Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Интервју помоћника министра за мултилатералну и регионалну трговинску сарадњу и економске односе са иностранством Горана Шћепановића дневном листу “ВИЈЕСТИ” - 11. август 2011.

Објављено: 11.08.2011. 17:10 Аутор: Министарство

Спор око промета робе између Косова и Србије би могли да искористе црногорски произвођачи воде и сухомеснатих производа, јер је то једино што могу понудити Косову.
Помоћник министра економије Горан Шћепановић је у разговору за “Вијести” рекао да црногорски произвођачи не могу надомјестити извоз већине производа из Србије и Босне и Херцеговине на Косову, али могу искористити шансу да пласирају више домаћих производа, а нарочито сухомеснате производе и воду.
Влада Косова увела је “санкције” за робу из ове двије државе јер не признају печат Царине Косова, већ само УНМИК/Косова који је раније коришћен.
"Забраном увоза српских производа на Косово и повећањем царинских стопа на артикле из БиХ отвара се простор за црногорске производе, али под условом да они задовоље стандарде које тражи Косово. Произвођачи из Црне Горе неће бити сами у борби за тржиште Косова. Колики је простор отворен најбоље показује податак да Србија на Косово годишње извезе робе вриједне око 270 милиона еура, а БиХ око 80 милиона еура. За шест мјесеци ове године из Србије на Косово је извезено робе у вриједности од 202,8 милиона еура или 15 одсто више него и истом периоду прошле године.
Углавном се ради о прехрамбеним производима као што су брашно, сухомеснати производи и вода",
казао је Шћепановић
Ипак, произвођачи из Црне Горе, како је рекао, неће бити сами у борби за тржиште Косова, јер се елиминисањен Србије и БиХ из тржишне утакмице пружила шанса и произвођачима из Албаније, Македоније, али и ЕУ.
"У оквиру ЦЕФТА споразума постоји могућност такозваног кумулирања поријекла за производе који су из земаља потписница ЦЕФТА. То значи да производи поријеклом из Србије, након одређене прераде у Црној Гори, могу да се извозе на Косово са црногорским доказима о поријеклу."Влада је до сада пуно урадила да омогући произвођачима да на што једноставнији и јефтинији начин пласирају своје производе"
Споразумом је за сваки производ јасно дефинисано који степен обраде мора имати да би добио третман производа са поријеклом", рекао је Шћепановић.
Према његовим ријечима, Влада је до сада пуно урадила да омогући произвођачима да на што једноставнији и јефтинији начин пласирају своје производе на тржиште региона. Потписивањем ЦЕФТА споразума 2006. године отворена је могућност да своје производе пласирају на тржиште западног Балкана под много либералнијим условима.
"Данас имамо пуну слободу у трговини са Босном и Херцеговином, Хрватском, Србијом, Македонијом и Косовом, а док ће након ступања на снагу Закона о потврђивању Додатног протокола уз ЦЕФТА 2006 споразум, који је тренутно у скупштинској процедури, то бити омогућено и у трговини са Албанијом и Молдавијом.
Такође у Црној Гори су закони скоро у потпуности усклађени са захтјевима СТО-а, а што иде у прилог извозницима и произвођачима",
рекао је он.
Коментаришући све чешћа кршења ЦЕФТА споразума као што је недавна забрана извоза пшенице из Србије и актуелна забрана робне размјена Косова са Србијом и БиХ, Шћепановић је рекао да су од потписивања Споразума ријешени неки проблеми који су постојали у трговини, договорена је додатна либерализација пољопривредног сектора, отворено је тржиште јавних набавки и почете су припреме за сагледавање могућности либерализације сектора услуга.Сматрамо да су Споразумом предвиђени одређени механизми за рјешавање спорова
"Као и сваки други споразум тако и код ЦЕФТА постоје одређена питања која нијесу ријешена самим његовим потписивањем. На тај начин гледамо и на тренутну ситуацију која се дешава између Србије и Косова.
Сматрамо да су Споразумом предвиђени одређени механизми за рјешавање спорова и у складу са тим Србија се већ писмено обратила представницима УНМИК-а, као потписници ЦЕФТА споразума у име Косова, да одрже хитне конслултације у циљу рјешавања овог питања",
рекао је Шћепановић и додао да што се тиче Црне Горе не постоје спорна питања са осталим чланицама ЦЕФТА споразума.
Шћепановић је казао да подаци Монстата показују да Црна Гора једино у у трговини са Косовом остварује суфицит."У првој половини ове године остварен је извоз у износу од 7,8 милиона еура"
"Суфицит који је остварен у трговини са Косовом у првој половини ове године износи 6,95 милиона еура, док је у 2010. години био 16,8 милиона еура", рекао је.
Главни извозни производ Црне Горе на тржиште Косова су, како је казао, дрво и производи од дрвета, челик, пића и разни производи за исхрану.
"У првој половини ове године остварен је извоз у износу од 7,8 милиона еура, док је увоз у истом периоду био 0,9 милиона еура. У 2010. години извоз је био 18,1 милион, што је за 11 одсто више у односу на 2009. годину, док је увоз износио 1,3 милиона еура, а што представља пораст за 9,1 одсто у односу на 2009. годину", објаснио је он.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?