Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Завршен први дан састанка Комисије за одрживи развој Медитерана

Објављено: 30.05.2011. 21:59 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Неопходно је направити измјене у Медитеранској стратегији одрживог развоја и то у правцу интегрисања зелене економије, тј. одрживе производње и потрошње, те политичким и технолошким путем реализовати мјере адаптације на климатске промјене у региону Медитерана на регионалном и националном нивоу, закључено је данас на четрнаестом састанку Комисије за одрживи развој Медитерана чији домаћин је Црна Гора. Закључци Састанка уједно ће представљати основу платформе за учешће региона Медитерана на Конференцији УН о одрживом развоју у Рио Де Жанеиру 2012. (Рио +20). Састанак се одржава у Будви, а организује га Министарство одрживог развоја и туризма и Програм Уједињених нација за заштиту животне средине (УНЕП) у склопу Медитеранског акционог плана (МАП).

Скуп су отворили Предраг Секулић, министар одрживог развоја и туризма и Марија Луиса Силва Мејас, координатор Барселонске конвенције, документа који представља основу заштите области Медитерана. Током обраћања Секулић је нагласио:... Истовремено, идући у сусрет Трећем свјетском самиту о одрживом развоју желим се заложити за промовисање интегралног развоја обалних подручја у складу са Протоколом о интегралном управљању приобалним подручјима Средоземља, не само као инструмента за имплементацију Медитеранске стратегије одрживог развоја, већ и у контексту платформе која ће у пост Рио+20 периоду постати основа за озелењавање економије обалних подручја и достизање њиховог одрживог економског развоја. То је начин и пут да се достигне кључни циљ медитеранских држава: очување животне средине, економски раст и запосленост, уз одговор на изазов креирања више од 30 милиона радних мјеста у сљедећих 15-20 година.

Током првог дана састанка закључено је и да транзицију ка зеленој економији треба постићи кроз политичке мјере којима се подстичу инвестиције усмјерене на развој и имплементацију чистијих, лоw-царбон технологија и енергетске ефикасности, као и смањење ризика у области заштите животне средине, истовремено подржавајући тзв. зелени раст и отварање нових радних мјеста у области управљања отпадом, хемикалијама и ублажавања притисака на природне ресурсе. Такође, закључено је да зелена економија апсолутно мора бити подржана јавно-приватним финансирањем и партнерством, а што је и приоритетно опредјељење Владе Црне Горе. У том контексту, од изузетне је важности и јачање међународног система управљања који подржава овај приступ, те је Конференција УН о одрживом развоју 2012. (Рио +20) јединствена прилика постављања овог новог правца у политици одрживог развоја.

Секулић и Мејас на састанку су потписали и Уговор о реализацији Програма интегрисаног управљања обалним подручјем Црне Горе. Укупни буџет за реализацију Програма је 479, 000 ЕУР, од чега је национално учешће у готовини 254,00 ЕУР, а у облику роба и услуга 21 000 ЕУР. При том је учешће УНЕП/МАП-а, на нивоу од 42, 59 % од укупно предвиђеног буџета, односно 204,000 ЕУР. Потписивање овог уговора резултираће израдом низа значајних докумената, прије свега израдом базних студија које ће служити истовремено као инпути приликом израде Просторног плана обалног подручја Црне Горе и Плана интегралног управљања обалним подручјем Црне Горе.

На састанку су се присутнима обратили и Брајс Лалонд, извршни координатор Конференције Уједињених нација о одрживом развоју 2012. (Рио+ 20); Емилио Далесио, предсједник Асиоцијације италијанских градова 21 и Нахиб Сааб, генерални секретар арапског форума за животну средину и развој. 

Ministarstvo                                         Ministarstvo

Комисија за одрживи развој Медитерана дјелује под Медитеранским акционим планом (МАП) у оквиру Програма за животну средину Уједињених Нација (УНЕП). Медитерански акциони план је створен прије тридесет година у циљу заштите Средоземног мора које са културолошког и еколошког аспекта спада међу најбогатија и најразноврснија подручја у свијету.

Чланице Комисије за одрживи развој Медитерана су 21 страна уговорница Барселонске Конвенције, укључујући ЕК и представнике привредног сектора, локалних самоуправа, цивилног друштва, науке и др. Барселонска конвенција представља правни оквир за дјеловање Комисије, те заштиту и очување животне средине Медитерана, и она је, са шест пратећих протокола донијета 1995. године. Циљ Барселонске конвенције и њених проткола је заштита животне средине Средоземног мора и обалних подручја. Такође овом Конвенцијом се третирају питања заштите разноврсног и по много чему јединственог биодиверзитета Средоземља и концепт интегралног управљања обалним подручјима, те одрживог развоја ове области.

Најзначајнији досадашњи резултат рада Комисије свакако је доношење документа Медитеранска стратегија одрживог развоја, а у складу са којом је припремљена и Национална Стратегија Одрживог развоја Црне Горе.

Четрнаести састанак Комисије има за циљ промовисање зелене економије и унапријеђење институционалног оквира за функционисање Комисије, у циљу ефикасног суочавања са изазовима у предстојећем периоду, посебно у контексту одржавања Конференције Уједињених нација о одрживом развоју (Рио +20) у Рију, у јулу 2012. године. Очекује се да ће, у циљу што квалитетније припреме за Конференцију Уједињених нација о одрживом развоју, закључци са овог, 14-тог састанка Комисје, дати значајан допринос у обликовању перспектива и праваца развоја Медитерана.

Састанак Комисије је јединствена прилика за укључивање најширег круга субјеката из Црне Горе у спровођење политике одрживог развоја у регионалном контексту, као и за промовисање и иницирање нових оквира сарадње којим се подстиче и унапријеђује институционални и стратешки оквир у Црној Гори.

Излагање гдина Предрага Секулића.пдф

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?