- Влада Црне Горе
Управа за инспекцијске послове Оснивање, састав и дјелокруг рада Координационог т...
Оснивање, састав и дјелокруг рада Координационог тијела за тржишни надзор
Оснивање, састав и дјелокруг рада Координационог тијела за тржишни надзор
Полазећи од потребе, као и обавезе Црне Горе да преузима и усваја принципе, правила и стандарде на подручју тржишног надзора, Влада Црне Горе је на сједници 5. новембра, 2009. године, донијела Стратегију тржишног надзора и истовремено задужила Министарство економије да припреми предлог за Владу за формирање тијела за координацију тржишног надзора.
У складу са тим, Министарство економије је покренуло иницијативу којом су позвана министарства и други органи управе надлежни за тржишни надзор, као и Управа царина, да предложе по једног представника и замјеника представника за састав тијела за координацију тржишног надзора. Истовремено, Министарство је предложило своје представнике из Тржишне инспекције и Одсјека за инфраструктуру квалитета.
На основу предлога Министарства, Влада Црне Горе је на сједници, од 14.10.2010.године, донијела Одлуку о образовању Координационог тијела за тржишни надзор (“Службени лист ЦГ”, бр.66/10), у чији састав су укључени:
- органи тржишног надзора, тј. инспекције које у циљу одговарајуће заштите јавног интереса (нпр. здравље и безбједност, заштита животне средине, заштита потрошача), врше надзор над безбједношћу, односно усаглашеношћу непрехрамбених производа на тржишту, као и инспекције које су препознате као кључне за надзор над одређеним групама непрехрамбених производа стављених у употребу и које органима тржишног надзора могу пружити информације о уоченим безбједносним проблемима на производима у употреби, како би ови могли интервенисати на тржишту;
- Управа царина чији је задатак да контролише наведене производе приликом увоза;
- Одсјек за инфраструктуру квалитета, као организациона јединица Министарства економије која прати стање и развој субјеката инфраструктуре квалитета (стандардизација, метрологија, оцјењивање усаглашености са акредитацијом), чији рад је битан услов за успјешно спровођење тржишног надзора.
Преузети: Одлука о образовању Координационог тијела за тржишни надзор.доцx
Полазећи од институционалног оквира за тржишни надзор у Црној Гори, који чине више инспекција које организационо припадају различитим министраствима и другим органима државне управе, заједничко тијело за њихову међусобну сарадњу и координацију, показује се као најцјелисходнији облик повезивања.
Будући да састав тијела за координацију тржишног надзора зависи од надлежности појединих инспекција у надзору над безбједношћу, односно усаглашеношћу непрехрамбених производа, број и састав инспекција које су укључене у ово тијело може се мијењати сходно евентуалним промјенама надлежности на том подручју.
Сарадња ових органа и координација заједничких активности, осим у националном правном окиру за тржишни надзор, утемељена је посебно у Стратегији тржишног надзора која се позива и на Регулативу 765/2008/ЕЗ која представља најважнији правни акт ЕУ на подручју захтева за тржишни надзор. Истовремено, за одговарајући тржишни надзор неопходна је сарадња ових органа са другим органима укљученим у тржишни надзор, посебно са Управом царина, што је, такође, предмет домаћег законодавства (Закон о општој безбједности производа) и других поменутих докумената. Поред наведеног, и прописана размјена информација о опасним производима (Уредба о начину размјене информација о производима који могу представљати ризик), представља сарадњу у коју су преко контактне тачке укључене надлежне инспекције и Управа царина.
Комплексност тржишног надзора, као посебног облика инспекцијског надзора, захтијева и уже специјализовани приступ рјешавању одређених стручних питања и праћењу појединих области, због чега тијело за координацију тржишног надзора може образовати сталне и повремене стручне тимове.
Такође, из наведених разлога, као и с обзиром на условљеност и међусобну зависност процеса у тржишном надзору, Координационо тијело може тражити податке, објашњења и извјештаје од државних органа и других организација у вези са свим питањима која се односе на тржишни надзор и која су предмет Стратегије.
Стручне и административне послове за Координационо тијело обавља Тржна инспекција, као инспекција која је у претежној мјери надлежна на подручју промета робе и која покрива значајан дио тржишног надзора. Истовремено, Уредбом о начину размјене информација о производима који представљају ризик, у складу са Законом о општој безбједности производа, ова инспекција је успостављена као контактна тачка у Министраству економије, са посебном улогом у Националном систему за размјену података о опасним производима.
Дјелокруг рада Координационог тијела садржан је у Одлуци о његовом формирању, а организација посла, начин рада и друга питања од значаја за функционисање овог тијела, уређена су Пословником о раду.
Успостављање функције Координационог тијела, као и стручну подршку у раду, пружа АИМ Пројекат.