Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Даниловград: Излагање потпредсједника Владе и министра правде Душка Марковића на отварању конференције „Ка Европи-ка једнакости“

Објављено: 03.09.2011. 20:49 Аутор: Душан Половић
Ваше екселенције, поштовани гости из региона, Европске уније и Сједињених Америчких Држава, Канаде, уважени представници црногорских институција и цивилног сектора, цијењени посленици јавне ријечи, даме и господо,

Добродошли на прву конференцију о правима припадника ЛБГТ популације коју организује једна влада у региону Западног Балкана. Нећу крити лично задовољство што је њен организатор и домаћин управо Влада Црне Горе. И нећу крити част што сам имао прилику да, као потпредсједник Владе, дам лични допринос њеном организовању.

Политички, ова конференција је резултат нашег генералног опредјелјенја за промоцију и афирмацију европских вриједности, међу којима принцип анти-дискриминације има посебно мјесто. Експертско-технички, она је резултат наше сарадње са низом међународних адреса: Међународном академском конференцијом ,,Правда на Балкану: Једнакост за сексуалне мањине", Институтом Wиллиамс Правног факултета Универзитета у Калифорнији, Одсјеком за социологију Универзитета у Лунду у Шведској и Европском комисијом за право сексуалне оријентације. Посебну захвалност на донаторском учешћу у овој организацији дугујемо Амбасади Краљевине Холандије.

Користим ову прилику да у име Владе Црне Горе захвалим и оним званицама које су бојкотовале ову конференцију. Невладине организације посвећене афирмацији принципа анти-дискриминације, које се нијесу одазвале нашем позиву, ускратиле су себе за прилику да учествују у дебати са водећим експертима из области људских права на свјетском нивоу. Они данас нијесу са нама под изговором да Влада овом конференцијом само исписује штрик на обавезе из европске агенде, без суштинске борбе против дискриминације. Примили смо к знању њихов став. И то је партиципативна демократија, али очигледно, у овом случају - без партиципације. Јер, чак и ако би хипотетички сагледавали интерес Владе за организовањем ове конференције у контексту препорука Европске комисије, што апсолутно није тачно, овај догађај је велика ствар за Црну Гору у овом тренутку. Резултати ове конференције имаће дугорочни позитивни ефекат на путу јачања свијести о људским правима и елиминацији стереотипа. И када би наши критичари били у праву у погледу наше искрености, ова конференција представља нови почетак и вјерујем да ћемо у данима који долазе – сви то разумјети.

И по теми која нас је окупила и по реномеу учесника, конференција под насловом “Ка Европи – ка једнакости”, представља сусрет на којем нам могу позавидјети највећи академски центри. Она не укључује само експертске дебате, већ и обуке судија, тужилаца, полицајаца, службеника Министарства правде, заштитника људских права и представника цивилног сектора. Упознаћемо се са упоредним искуствима из најразвијенијих земаља свијета, разговарати о спорним питањима, и размотрити моделе за унапрјеђење система анти-дискриминације у Црној Гори.

Сексуална оријентација и родни идентитет представљају саставни дио личности сваког човјека и не смију бити основ за дискриминацију и злоупотребу. То је основни постулат анти-дискриминационе политике Владе Црне Горе и овај догађај представља само почетак активности које ћемо спроводити у промоцији борбе против дискриминације и застите људских права, укључујући и ЛГБТ особе. Наша стратегија је заснована на знању, стрпљењу и одговорности, на постепеном стварању друштвеног амбијента једнакости и слободе за све различитости. Јединство у различитостима - то није само европски наднационални мото, то је и црногорски национални кредо.

С друге стране, свјесни смо чињенице да ниједна држава на свијету није имуна на појаву хомофобије и повређивање људских права одређених особа због њихове реалне или претпостављене сексуалне оријентације, или родног идентитета. Надасве, уважавамо чињеницу да је у Црној Гори доминантна традиционална свијест, која пружа отпор испољавању различитих сексуалних оријентација у јавном простору. Упркос свијести о овој околности, Влада је пружила и политичку и техничку подршку организовању Параде поноса, за коју се испоставило да је била благовремена идеја, али преурањена активност неких невладиних организација. Умјесто исхитрених акција, Влада Црне Гора заговара приступ постепеног дјеловања, почев од промјене свијести друштва па надаље.

