Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Др Нина Вујошевић, помоћник министра економије за развој за Дневни лист “Дан” – 30.05.2011.

Објављено: 31.05.2011. 17:29 Аутор: Министарство

Кроз кластере до већег коришћења средстава из ЕУ и веће регионалне конкурентности

Увођење кластера и њихово успјешно функционисање је важан фактор повећања конкурентности мање развијених јединица локалне самоуправе и региона и постизања равномјернијег регионалног развоја. Могући допринос модела кластера у Црној Гори, огледао би се у јачању конкурентности предузећа и повећању степена конкурентности региона..
Кластер се дефинише као географски ограничена концентрација сличних, повезаних или комплементарних процеса пословања или пословних ентитета, који су конкурентни, али и међусобно сарађују.

Министарство економије Владе Црне Горе је објавило Јавни позив на отворени поступак јавне набавке за избор најповољније понуде за израду Стратегије за одрживи економски раст Црне Горе кроз увођење кластера до 2016. године. Ова Стратегија треба да обухвати:
• Идентификацију кључних секторских кластера на нивоу државе и кластера у Сјеверном, као најмање развијеном региону Црне Горе, укључујући кластере који могу да допринесу унапређењу социјалног укључивања одређених актера црногорског друштва, са акционим планом за повећање конкурентности наведених кластера и убрзање њиховог развоја;
• Идентификацију конкурентних региона и држава у односу на Црну Гору у економском смислу и предлог мјера које треба предузети у циљу стицања предности над идентификованим конкурентским регионима односно државама;
• Јачање процеса сарадње између кључних актера у држави у циљу повећања конкурентности кластера односно региона којима припрадају;
• Дефинисање конкретних показатеља утицаја на повећање запослености и побољшање животног стандарда становништва, како у Сјеверном региону, тако и на цјелокупној територији Црне Горе;
• Конкретне, јасне и ефектне препоруке за унапређење микроекономског пословног окружења и побољшање конкурентности кључних секторских кластера, побољшање конкурентности државе у цјелини, као и Сјеверног региона.

Доношењем ове Стратегије у Црној Гори ће се такође допринијети регионалном повезивању предузетника и њиховом прекограничном удруживању ради јачања конкурентности и развоја, као и иновација и технологија. Стратегија ће истовремено бити усклађена са циљевима садржаним у стратешким развојним документима Црне Горе и ЕУ. Развој кластера у ЕУ остварује се низом подстицајних програма и иницијатива као што су: ЦИП (Оквирни програм за конкурентност и иновације), а у оквиру њега Црна Гора већ учествује у потпрограму предузетништва и иновација (ЕИП); потом ПРО ИННО ЕУРОПЕ, затим Седми оквирни програм за истраживање и развој (ФП7), потом ЕУРЕКА, као паневропска мрежа за тржишно орјентисано и индустријско истраживање и развој. Такође, од посебног значаја за финансирање развоја кластера и упште пројеката из области регионалне конкурентнсти је ИПА ИИИ компонента намијењена регионалном развоју. Израда Стратегије за одрживи економски раст кроз увођење кластера треба да створи основ за укључивање регионалне конкурентности у Оперативни програм за регионални развој (ИПА ИИИ) у наредној финансијској перспективи од 2014. године. Такође, након уласка у ЕУ, Црној Гори ће бити доступна средства из структурних фондова, која су у великој мјери намијењена развоју регионалних кластера и подршци развоју малих и средњих предузећа. У том смислу, Стратегија ће садржати јасне и ефектне препоруке и Акциони план за њихово спровођење у петогодишњем периоду, како би се кандидовало што више пројеката за финансирање из наведених фондова ЕУ. Период од пет година се сматра оптумалним, како са становишта остварења дефинисаних циљева, тако и са становишта узимања у обзир чињенице да ће Црној Гори у наредних пет година бити на располагању претприступни фондови ЕУ за допринос реализацији ове Стратегије. Уласком Црне Горе у ЕУ, вршиће се израда овог и сличних стратешких докумената у складу са расположивим структурним фондовима који су знатно већи од средстава из претприступних фондова ЕУ намијењених регионалној конкурентности.

У складу са наведеним, Министарство економије очекује да ће у изради овог документа учествовати експерти са доказаним искуством у овој области и доказаним резултатима у имплементацији оваквих и сличних стратешких докумената. Циљ је, да се већ након двије године, могу израчунати и сагледати ефекти примјене ове стратегије на запосленост, тржишно учешће предузећа, извоз итд. Могући кластери који би у Црној Гори могли бити идентификовани Стратегијом су: кластери у пољопривреди, туризму, агро-туризму дрвопреради, енергетици, индустрији метала, рударству, занатству, образовању, култури итд. од чега би неки кластери могли да буду идентификовани само на нивоу региона, а неки на нивоу цјелокупне територије државе.


Кластерска политика је последњих година постала важан саставни дио економске политике ЕУ, нарочито везано за обновљену Лисабонску стратегију и ЕУ 2020. Стратегијом развоја кластера се у већини земаља дефинише јасан и аргументован приступ развоју мање развијених региона, који уважава све регионалне специфичности и развојне потенцијале региона, а истовремено уважава међународно признате стандарде у овој области. Стратегија развоја кластера сваке земље по правилу, своје упориште налази у поштовању кључних принципа на којима се данас заснива свака успјешна политика регионалног развоја.

Земље у окружењу и велики број земаља ЕУ већ имају усвојене Стратегије за уводјење кластера или раде на њиховом уводјењу, а њихови основни циљеви између осталог су унапређење управљања кластерском политиком и ефикасно коришћење ЕУ фондова.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?