- Влада Црне Горе
Министарство финансија Унапређење услова за збрињавање и боравак штићеник...
Унапређење услова за збрињавање и боравак штићеника у ЈУ Заводу „Комански мост“
У протеклом периоду у ЈУ Завод ''Комански мост'' континуирано се спроводе мјере и активности у циљу унапређења услова боравка и квалитета живота штићеника као и њихове свеукупне рехабилитације.
Завод тренутно збрињава 121 штићеника, од којих 62 мушкараца, 49 жена и 10-оро дјеце.
Штићеници су смјештени у три павиљона: у павиљону ''А'' борави мушка популација, у павиљону ''Б'' женска популација и у павиљону ''Ц'' дјеца.
У новоадаптираном ''А'' павиљону за смјештај мушке популације створени су задовољавајући услови у складу са Препорукама Заштитника људских права и слобода.
Павиљон ''Ц'' за смјештај дјеце одвојен је од осталих објеката, има засебан улаз, храна се из кухиње доноси у трпезарију дјечјег павиљона, гдје се дјеца хране. Осим дневног боравка за игру и рад са дјецом, у склопу дјечјег павиљона налази се и ограђени парк који је опремљен мобилијаром према потребама дјеце и предвиђен је за њихову рекреацију. На овај начин дјеца су у потпуности одвојена од одраслих, што свакако не подразумијева њихову изолацију из спољне средине, јер се кроз систем посебног образовања ова дјеца укључују у заједницу. Троје дјеце похађају образовне програме Центра ''1 Јун'', а двоје ,,Завода за професионалну регхабилитацију инвалидне дјеце и омладине“. За свако дијете урађени су индивидуални планови заштите и третмана чија се ревизија врши два пута годишње.
За реконструкцију павиљона ''Б'' и трпезарије Влада Црне Горе је издвојила средства у износу од 220.000,00 €, и радови на адаптацији овог објекта су завршени. Објекат котларнице за централно гријање је такође завршен, а у плану је адаптација кухиње за коју је урађен главни пројекат.
Павиљон ''Б'' који је намијењен за смјештај жена, задовољава све стандарде боравка. У једном дијелу блока биће смјештене штићенице са умјереним и тежим сметњама у интелектуалном развоју, гдје ће се спроводити активности у складу са њиховим преосталим способностима, стеченим нивоом хигијенских навика, навика самопослуживања и задовољавајућим нивоом социјализације. У истом блоку у одвојеном дијелу, биће смјештене штићенице са тежим и тешким сметњама у интелектуалном развоју, полупокретне и непокретне, које немају усвојене хигијенске навике и навике самопослуживања.
На основу Програма рада за 2011. годину разрађен је начин за спровођење индивидуалних планова и третмана рехабилитације. Сваки одрасли корисник је обухваћен третманом, према степену сметње, преосталим способностима, личним интересовањима и нивоом социјализације.
Рад на окупационо-радном третману прате тимови које чине: дефектолози, васпитачи, социјални радник, радни терапеути, медицинске сестре и његоватељице.
У циљу унапређења квалитета услуга смјештаја и побољшања породично правне заштите штићеника у Заводу мјесечно се одржавају састанци са представницима Министарства рада и социјалног старања, центрима за социјални рад и установовама. Кроз ове активности, ангажовањем свих надлежних субјеката, ће се анимирати и породице штићеника, да их посјећују и самим тим узму учешћа као партнери у њиховој даљој рехабилитацији, јер је породица у том процесу незаобилазна. У том циљу установа је спремна, да без обзира на финансијске тешкоће, дијелом партиципира путне трошкове да би породице обишле своје најближе.
У Заводу се континуирано односно двадесетчетри сата, спроводи примарна здравствена заштита, која је употпуњена ангажовањем спољних сарадника: изабраним љекаром, специјалистом неуропсихијатром и стоматологом.
Штићеницима је обезбијеђено љетовање и зимовање, присуство култуно-забавним и спортским манифестацијама, као саставни дио њихове рехабилитације.
У кругу Завода урађен је видео надзор. Уз помоћ Главног града, сређено је зеленило, и засађена је жива ограда. У дијелу парка, иза павиљона, планирано је постављање пластеника, као вид окупационе терапије штићеника, који ће се бавити узгојем цвијећа. Поправљен је прилазни пут и поправљена расвјета у кругу и око Завода.
Завод је интезивирао сарадњу са локалном самоуправом, центрима за социјални рад, Клиничким центром Црне Горе, Медицинским факултетом, Факултетом политичких наука, НВО сектором и другим субјектима који су показали интересовање за рад Завода. Сачињен је план сарадње са НВО и волонтерима. Такође је и 17. јуна 2011. године потписан Споразум о спровођењу пројекта ''Мониторинг поштовања људских права у институцијама затвореног типа у Црној Гори'', а који се односи и на Завод „Комански мост“. Стране потписнице су: Министарство рада и социјалног старања, ЈУ Завод ''Комански мост'' и НВО Акција за људска права. Споразумом о сарадњи предвиђене су посјете установи, без претходне најаве, од стране обучених монитора Акције за људска права и партнерских организација-учесница у пројекту.
На web сите-у Завода се редовно презентирају сви догађаји из дјелокруга рада Завода. Посјећеност сите-у показује да је велики број лица заинтересовано за информације које се налазе на њему. Све донације које су упућене Заводу „Комански мост“ од стране појединаца, институција, удружења и других субјеката такође су приказане на сите-у Завода.
Стручно особље заједно са директором Завода је посјетило неколико сличних установа у окружењу( Кулине, Тутин, Пазарић, Сремчица).
У Заводу је запослено 68 радника, а непосредно са штићеницима раде четири дефектолога, два васпитача, један социјални радник, четири радна терапеута, једанаест медицинских сестара, деветнаест његоватељица.
ПР Служба Министарства рада и социјалног старања