квалитета да би се генерисале трајно веће стопе економске активности и висок ниво социјалнг благостања.

Уз систем једног шалтера за регистрацију предузећа, надам се, не - заправо сам увјерен - да ће бити пуно лакше, за иновативне умове да преведу добре идеје у пословање и, у крајњем, у нова радна мјеста и приходе.


Јан-Петер Олтерс
Шеф канцеларије Свјетске банке у Црној Гори


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?