- Влада Црне Горе
Говор предсједника Владе Игора Лукшића на генералн...
Говор предсједника Владе Игора Лукшића на генералној дебати 66. засиједања Генералне скупштине УН-а
Видео запис: Генерална дебата 66. засиједања Генералне скупштине УН-а
Господине предсједавајући,
Господине Генерални секретаре,
Поштовани делегати,
Даме и господо,
Изузетна ми је част да се у име Црне Горе обратим овом глобалном форуму и потврдим нашу посвећеност Организацији Уједињених нација и њеној Повељи.
Господине Насир Абдулазис ал Насер, желим вам честитати избор на одговорну функцију предсједавајућег 66. засиједања Генералне скупштине и указати на пуну подршку црногорске делегације коју ћете имати у периоду текућег засиједања. Желим такође захвалити предсједавајућем претходног 65. засиједања, господину Џозефу Дајсу на драгоцјеном доприносу и за јачање централне улоге УН-а у глобалном систему.
Посебно ми је задовољство честитати Генералном секретару Бан Ки Муну на реизбору, који ће, убијеђен сам, имати за резултат даљи наставак реформи, у циљу изградње ефикаснијег и кохерентнијег УН система, а самим тим и сигурнијег и просперитетнијег свијета.
Господине предсједавајући,
Јужни Судан је, прије два мјесеца, наслиједио Црну Гору на мјесту најмлађег члана наше организације. Овом приликом желим честитати Јужном Судану на независности и пуноправном чланству у овој уваженој организацији. Искрено вјерујем да ће ова прекретница допринијети безбједносној ситуацији и бити добра полазна тачка за развој добросусједских односа. Подржавамо такође, демократске промјене на сјеверу Африке, као и акције УН-а и Афричке уније у Обали Слоноваче, Сомалији, Конгу и другим дјеловима Африке на путу ка даљем свеукупном напретку цјелокупног континента.
У контексту регионалне сарадње, Црна Гора је предсједавањем најважнијим регионалним иницијативама, што је био својеврстан изазов за црногорску администрацију, допринијела стабилности у Југоисточној Европи. Допринос изградњи међусобног повјерења и јачању свих облика сарадње је нешто чему ћемо у Црној Гори увијек бити посвећени. Наш успјех и успјех земаља региона је и успјех Европе.
Питање европских интеграција у Црној Гори ужива пуни консензус. Свјесни смо да је ријеч о процесу који захтијева континуиран допринос свих чинилаца друштва и увјерен сам да ћемо и убудуће имати довољно воље, ентузијазма, капацитета и енергије да истрајемо на том путу. Надам се и вјерујем да су упоран и посвећен рад на спровођењу свеукупних унутрашњих реформи на линијама седам критеријума Европске комисије, праћен политиком добросусједства и регионалном и међународном сарадњом, добра препорука да Европска комисија у Извјештају о напретку препоручи Европском савјету отварање преговора о приступању Црне Горе ЕУ.
Чврсто корачамо на евро-атлантском путу – тренутно припремамо други Годишњи национални програм (АНП) за чланство у НАТО. Напредак земаља Западног Балкана у процесу европских и евроатлантских интеграција је кључни фактор за регионалну стабилност, а такође ствара претпоставке за дугорочни економски просперитет.
Господине предсједавајући,
Црна Гора, као члан УН-а и поуздан међународни партнер, је посвећена очувању међународног мира и безбједности. У складу са својим могућностима, активно учествује у УН мировним мисијама у Либерији и на Кипру, не запостављајући при томе ни регионалну безбједносну димензију.
Учешћем у НАТО ИСАФ Мисији дајемо непосредан допринос напорима међународне заједнице у обезбјеђењу трајног мира у Афганистану истовремено пружајући подршку глобалним напорима у борби против тероризма; у ЕУ Мисији АТАЛАНТА смо се придружили борби против пиратства чије су посљедице осјетили и црногорски поморци.
