Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Интервју у Побједи: Начелник Генералштаба Војске Црне Горе вицеадмирал Драган Самарџић

Објављено: 12.08.2011. 18:42 Аутор: МОД

Интервју: Начелник Генералштаба Војске Црне Горе вицеадмирал Драган Самарџић - Тек нас пријемом у НАТО чек велики посао

Због опште економске кризе и смањеног буџета нешто је спорија имплементација дијела Партнерских циљева који се односи на модернизацију и набавку нове опреме. Међутим, највећи напредак је направљен у областима које су најтеже и које представљају срж реформе, а то су трансформација 'у главама', обука и рад у међународном окружењу - каже у интервјуу Побједи начелник Генералштаба Војске Црне Горе вицеадмирал Драган Самарџић коментаришући реформске процесе на путу ка Алијанси.

Самарџић објашњава да је трансформација Војске трајан процес и да се не оптерећују роковима, али да би било добро за Црну Гору да се позив за чланство у Алијансу деси што прије.

Побједа: Црна Гора је успјешно окончала први циклус Акционог плана на чланство. Шта Војску Црне Горе очекује у наредном кругу и како оцјењујете организованост, спремност и ефикасност наших војника?

Акциони план за чланство (МАП) је НАТО Програм који помаже да се комплетна држава припреми за чланство у колективном систему одбране, што захтијева координиран напор и усклађеност свих државних органа сва три стуба власти Црне Горе. Дакле, неопходно је на бази искустава из успјешне реализације првог АНП, реално и квалитетно сачинити други АНП и што је најважније синхронизовано и максимално посвећено имплементирати преузете обавезе.

Што се Војске Црне Горе тиче, наша „црвена нит“ јесу Партнерски циљеви, чијом успјешном реализацијом унапређујемо интероперабилност са војскама НАТО земаља. Због опште економске кризе и смањеног буџета нешто је спорија имплементација дијела који се односи на модернизацију и набавку нове опреме. Међутим, највећи напредак је направљен у областима које су најтеже и које представљају срж реформе, а то су трансформација ’у главама’, обука и рад у међународном окружењу.

У протеклом периоду индивидуалне способности војника и укупно оперативне способности Војске Црне Горе значајно су унапријеђене. Свакако, очекује нас изузетно пуно посла, јер је трансформација трајан процес, која захтијева пуно рада и свакодневног учења свих њених припадника, од војника до начелника Генералштаба. И у наредном периоду бићемо посвећени имплементацији Партнерских циљева, са фокусом на унапређење знања енглеског језика, усвајање стандардних оперативних процедура НАТО и учешће у што више НАТО вјежбовних активности.

Побједа: Војни представници НАТО Алијансе често помињу како су у евроатлантским интеграцијама у реформама највише одмакли Војска Црне Горе и сектор одбране. Који су то недовршени задаци а да ли се слажете са оцјенама војних експерата да Црна Гора кроз двије године може очекивати позив за чланство у НАТО?

Лично се не оптерећујем питањем датума позива за чланство у НАТО. Искуства говоре да лицитација са датумом пријема није добра. Сјетимо се само разочарења Словеније кад 1999. није позвана у чланство, већ је позив услиједио тек 5 година касније. Много коцкица, које понекад не зависе само од вас, треба да се сложи да би услиједио позив за чланство. Свакако, било би добро уколико би тај позив стигао што прије, међутим најбитније је да ми испунимо своје обавезе и државу што боље припремимо за будуће чланство.

Моје мисли су усмјерене у три правца. Око првог, дилеме нема и сви у држави смо сконцентрисани да максимално квалитетно имплементирамо све активности које се уграде у нови АНП. И на томе свакако треба да буде тежиште. Међутим, постоји оправдано страховање јер сви причају само о датуму добијања позива, а то дешавало у неким земљама, да се добијањем позива за чланство у НАТО сматра да је ствар завршена. У суштини, тек тада нас очекује прави посао. Дакле, други правац на који се морамо сконцентрисати и већ правити пројекције и радне планове јесте период између позива и пријема у пуноправно чланство. У тих годину дана огроман посао треба завршити у многим областима. И трећи правац се односи на период суштинске трансформације који ће услиједити након пријема у пуноправно чланство НАТО. Веома је важно на вријеме селектовати и припремити људство које ће радити у НАТО командама.

Побједа: Црногорски војници су се веома добро показали у Авганистану. Неколико пута сте им били у посјети. Да ли ће Црне Гора још повећати број војника у мисији ИСАФ?