У том смислу, Влада је до сада предузела бројне кораке ка обезбјеђивању једнаких права и слобода за све, укључујући и особе различите сексуалне оријентације и родног идентитета, како би могли несметано да уживају у свим људским правима које им гарантује Устав.

Усвајањем Закона о забрани дискриминације у јулу прошле године сексуална оријентација је експлицитно представљена као забрањен основ дискриминације, чиме је Црна Гора направила важан почетни корак. Данас, као наш најважнији задатак препознајемо напоре које предузимамо на успјешној и квалитетној имплементацији постојећег законодавства. Обука државних служеника, повећање њиховог знања и сензитивности да се баве тим питањима јесте веома важан корак на том путу. Желимо да учимо на примјерима добре праксе, како би оснажили нашу политику и вјеру да смо на добром путу. Штавише, ово доживљавамо као важно искуство за креирање правих инструмената и метода за постизање нашег циља.

Као илустративан примјер желим да поменем рад полицијских служби Црне Горе на заштити рањивих група, који је препознат као позитиван примјер у региону. Припадници црногорске полиције су се обучавали и успјешно завршили сензитивне тренинге за заштиту ЛГБТ особа у Канади и Сједињеним Америчким Државама и на тај начин заслужили међународно признање “Пријатељи Правде”, које је предсједавајући Савјету конференције “Правда на Балкану: једнакост за сексуалне мањине”, еминентни канадски адвокат Даглас Елиот, недавно уручио црногорској полицији, на чему се најсрдачније захваљујемо. Такође, желим да захвалим представницима полиције Амстердама који су данас са нама, на њиховом интересовању и жељи да нам помогну на таквом путу.

Такође, желим да вас обавијестим да је Влада Црне Горе недавно образовала Савјет за заштиту од дискриминације са премијером на челу, који ће се бавити вођењем стратешке политике у овој области. Она ће бити дефинисана програмским документом, у чију ће израду, као члан Савјета, бити укључен и представник невладиних организација које се баве афирмацијом права ЛГБТ особа.

У духу разумијевања и поштовања обавезујућег међународног система људских права, као и наших обавеза на путу европских интеграција, желим да Вас увјерим да ће Влада Црне Горе посебну пажњу посветити адекватној и досљедној заштити права која се односе на сексуалну оријентацију и родни идентитет сваког грађанина. Као изванредну подршку овом нашем задатку овдје желим да објавим да је Црна Гора за сада једина чланица Савјета Европе која је званично прихваћена као корисник великог ЛГБТ пројекта од 1. септембра, о којем ће бити више ријечи на првој сјутрашњој пленарној сесији.

Даме и господо,

Конференција “Ка Европи – ка једнакости” нема за циљ афирмацију Владе Црне Горе у нашој држави, нити Црне Горе у Европи и свијету, већ искључиво – афирмацију људских права у нашем друштву. Циљ нам је да нађемо најбоље начине да нашу политику у овој области учинимо дјелотворном. У тим напорима, желимо да остваримо највећи спетен партнерства са цивилним сектором, које ће бити засновано на принципима поштовања надлежности Владе да утврђује политику и поштовања улоге невладиних организација у креирању и спровођењу те политике. Сугуран сам да је Влада у досадашњој комуникацији са заинтересованим друштвеним субјектима показала висок степен одговорности на овом плану и вјерујем да ће невладине организације у предстојећем периоду показати партнерски капацитет у нашим заједничким стремљењима.
Хвала Европској комисији на налазима у Мишљењу о апликацији Црне Горе за чланство у ЕУ, који су на подстакли да са више пажње приђемо проблематици права ЛГБТ популације у нашој држави.
На самом крају, дозволите ми да вам још једном захвалим на одзиву, са жељом да овог викенда будемо ваши добри домаћини.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?