- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Интервју помоћника министра за мултилатералну и ре...
Интервју помоћника министра за мултилатералну и регионалну трговинску сарадњу и економске односе са иностранством Горана Шћепановића дневном листу “Побједа” - 24. август 2011.
Нова рунда преговора са Украјином у циљу потписивања споразума о слободној трговини, као кораку ближе чланству Црне Горе у Свјетској трговинској организацији, одражеће се у периоду између 12. и 14. септембра. У Министарству економије ових дана раде на документима потребним за тај састанак.
- Резултат тих преговора могао би бити потписивање споразума о слободној трговини, имајући у виду позитивне и конструктивне назнаке украјинске стране током претходних консултација почетком августа - оцијенио је за Побједу помоћник министра економије Горан Шћепановић.
-У Кијеву је тада, како каже, договорено да се отпочну преговори о закључењу споразума о слободној трговини, који представља процес одвојен приступању СТО-у, али неопходан да би се изашло у сусрет украјинским захтјевима. Закључење тог споразума Црној Гори би отворило врата за пуноправно чланство у СТО, али би и Украјина и Црна Гора добиле повољнији приступ тржишту роба и услуга. На овај начин оба процеса би била окончана истовремено - рекао је Шћепановић.
Он је прецизирао и да су на посљедњим консултацијама, у контексту преговора за чланство у СТО, прихваћене до сада договорене позиције - потпуно усаглашавање царинских стопа на индустријске производе, 70 одсто у области пољопривреде, као и прихватање око двије трећине захтјева Украјине за отварање црногорског тржишта услуга везаних за осигурање, саобраћај и правне услуге.
Шћепановић је навео да је са Украјином од краја 2008. године одржано седам рунди преговора, као и да је у циљу приступања у СТО Црна Гора до сада закључила билатералне преговоре ЕУ, Кином, Швајцарском, Норвешком, Бразилом, Канадом, Јапаном, САД-ом, Ел Салвадором и Хондурасом. Да би Црна Гора постала чланица, како је рекао, непходно је да се закључе преговори са свим заинтересованим чланицама ове организације.
Чланство у СТО за Црну Гору, каже он, представља један од кључних корака у процесу интеграција у међународне економске односе, али и Европску унију. У региону југоисточне Европе једино Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина нијесу чланице СТО, а заједно са Русијом, и Бјелорусијом једине и у Европи.
Према ријечима нашег саговорника, предности чланства Црне Горе у СТО огледају се у томе што црногорски извозници добијају гаранцију да ће бити третирани на тржиштима осталих чланица по тачно утврђеним правилима, а да ће и на тржишту Црне Горе страним робама и услугама ће такође бити олакшан приступ.
Он је истакао да СТО није институција ,,слободне трговине“ већ систем правила у циљу промоције слободне конкуренције, као и да је погрешна процјена да ће чланство нанијети штету домаћим произвођачима.
- Наша земља и даље ће имати право да спроводи неопходне мјере да би заштитила своје произвођаче у случају поремећаја који би изазвали страни производи.
Интеграција у глобалне трговинске токове захтијева доста труда и донијеће користи нашој привреди, само ако се престане посматрати као циљ сам по себи, већ искључиво као оруђе у служби развоја. То ће умањиити трошкове пословања у земљи, привући инвестиције и проширити канале дистрибуције, као и примјену прихваћених стандарда, чиме ће повећати конкурентност наших произвођача - каже Шћепановић.