- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење: Министар пољопривреде и руралног развој...
Саопштење: Министар пољопривреде и руралног развоја, Тарзан Милошевић, са сарадницима, примио делегацију ЕУ Генералног Директората за пољопривреду и рурални развој, коју је предводио Џон Кларк, директор за међународне односе
Данас је министар пољопривреде и руралног развоја, Тарзан Милошевић, са сарадницима, примио делегацију ЕУ Генералног Директората за пољопривреду и рурални развој, коју је предводио Џон Кларк, директор за међународне односе. Током разговора, господин Кларк је испољио посебно интересовање за области будућих планова и активности МПРР у дијелу усклађивања са Заједничком политиком у пољопривреди ЕУ, затим за потенцијале развоја црногорске пољопривреде као и визију њеног развоја које министарство има у средњем и дугом року.
Господин Кларк је посебно истакао чињеницу да је таква јасна визија развоја пољопривреде и већа финансијска и буџетска подршка императив у смислу ЕУ интеграција у пољопривреди обзиром на ситуацију у ЕУ и региону и чињеницу да су преговарачка поглавља из области пољопривреде најобимнија и најкомплекснија. Потребно је, по његовим ријечима, не губити мотивацију на том путу, избјећи ризике у преговорима и попунити идентификоване празнине у административним и институционалним капацитетима. У том смислу, исткакао је да је правна основа ИПАРД-а условљена довољним бројем обучених људи и независношћу тијела за импементацију политика, а посебно се то односи на Управљачко тијело и будућу Агенцију за плаћања у пољопривреди. У том смислу, потребно је на вријеме дефинисати мјере руралног развоја које ћемо кандидовати за ИПАРД подршку и то у оним секторима који имају јасан развојни потенцијал који су идентификовале недавно завршене секторске анализе у МПРР (сточарство, воће и поврће, вино, органска пољопривреда и сл.). Са становиста ЕУ посебно је важно оснаживати организације произвођача у пољорпивреди, како због јачања економије обима и њиховог заједничког наступа на тржишту, тако и због јачања њихове позиције у будућим преговорима са ЕУ.
Министар Милошевић је високе госте из ЕУ информисао да су стратешки правци развоја дефинисани јасним опредијељењем Владе Црне Горе да повећа подршку сектору пољопивреде у буџетском и финансијском изразу, затим да ојача законски, административни и институционални капацитет МПРР да би се могао успјешно суочити са следећим фазама приступања ЕУ и могао успјешно апсорбовати доступне ЕУ фондове за развој пољопривреде, као и да се посебан акценат ставља на побољшање стандарда безбједности хране у свим фазама (производња, прерада и пласман). Такође је истакао да постоји јасно опредијељење и воља да се активно сарађује са свим партнерима и удружењима у пољопривреди, те да је у МПРР за период од задњих пет мјесеци обављено око 40 састанака са готово свим значајнијим удружењима и НВО из области пољопривреде. Такође је истакао да ће МПРР даље ојачати дијалог са Европском Комисијом и у том смислу нагласио да ће сви кључни закони из области пољопривреде, безбједности хране и рибарства, њихове измјене и допуне, стратегије и слично, бити резултат консултација и договора са њима. Овај дијалог је неопходан и у дијелу имплементирања иПАРД структура, њиховог укључивања у дијелу дефинисања будућих шема финансирања (политика субвенција) у циљу њиховог постепеног усклађивања са ЕУ политикама у пољопривреди. Тиме би се значајно повећала транспарентност рада МПРР, али и партиципативност фармера и прерађивачке индустрије у дијелу усклађивања подршке пољопривреди са ЕУ принципима.
На крају,од стране делегације Европске Комисије истакнуто је задовољство значајним искорацима које је МПРР направило у задњем периоду, а посебно усвајањем нове систематизације, завршетком нацрта ИПАРД програма за Црну Гору, објављеним првим конкурсом за подршку инвестицијама у пољопривреди који представљају корак у правом смјеру за могућност апсорпције будућих ЕУ фондова за развој пољопривреде и слично.