- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Завршен Неформални састанак министара ж...
Саопштење: Завршен Неформални састанак министара животне средине на којем је присусвовала делегација Црне Горе, на челу са министром одрживог развоја и туризма, Предрагом Секулићем
У оквиру другог дана састанка говорило се о могућим начинима спровођења Националне стратегије адаптације на климатске промјене. Г-дин Wолфганг Теубнер, извршни директор Европског секретеријата, говорио је о улози регионалних и локалних власти у спровођењу националних стратегија као и основним препрекама за спровођење истих.
Друга пленарна сједница другог дана састанка имала је за тему Стратегију преговора УНФЦЦЦ, о могућностима ефикаснијег ЦОП17. Европска унија тежи ка стварању новог глобалног споразума о клими. Исти треба да законски обавеже све државе (поготово главне загађиваче) да предузму активности на смањењу емисије гасова са ефектом стаклене баште и прилагођавању климатским промјенама. Након пленарне сједнице одржан је радни ручак на којем је расправљано о климатским промјенама. О климатским промјенама се све чешће говори као о фактору безбједности. Преговори о питањима везаним за климу постају један важан форум за политичко, економско и ривалство у имиџу између најутицајних глобалних политичких актера.
На крају, разматрана су питања којима ће се посебна пажња посветити следећој Министарској конференцији, а која ће се одржати у периоду од 28. новембра до 3. децембра о.г. у Дурбану, Јужна Африка. С тим у вези, нагласак је стављен на перспективу међународних преговора о климатским промјенама у годинама које слиједе, о напретку на правном пољу и очекивањима у Дурбану.
На маргинама састанка одржани су и сусрети са осталим члановима присутних делегација на којима су размијењена искуства о досадашњим активностима на пољу заштите животне средине.
Министар одрживог развоја и туризма, Предраг Секулић, је посебно истакао значај ових активности будући да је Црна Гора уставом декларисана као еколошка држава, те да је самим тим посвећена обавезама које произилазе из те чињенице као и потенцијалног чланства у ЕУ.
Република Пољска је 01. јула о.г. преузела полугодишње предсједавање Европском Унијом. Како се политици животне средине у Европској унији придаје велики значај, важност учешћа Црне Горе на Неформалном састањку министара животне средине је заиста велики. Европско законодавство у области животне средине је друго најопширније (одмах иза пољопривреде), али у стручном и финансијском смислу далеко најтеже за усклађивање и примјену.
Црна Гора интезивно ради на усклађивању националног законодавства са прописима Европске уније у области животне средине. Стога, у области хоризонталног законодавства као приоритет планирана је даља хармонизација законских прописа који се односе на стратешку процјену, процјену утицаја на животну средину, закон о животној средини, хармонизација на подручју успостављања инфраструктуре за просторне информације и потврђивање међународних уговора. Црна Гора је не-анекс 1 чланица Оквирне конвенције Уједињених нација о климатским промјенама (УНФЦЦЦ), а Кјото Протокол је ратификовала 2007. године. Питање климатских промјена неопходно је укључити у приоритетна национална питања у циљу омогућавања што прогресивнијег одрживог развоја, као и адаптације на измијењене климатске услове.