Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: НТО на Регионалној конференцији ИПА пројекта “ТУРГРАТЕ 2” у Тирани

Објављено: 14.10.2011. 20:11 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

У Тирани је 13. и 14. октобра одржана Регионална конференција и други састанак у оквиру Јадранског ИПА пројекта „Удружено дјеловање у промоцији одрживог развоја туризма – „ТУРГРАТЕ 2”. Пројекат је почео са имплементацијом у фебруару ове године, траје три године, а поред Националне туристичке организације Црне Горе (НТО) и Локалне туристичке организације Бара (ЛТО) пројектни партнери су из Албаније, Грчке и Италије.

 

На састанку се говорило о постигнутим резултатима у првих 6 мјесеци трајања пројекта као и о активностима планираним у наредном периоду. Поред организационих активности као што су оснивање пројектног пилот прекограничног одбора и дефинисање визуелне идентификације пројекта, до сада су спроведене сљедеће активности:
-попис културне баштине и картографско мапирање мањих културних ресурса гдје је за општину Подгорица одређен локалитет Дукље и музеј Марка Миљанова – „Медун” а за општину Бар локалитет старог Бара;
- реализација 4 умјетничке изложбе прекограничног карактера у Месањи (Италија), Тирани, Игуменици (Грчка) и Бару. Циљ ове активности је прекогранична размјена умјетничких дијела и упознавање са културом земаља које учествују у пројекту. Из Црне Горе су се представили: у Игуменици вајар Мијо Мијушковић, сликарка Јелена Јованчов, у Албанији сликар Никола Гвозденовић, вајарка Маја Чакаловић и у Италији сликари Мухарем Муратовић и вајар Ненад Шошкић.
- промоција одрживог туризма кроз стварање нових тематских производа. На подручју општине Подгорица и Бар идентификовани су већ постојећи тематски производи: „Путевима старе Црне Горе” у склопу којих су препознати као типични производи вино, сир, пршута, мед и риба (језерска и морска), врхунска стаза за бициклизам број 5, „бед анд бике” смјештај, крстарење Скадарским језером у „зеленим бродовима” који мање загађују природу и пјешачење око језера. Од културних тематских производа препозати су: Стари градови Улциња и Бара, музеј Марка Миљанова –„Медун”, археолошко налазиште „Дукља” као и археолошки локалитет „Свач”.

 

Активности које су планиране у сљедећем периоду су: штампање промотивног материјала и публикација, организовање студијских путовања за туроператоре и новинаре специјализованих за туризам, партиципација на специјализованим туристичким сајмовима као и организовање „роад схоw”-а у циљу промоције заједничког туристичког производа, постављање туристичке сигнализације, планирање иновативног софтвер система за рационализацију и побољшање квалитета туристичких јавних услуга, програм за одрживо управљање и одржавање 10 културних добара утврђених од стране пројектних партнера, обнова неких већ идентификованих археолошких или умјетничких добара.

 

Укупна вриједност пројекта је 2 500 000 €, од чега је за Црну Гору предвидјено 450 000 €.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?