ИСАФ мисија је свакако најзначајнији, а уједно и најризичнији задатак којег Војска Црне Горе реализује. Као што вам је познато, тренутно је у ИСАФ мисији наш ИИИ контингент, који броји 36 војника. У јулу је Скупштина Црне Горе усвојила нову одлуку којом се максималан број војника који се може ангажовати у ИСАФ мисији повећава са 40 на 45. Главни разлог за овакву одлуку јесте наше учешће у заједничком пројекту школе за обуку војних полицајаца у Кабулу, којом управљају земље А-5 и Словенија.

Крајем августа биће извршена смјена ИИИ и ИВ црногорског контингента, а нови контингент ће имати 39 војника, од којих 2 на новим позицијама у оквиру школе у Кабулу. Дакле, све наше обавезе у ИСАФ мисији у наредном периоду извршаваћемо у склопу нове одлуке Скупштине Црне Горе и ван тога се не планира никакво повећање. Користим прилику да свим нашим војницима ангажованим у мировним мисијама одам признање за професионалност и посвећеност Црној Гори и да им зажелим добро здравље и срећан повратак у домовину.

Побједа: Сектори контроле црногорског неба и мора још нијесу покривени. Шта је на том плану конкретно урађено и за које ће се опције опредијелити Црна Гора?

Влада Црне Горе је формирала двије интерресорне радне групе које се баве са ова два изузетно важна безбједносна питања. Циљ је успоставити ефикасне интегрисане системе контроле и заштите црногорског неба и мора. Ово је веома битно, како за националну безбједност, тако и за испуњење обавеза интеграције у ЕУ и НАТО. Ова питања разматрамо у сарадњи са НАТО експертима и нашим партнерима и сигуран сам да ћемо изнаћи оптимално и одрживо рјешење и веома брзо направити квалитетан помак на овом плану.

Побједа: Да ли је професија војника Војске Црне Горе довољно плаћена и поштована у друштву?

Нажалост, професија војника, као и многе друге професије није адекватно плаћена. Сигурно главни разлог јесте економска криза и смањење буџета, али дио лежи и у недовољној схваћености специфичности војне професије. Квалитетан војнички кадар се ствара годинама, уз многа одрицања,и напорног рада и сталног учења, због тога се не смије дозволити да у будућности тај кадар преузме неко ко је спреман да га боље плати, а није уложио ништа у његово стварање.

Од обнове независности Црне Горе плата је неколико пута повећавана, нарочито најугроженијим категоријама, али је и поред тога стандард војника доста лош. Војнички позив је и веома ризичан и захтијева максималну сконцентрисаност и посвећеност обуци и задацима, а што је тешко остварити ако у исто вријеме војник размишља како да обезбиједи нормалне услове својој породици. Имајући у виду укупну економску ситуацију и стање у друштву, мислим да би у наредном периоду требало изнаћи начин да се пропорционално са смањењем Војске повећају примања запослених, јер у супротном изгубићемо квалитетан млади кадар без којег се не може адекватно одговорити изазовима реформи и интеграција.

Министарство одбране, уз подршку Владе, упркос економској ситуацији, уложило је значајне напоре по питању стамбеног збрињавања, као најважнијег питања у животу сваког појединца, и сигурно ће наставак изградње станова позитивно утицати на мотивисаност и животни стандард војника.

Побједа: Посљедњи терористички напад у Норвешкој је доказао по ка зна који пут да нико данас није безбједан. Како оцјењујете безбједносну ситуацију у Црној Гори и сматрате ли да имамо довољно ефикасну војску да одговори изазовима модерног доба?

Тероризам и асиметричне пријетње су главни изазови будућности којим се ниједна земља сама ефикасно не може супроставити. Највећа опасност са којом ће се свијет веома брзо суочити и која може имати катастрофалне размјере, јесте сајбер тероризам. По мом мишљењу, дрзаве и укупно међународна заједница веома касне у предузимању мјера за адекватну заштиту сајбер простора.

Наведени изазови траже сарадњу и партнерски однос међу државама, односно глобалан одговор. Исто тако, ниједна војска на свијету сама не може бити довољно ефикасна. Војска је само један сегмент система националне безбједности и веома је битно да сваки дио тог система, сваки његов елемент, ефикасно извршава своју функцију и да дјелују синхронизовано.

Припремила: Марија Јовићевић

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?