- Влада Црне Горе
Будва: Говор предсједника Владе Игора Лукшића на м...
Будва: Говор предсједника Владе Игора Лукшића на министарском састанку Америчко-јадранске повеље А5
Уважени министри,
Поштоване Екселенције,
Даме и господо,
Посебно ми је задовољство да Вас, у име Црне Горе, која предсједава овом важном Иницијативом, поздравим, пожелим добродошлицу, и отворим састанак министара одбране земаља учесница Америчко-јадранске Повеље.
Данас, када се свијет суочава са значајним безбједоносним ризицима и када миру, као најзначајнијем идеалу и предуслову свеукупног развоја пријете нови изазови, ова Иницијатива добија посебну вриједност, прије свега за нас у Региону, али и за наше евроатланске партнере. Међутим, иако нас колективна безбједност као циљ повезује у овој иницијативи, Америчко-јадранска повеља, посебно за нас који стремимо чланству у евроатланске структуре, представља квалитет и изазов више. Јачање демократије и демократских институција, цивилног друштва, владавина права и заштита људских права и слобода, те развој тржишне економије и НАТО компатибилних војних снага, сузбијање тероризма, прекограничног криминала и оружја за масовно уништење нијесу само предуслови за чланство у НАТО и посљедично у ЕУ, већ основи на којима почивају и који се подразумијевају код одговорних и зрелих демократски друштава.
На нама је да покажемо и докажемо да ми то јесмо. И кроз ову иницијативу, као заједничком пројекту за сарадњу, размјену искустава, јачању разумијевања и позитивну конкуренцију на путу интеграције у европске и евроатланске структуре, нам је отворена могућност за потребан партнерски однос и унапређење регионалне сарадње.
Црна Гора је, након обнове независности, дефинисала своје, и данас актуелне, спољнополитичке приоритете - развој добросусједнских односа и унапређење билатералне и регионалне сарадње, те чланство у НАТО и ЕУ. Преданост остваривању спољно-политичких приоритета учинила је да је Црна Гора данас препознатљив и кредибилан партнер спремнан да у потпуности допринесе учвршивању регионалне стабилности и развоју добросусједских односа кроз учешће у овој и сличним иницијативама. Примљени смо у Акциони план за чланство МАП у НАТО-у, а у октобру прошле године презентован је и усвојен и први Годишњи акциони програм (АНП), чија је имплементација у току.
Добијање статуса земље кандидата за чланство у ЕУ и препознавање Црне Горе као земље која је остварила значајан напредак у процесу евроатланских интеграција на посљедњем Самиту НАТО-а у новембру 2010. године, само су мотив више у одлучности да истрајемо у нашим настојањима. Стога ћемо наставити активности у правцу пуноправног чланства у Сјеверноатланску Алијансу, као гаранта регионалне стабилности и безбиједности и у Европску Унију, као основу развоја европских народа, уједињених у различитостима. Ово не из разлога што је чланство данас тренд или питање престижа, већ зато што чврсто вјерујемо у идеје и вриједности заједништва које представљају европске и евро-атлантске структуре, а које ће допринијети добробити свих грађана Црне Горе.
Свјесни смо изазова који нам предстоје на интеграционом путу. У том смислу, наставићемо са свеукупним реформама црногорског друштва, како у дијелу који се односи на учвршчивање фискалне стабилности и економског раста, тако и у домену изградње система одбране у складу са стандардима Алијансе. Црна Гора учествује у међународним мисијама - ИСАФ у Афганистану, ЕУ операција Аталанта у Сомалији И УНМИЛ у Либерији, у складу са опредјелјенјем да сходно могућностима будемо препознати на глобалном нивоу. Увјерен сам да можемо дати свој допринос изградњи и јачању демократије, у земљама којима је таква помоћ потребна и одлучни смо у намјери да дамо нови допринос ИСАФ мисији, кроз учешће у заједничкој јединици инструктора у оквиру Америчко-јадранске повеље у циљу стварања услова за транзицију безбједносне одговорности на авганистанску војску и полицију.
Уважене колеге,
Исто као што се глобализација данас одражава у појачаној међузависности међународних субјеката на глобалном нивоу, тако се и регионализација, у нашем примјеру, огледа у повећаној и неизбјежној повезаности процеса у нашим земљама. Полазећи од те чињенице, покушали смо да током предсједавања Јадранском Повељом искористимо потенцијале иницијативе и допринесемо што ефикаснијем путу ка интеграцији у НАТО. У потпуности смо свјесни чињенице да ће Регион бити стабилан једино уколико је свака земља стабилна појединачно, а регинална сарадња је могућа једино уколико свака земља пружи свој искрен допринос и то је нешто чему смо ми у Црној Гори посветили дужну пажњу. То није само основ и услов за шире интеграционе процесе којима сви тежимо, већ и основ да будемо бољи нама самима.
Америчко – јадранска повеље је пружила подршку државама чланицама да унаприједе и развију сопствене капацитете у циљу испуњавања услова за пуноправно чланство у НАТО. Најбољи доказ за то је да су двије чланице ове повеље, наши сусједи – Албанија и Хрватска већ чланице Алијансе. Наши индивидуални успјеси треба да буду подстицај другима исто као што су успјеси других подстицај нама. У том духу, уважени пријатељи, желим да Вас поздравим и да Вам пожелим успјех у раду.
Хвала за пажњу.