Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Одржана дводневна радионица „ Имплементација измјена и допуна Закона о уређењу простора и изградњи објеката“

Објављено: 01.08.2011. 19:05 Аутор: МИнистарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizmaУ организацији Министарства одрживог развоја и туризма и Заједнице општина Црне Горе, одржана је дводневна радионица на тему имплементације Измјена и допуна Закона о уређењу простора и изградњи објеката, која је имала за циљ давање информација општинама о новим процедурама у издавању дозвола и шире, а које су уведене овим измјенама.

Радионици су присуствовали представници општина, општинских секретаријата за уређење простора и грађевинарство, ЈП Водовод и канализација, Електродистрибуције, као и сви они који учествују у поступку издавања урбанистичко-техничких услова и грађевинске дозволе.

Помоћник министра одрживог развоја и туризма Данило Гвозденовић истакао је значај скраћења поцедура и других измјена, које ће управу чинити ефикаснијим и квалитетнијим сервисом за пружање услуга грађанима, док је Рајко Голубовић, секретар Заједнице општина Црне Горе, подсјетио на добру сарадњу између Министарства и Заједнице општина, а која је резултирала новим законским рјешењима која на адекватан начин третирају питања уређења простора.

Велика посјећеност радионице показала је да постоји жеља општина да се упознају са процедурама које ће олакшати грађанима и инвеститорима поступак добијања дозвола, с обзиром да је новим законом о уређењу простора и изградњи објеката тај поступак значајно измијењен и олакшан.

Тако је једна од тема радионице била и олакшани поступак издавања урбанистичко-техничких услова. Наиме, ранијим законским рјешењем, странка је подносила захтјев за издавање урбанистичко-техничких услова, али и достављала лист непокретности и копију плана, а орган управе или орган локалне управе је издавао урбанистичко-техничке услове. Измјенама Закона странка има обавезу само да се обрати органу управе или органу локалне управе са захтјевом за добијање урбанистичко-техничких услова, у којем наводи број катастарске парцеле и катастарске општине. Након тога, сами орган управе или локалне управе упућује захтјев Управи за некретнине за добијање листа непокрености и копије плана и на основу добијених података издају се урбанистицко-технички услови.

Што се тиче проступка издавања грађевинске дозволе, наглашено је да сада орган задужен за издавање дозволе прибавља, умјесто странке, велики број сагласности, мишљења и сл. Тако сада орган прибавља доказ о праву својине, односно другом праву на грађевинском земљишту, или доказ о праву грађења односно другом праву на објекту ако се ради о реконструкцији објекта, копију плана, сагласности, мишљења, доказ о уређивању односа у погледу плаћања накнаде за комунално опремање и др. Другим ријечима, сакупљање великог дијела доументације од разних органа потребне за издавање дозволе, сада врши сами орган који издаје дозволу, а не странка како је раније био случај. Констатовано је да ће овај принцип “једног шалтера” који подразумијева да странка има контакт само са једним органом, надлежним за послове издавања грађевинске дозволе односно урбанистичко-техничких услова, смањити број процедура са 14 евидентираних од стране Светске банке, на свега 2 процедуре.

На радионици је закључено да сваку процедуру која се тиче новог Закона треба имплементирати у потпуности и на прави начин, како би се постигли основни циљеви Закона:

1. Максимално смањење рока за добијање грађевинске дозволе
2. Остављање само двије процедуре за издавање грађевинске дозволе
3. Систем једног шалтера
4. Оштра казнена политика.

Поред наведеног Закона, усвојен је и сет других закона који ће олакшати његову имплементацију. Законска реформа тако је обухватила је Закон о геолошким истраживањима, електронским комуникацијама, пољопривредном земљишту, водама, заштити и спасавању.

Помоћник министра Данило Гвозденовић захвалио се свим учесницима и истакао значај овакве интеракције Министарства са представницима општина и јавних предузећа, која представља основ за даљу имплементацију новог Закона, те подсјетио на то да је Министарство у сваком тренутку спремно да пружи помоћ локалним управама око његове примјене.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?