- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Саопштење: У Црној Гори боље прилике за предузетни...
Саопштење: У Црној Гори боље прилике за предузетништво у односу на регион
“У процесу прилагођавања црногорске економије стандардима Европске уније, развој предузетништва има важну улогу јер активира сопствене ресурсе, од људских до финансијских. Механизмима који нам стоје на располагању трудићемо се да подстакнемо и оснажимо овај, за црногорску економију, најважнији сектор, јер кључ развитка успјешне економије видимо управо у развоју малих и средњих предузећа и предузетништва” рекао је данас министар економије др Владимир Каварић на презентацији ГЕМ истраживања, одржаној на Економском факултету у Подгорици које је показало да се у Црној Гори боље уочавају прилике за предузетништво у односу на земље региона.
„Глобал Ентрепренеурсхип Монитор” (ГЕМ) представља годишњу процјену предузетничких активности на националном плану.
“Најважнији резултати истраживања указују да је Црна Гора прва земља у групи држава источне Европе по такозваном ТЕА индексу којим се утврђује проценат популације од 18 до 64 године чија је предузетничка активност краћа од 42 мјесеца” навео је предсједник Одбора директора Инвестиционо развојног фонда (ИРФ), Драган Лајовић.
ТЕА индекс Црне Горе износи 14,9 одсто и по том показатељу она убједљиво предњачи испред групе земаља источне Европе.
“Висок ТЕА индекс указује да је црногорска економија млада и са кратком историјом примјене принципа предузетничког пословања”, рекао је Лајовић.
Анкетирани у Црној Гори оцијенили су да се глобална економска криза негативно одразила на пословање смањујући шансе за бављење предузетништвом чак 66 одсто и чинећи услове пословања тешим, што сматра скоро 50 одсто испитаника.
Црна Гора је у ГЕМ истраживању сврстана у групу економија базираних на ефикасности односно оних чији је даљи развој праћен индустријализацијом.
Према резултатима анкете, у Црној Гори доминирају предузећа која запошљавају мање од десет радника, као и да су доминантно оријентисани на домаће тржиште.
Препоруке истраживања су да је потребно повећати број запослених у предузећима, стимулисати иновације, поједноставити државну бирократију и ојачати извоз предузећа, закључено је у истраживању.
Већина националних експерата који су такође учествовали у истраживању сагласни су да је црногорско тржиште конкурентно и да постоје повољни услови за почетак и вођење бизниса. Они су оцијенили да су пословне прилике у посљедњих пет година у значајној мјери побољшане.
“Уважавањем резултата ове озбиљне и аналитичке студије, Министарство економије као институција-партнер у овом пројекту, настојаће да са своје стране да пуни допринос имплементацији сазнања до којих се овим путем дошло. На путу ка Европској Унији, свако приближавање истој - представља корак напријед, и у том смислу треба схватити организовање, спровођење и резултате једног ова-ко озбиљног истраживачког пројекта као што је ГЕМ” нагласио је министар економије Владимир Каварић.
“Како је главни циљ овог пројекта праћење и развијање индикатора којима се мјери предузетничка активност у националним оквирима и сачињавање извјештаја глобалних резултата (свих укључених земаља) и извјештаја сваке поједине земље укључене у пројекат, мишљења смо да су подаци добијени овим истраживањем од непроцјењиве важности за једну економију попут наше.” закључио је проф. др Милорад Јововић, декан Економског факултета.
Лидер ГЕМ националног тима Црне Горе био је Економски факултет а партнери су ИРФ, Дирекција за развој МСП, Завод за запошљавање, Министарство економије, Привредна комора (ПКЦГ) и Агенција за испитивање јавног мњења Дамар.
Истраживање је спроведено на двије хиљаде испитаника, а анкетно је испитано и 36 експерата из Црне Горе.
ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