Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор Министра Радуновића поводом отварања Првог конгреса опште/породичне медицине са међународним учешћем у Бару

Објављено: 27.05.2011. 03:00 Аутор: ПР служба Министарства здравља
MZDЗдравствени систем у Црној Гори је у периоду од 2002.године па до данас, прошао дуг пут корјенитих промјена, које су базиране на реформи примарне здравствене заштите и успостављању модела изабраног доктора. Првобитно је било неопходно створити нормативну основу на којој ће се изградити систем, дефинисати методологију финансирања услуга, основни “пакет” услуга, спровести доедукацију тимова изабраних љекара, обезбиједити информатичку подршку на примарном нивоу здравствене заштите, увести електронски картон, електронски рецепт, и читав низ активности које готово представљају пројекте за себе, имајући у виду специфичности система здравства као најосетљивијег сегмента друштва.

Доедукација тимова изабраног доктора, у виду курсева је започета 2005 године, и закључно са деветим курсом едукацију су обавила 197 доктора и 217 медицинских сестара.

Циљ овог пројекта је доедукација здравствених радника на примарном нивоу здравствене заштите и изградња профила медицинских радника који могу да одговоре захтјевима реформе здравственог система. Концепција едукације је да се уведу принципи породичне медицине у свакодневну праксу, и да тимови изабраног доктора могу да буду потпуно спремни да примјењују Основни пакет права и услуга.

Према новом концепту едукације, изабрани доктор и медицинска сестра који раде у тиму имају проширени обим рада и одговорности, другачији приступ пацијенту, сагледавају медицински проблем комплексно - кроз дијагнозу и кроз укупан однос пацијента са породицом и окружењем.

Упознат сам са темама овог скупа па желим да се фокусирам на двије од предложених: потрошња антибиотика и пушење као болест зависности.

Потрошња антибиотика један је од најзначајнијих узрока бактеријске отпорности и упркос томе што је то опште позната чињеница, статистике показују да она стално расте.

Режим издавања лијека је посебно важан и наглашен сегмент у дозволи за стављање лијека у промет, који мора бити истакнут на паковању лијека. Наравно режим издавања за антибиотике је само и увијек уз љекарски рецепт.

Проблем непоштовања режима издавања је још увијек, и поред предвидјене законске казне за прекршиоце изузетно велики и доприноси злоупотреби употребе антибиотика и свим посљедицама које из тога произилазе. Ригорозна инспекцијска контрола,апсолутно поштовање протокола и смјерница употребе антибиотика од стране љекара, као и едукација пацијената о посљедицама злоупотребе, једини је ефикасан начин у смањивању овог проблема.

MZDМедјутим морамо сви, како здравствене институције и здравствени радници тако и градјани, заједно слиједити позитивна искуства, удвостручити напоре и дати допринос у реализацији активности потребних у спречавању злоупотребе и посљедичне резистенције антибиотика у нашој земљи.

Како ће на овом скупу бити ријечи и о болестима зависности поменућу пушење и уједно вас обавијестити да су досадашња рјешења прописана Законом о ограничавању употребе дуванских производа нису дала очекиване резултате, па се наметнула потреба његових измјена и допуна.

Наиме, пушење дуванских производа и излагање дуванском диму представља глобални проблем који изазива озбиљне последице за јавно здравље и доводи до озбиљних здравствених, социјалних, економских и еколошких проблема, јер је удисање дуванског дима у директној вези са оболијевањем од кардиоваскуларних обољења и повећаним бројем дијагностикованих карцинома плућа. Број од око 300 људи годишње, који у Црној Гори оболе од карционома плућа, довољно говори о потреби одлучнијег приступа у сузбијању употребе дуванских производа и ми смо већ упутили Скупштини измјене и допуне закона који је веома ригорозан и за који вјерујемо да ће бити примјењив.

И на крају желим да укажем да једино успостављање добре функционалне повезаности између мјера унапријеђења здравља, примарне, секундарне и терцијарне превенције и савремених метода лијечења, може довести до реализације зацртаних нам циљева и побољшања здравственог стања становништва Црне Горе.

Реформа је дуг процес, жива материја, трпи измјене и тражи континуирани мониторинг и евалуацију, па морамо бити стрпљиви и одлучни у реализацији заједничког нам пројекта.

Конгрес проглашавам отвореним, а вама желим успјешан рад.

Хвала.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?