Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Усвајање еурокодова апсолутна обавеза и предуслов највишег квалитета у грађевинарству Црне Горе

Објављено: 30.06.2011. 22:30 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Ministarstvo održivog razvoja i turizmaИнтензивне активности на усвајању еурокодова у грађевинарству апсолутна су обавеза свих ресорних институција у Црној Гори, а те активности координираће Технички комитет који ће бити формиран од стране Института за стандардизацију Црне Горе, закључено је данас на састанку министра Предрага Секулића са г. Милошем Кнежевићем, деканом Грађевинског факултета у Подгорици и г. Миодрагом Перовићем, директором Института за стандардизацију Црне Горе. Састанак је организован ради иницијалног договора око даљих активности на усвајању еурокодова као основних правила за пројектовање грађевинских конструкција у складу са највишим стандардима.

Током састанка Кнежевић је истакао да усвајање еурокодова у грађевинарству нема алтернативу, јер је ријеч о стабилности грађевина односно о јавном интересу. Наглашено је и да се ова тема у најскоријем периоду мора увести у образовни систем, т.ј. да студенти Грађевиског факултета морају почети да изучавају ову материју како би, по завршетку процеса усвајања еурокодова, постојали већ обучени кадрови који ће радити по новим стандардима и бити конкуретни на јединственом европском тржишту.

Закључено је и да је непходно формирати интерресорско тијело које ће укључивати све релевантне институције и које ће се бавити увођењем еурокодова у Црну Гору. Инстутут за стандардизацију Црне Горе ће координирати активностима поменутог тијела т.ј. Техничког комитета, а у чији рад ће, поред представника Министарства одрживог развоја и туризма и Грађевинског факултета, бити укључени и представници осталих релевантних институција. Први састанак Техничког комитета, на коме ће се утвридити процедуре финкционисања и изабрати предсједник, биће одржан већ у првој недјељи јула мјесеца ове године. Предложено је да Технички комитет извјештаје о свом раду доставља квартално.

Током састанка разматрани су и могући проблеми у процесу усвајања еурокодова, с обзиром да они јесу јединствени на нивоу Европе, али током усвајања свака земља мора унијети и своје специфичности тј. донијети тзв. националне анексе, за чију израду је потребно алоцирати додатна финансијска средства. У том контексту, разматране су опције финансирања планираних активности, а које укључују: већ добијена средства за ову намјену из ИПА фондова, те планирани рад Техничког комитета на изради пројекта који би се бавио усвајањем и имплементацијом еурокодова у Црној Гори, и са којим би се могло аплицирати за средства код фондова и међународних институција.

У контексту разговора о писању датог Пројекта за аплицирање за финансијска средства, министар Секулић нагласио је да би такав пројекат био квалитетнији и добио на значају, уколико би се припремао у сарадњи са неким од земаља региона, тј. уколико би се базирао на регионалном приступу проблематици усвајања еурокодова.

Еурокодови представљају европске стандарде т.ј. правила за пројектовање грађевинских конструкција, а обрађују и све предвидиве врсте оптерећења и њихово дјеловање на конструкције. Након усвајања еурокодова и израде одговарајућих националних анекса, еурокодови ће, у црногорском законодавном систему, постати обавезни у виду техничких правилника.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?