Ипак, како би било спријечено отварање нових жаришта са потенцијалним посљедицама хуманитарних катастрофа, самим тим и даљи притисак на већ оптерећене контигенте мировних мисија, неопходно је појачати напоре на спровођењу превентивне дипломатије и медијације у случајевима потенцијалних конфликата и започетих сукоба. Даље развијање капацитета УН-а из овог домена допринијеће благовременим и мирним рјешавањима спорова прије него што њихова комплексност изазове крупне међународне реперкусије.
У складу са тим, Црна Гора подржава мирно рјешавање спорова на свим актуелним жариштима, данас посебно актуелних у ширем региону Блиског Истока и на сјеверу Африке. Приоритетност ургентног постизања мировног споразума између Израела и Палестине је у обостраном интересу. Само обострано суздржавање од насилних акција отвориће пут повјерењу и свеобухватном рјешењу блискоисточног питања, које ће на корист обије међународно признате стране Израел учинити безбједном државом, а Палестини створити услове и отворити могућност стварања стабилне државе. Црна Гора, такође, подржава све резолуције Савјета безбједности и акције међународне заједнице које за циљ имају заустављање кршења људских права и испуњавање легитимних аспирација народа, прије свега у Либији и Сирији.
Господине предсједавајући,
Црна Гора је привржена начелима универзалности и недјељивости свих људских права, при чему подржавамо резолуције које промовишу њихову заштиту и унапрјеђење као и рад институција Комесара за људска права и Савјета за људска права у којем смо најавили кандидатуру за период 2013-2015.
Искуство Црне Горе из турбулетне прошлости, када је била сигурно уточиште избјеглица, може служити као основа за стварање дугорочних политичких компромиса у циљу обезбјеђења мира у региону. Притом, јачање улоге коју Универзални периодични преглед има при оцјени стања људских права у свијету сматрамо важним инструментом.
Желим нагласити важност улоге и подржати рад Међународног кривичног суда, али и посебно основаних трибунала, нарочито када су у питању систематска кршења основних људских права и слобода. Ова институција треба да буде примјер и смјерница националним судовима, али и јасна пријетња и неизбјежно одредиште појединцима који се огријеше о правила установљена Женевским конвенцијама.
Црна Гора, као етнички, културно и религијски разнолико друштво активна је чланица групе пријатеља Алијансе цивилизација (АоЦ) и посвећена је основним принципима интеграције и јачања грађанског друштва, толеранције, борбе против сваког облика дискриминације, ксенофобије и осталих видова нетолеранције. Одлучни смо и опредијељени да у Црној Гори очувамо основне вриједности на којима почива грађанско друштво какви год били изазови са којима се суочавамо и са којима ћемо се као друштво и као држава суочавати.
Господине предсједавајући, даме и господо,
Чињеница да смо мала и отворена економија, због чега смо подложни утицају промјена које се дешавају на глобалном економском тржишту, довела је до тога да је економска и финансијска криза у једном тренутку нарушила позитиван економски напредак Црне Горе.
Ипак, примјеном антикризног пакета мјера ослабљен је утицај глобалне кризе и заустављен тренд пада црногорске економије. Криза је потврдила да су основне смјернице економске политике Црне Горе усмјерене на даљу стабилизацију јавних финансија, унапређење пословног амбијента и струкурне реформе, са циљем успостављања дугорочно стабилне, динамичне и конкурентне економије и унапређења квалитета живота свих грађана Црне Горе, добро постављене. Поред тога што смо постали сасвим свјесни чињенице да ћемо у тражењу одговора на кризу морати да правимо тешке и непопуларне резове како би омогућили стварање нових и здравих основа за даље снажење економије, добили смо још једну потврду да дјеловање само једног актера, ма колико он успјешан био, није довољно. Сви ми морамо одиграти позитивну улогу како би у овом сложеном процесу пронашли праву мјеру успјеха, одрживости, али и социјалне одговорности и солидарности.
Стога, не смијемо дозволити застој у остваривању циљева попут МДГ, чије остварење даје основу за надградњу људских права и основних слобода широм свијета. Борба против сиромаштва и болести, једнакост полова, заштита мајке и дјетета, образовање, заштита околине и одрживи развој основни су услови напретка и просперитета наших друштава и високо су на агенди Владе.
