Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Пуштен у рад далековод 400 кВ Подгорица - Тирана

Објављено: 05.08.2011. 22:43 Аутор: биро
Потпредсједник Владе за економску политику и финансијски систем Вујица Лазовић, заједно са албанским предсједником Владе господином Сали Беришом и њемачким федералним министром за економску сарадњу и развој, господином Дирк Ниебелом, пустио је данас у Скадру у рад 400 кВ далековод Подгорица-Тирана.

Том приликом потпредсједник Лазовић је истакао да Црна Гора посебну важност препознаје у интеграцији црногорског енергетског система, прво у регионални, а затим и у енергетски систем Европске уније.

У том контексту, он је нагласио и да је Влада Црне Горе пред собом поставила тежак и захтјеван задатак који подразумијева обезбјеђивање црногорским градјанима и бизнису здрав и одржив енергетски систем, који ће омогућити сигурно снабдијевање електричном енергијом, а не нарушити оне просторе који представљају јединствена природна богатства.

„То није нерјешив проблем, што потврдјује и реализација овог пројекта којим ће се значајно допринијети стабилност и сигурност електроенергетских система цијелог региона. Зато овај пројекат може служити као примјер за садашње и будуће пројекте које Албанија и Црна Гора као сусједне и пријатељске земље реализују”.

Пројекат далековода 400 кВ Подгорица-Тирана је обухватао изградњу далековода 400 кВ Подгорица-Тирана и проширења трафостаница Подгорица 2 и Елбасан.

У Црној Гори то подразумијева изградњу далековода 400 кВ од ТС Подгорица 2 до границе са Албанијом око 29 км, 79 стубних мјеста и проширење ТС 400/110 кВ Подгорица 2 које подразумијева израду новог 400 кВ ДВ поља Тирана и реконструкцију постојећег 400 кВ поља Рибаревине.

Реализацијом Пројекта на највишем напонском нивоу су повезани електроенергетски системи Албаније и Црне Горе чиме је ЕЕС Албаније повезан са ЕЕС-ом западне Европе а црногорски ЕЕС са ЕЕС-ом Грчке и даље. Овим се значајно допринијело обездједјивању стабилности и сигурности електроенергетских система цијелог региона. На далеководу и трафостаницама је поред најквалитетније енергетске опреме инсталирана и најсавременија телекомуникациона и друга опрема која омогућава комуникацију, надзор и управљање на енергетским објектима како захтијевају најстрожији европски стандарди.

Пројекат је на територији Црне Горе завршен за 3 године, док је вриједност Пројекта на територији наше државе око 13 мил €.

Извођач је било предузеће Далековод Загреб, а његови подизвођечи у Црној Гори Сиеменс Аустрија и Минелелектроградња Београд као и консултант-Фицхтнер-Њемачка.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?