Црна Гора подржава прагматично орјентисане реформске токове у УН. Посебно је, као мала земља, заинтересована за јачање ауторитета и улоге Генералне скупштине, њене ефикасности и унапређивања рада, али и других главних органа УН-а. Јачање репрезентативности Савјета безбједности, у том смислу и обезбјеђење још једног мјеста за источно европску групу у категорији несталног члана, мора резултирати функционалним јачањем овог органа, као и јачањем његове ефикасности, одговорности и кредибилности у складу са Повељом УН. Савремена реформа отворена према земљама чланицама појединачно, или групи земаља, мора бити изведена у оквирима широке сагласности у односу на свих пет кључних аспеката реформе Савјета безбиједности. Увјерен сам да постоји модалитет којим је могуће премостити ове циљеве и друге структуре, као на примјер Г-20.
У даљој демократизацији, унапрјеђењу ефикасности правосудног и јачања административног система, борби против корупције и организованог криминала, те стварању инклузивног друштва, Црна Гора и УН резидентне и нерезидентне агенције су партнери ка достизању стратешких циљева наше заједничке политике.
Функција Резидентног координатора УН система, и програм Дјелујући као један пружио је могућности и УН агенцијама и државним партнерима у процесу, да на равноправан и директан начин креирају, прате и прилагођавају програмске активности развојним потребама наше земље.
Уједно програм Дјелујући као један пружа могућност постепене реформе функционисања УН система развијајући симултан и искоординиран приступ који ће резултирати и избјегавањем преклапања УН агенција и ефикаснијим резултатима на пољу остваривања националних приоритета.
Господине предсједавајући,
Црна Гора подржава нуклеарну непролиферацију и противи се даљем ширењу броја држава које посједују нуклеарно наоружање. Такође подржавамо сваки договор нуклеарних сила о узајамном смањењу нуклеарних капацитета и самим тим стварању сигурнијег свијета за нас и будуће генерације. У том контексту, желим да захвалим Генералном секретару на апелу који је учинио крајем прошлог мјесеца којим је затражио од свих земаља које посједују нуклеарну технологију да потпишу Свеобухватни споразум о забрани нуклеарних проба.
Желим истаћи да је Црна Гора ратификовала Конвенцију о забрани касетне муниције и да је непуну годину дана након њеног ступања на снагу уништила све резерве овог типа оружја чиме је додатно потврдила своју приврженост принципима непролиферације.
Црна Гора је еколошка држава, што је утемељено у Уставу. У складу са тим опредјелјенјем додатно смо мотивисани да проналазимо рјешења у складу са политиком одрживог развоја. Стратешки правац развоја Црне Горе представља остваривање синергије између раста и запошљавања са једне и социјалне једнакости, животне средине и природних ресурса са друге стране.
Конференција Уједињених нација о одрживом развоју Уједињених нација која ће бити одржана у Рио Де Женеиру 2012. године представља значајну прилику за промоцију међународне сарадње на пољу одрживог развоја, као и прилику за свеобухватну евалуацију напретка који је направљен на пољу одрживог развоја у протекле двије деценије. Црна Гора, која је чланица Комисије за одрживи развој Уједињених нација у периоду 2011-2014, је опредјелјена да конструктивним дјеловањем доприносе успјеху Конференције.
Црна Гора исказује посебан сензибилитет за тематику климатских промјена. Могући су многобројни негативни ефекти промјене климе који могу утицати на Црну Гору: пораст нивоа мора, температуре и биолошку разноврсност. Стога сматрам да борба против климатских промјена захтјева глобалан, координисан и одлучан међународни одговор заснован на начелима Оквирне конвенције Уједињених нација о климатским промјенама (УНФЦЦЦ) и Кјото протокола. УНФЦЦЦ представља кључни мултилатерални форум за глобалну активност у области климатских промјена, а Конференција у Канкуну ЦОП 16 потврђује да мултилатерализам и климатски процес под окриљем УН могу дати конкретне резултате.
Господине предсједавајући,
Дозволите ми да још једном поновим колико сам почаствован да у име Црне Горе учествујем у генералној дебати овог глобалног форума и непосредно са представницима 192 државе допринесем унапрјеђењу нашег међусобног разумијевања и мирног суживота на добробит свих наших народа.
Хвала на пажњи.