Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана конститутивна сједница Кооординационог одбора за праћење имплементације Стратегије за трајно рјешавање питања расељених и интерно расељених лица

Објављено: 17.10.2011. 21:53 Аутор: Биро

Надлежне институције учиниће све да на одговоран и ефикасан начин приступе рјешавању статуса расељених и интерно расељених лица која бораве у Црној Гори, закључено је данас на конститутивној сједници Координационог одбора за праћење имплементације Стратегије за трајно рјешавање питања расељених и интерно расељених лица са посебним освртом на област Коник.

Ово питање рјешаваће се како кроз израду квалитетног правног оквира и јачања институција, тако и кроз регионални приступ који ће укључивати сарадњу са земљама поријекла расељених лица.

Правни статус је најважнији сегмент Стратегије, али и основа за остваривање осталих права расељених лица, истакао је потпредсједник Владе и министар правде Душко Марковић. Први кораци на овом плану се већ реализују. Утврђен је Предлог закона о измјенама и допунама Закона о странцима, којим се омогућава расељеним и интерно расељеним лицима да захтјев за одобравање сталног настањења поднесу до 31. децембра 2012. године. У току је израда детаљног урбанистичког плана за Подгорицу, чијим ће усвајањем бити створене претпоставке за изградњу 90 стамбених јединица на подручју Коника, а најављено је и продуживање примјене Уредбе из јула 2010. године о привременом приступу правима расељених и интерно расељених лица.

Од чланова Координационог одбора очекиваће се да у пуном саставу присуствују сједницама, како би било могуће разматрати ова комплексна питања из сваког угла. Сједнице ће се одржавати једном мјесечно, а на њима ће се разматрати детаљни извјештаји о реализованим активностима, као и информације о изазовима са којима се сусрећу носиоци обавеза током реализације активности предвиђених Акционим планом. О својим активностима Координациони одбор ће квартално извјештавати Владу.

Међународни партнери, УНХЦР и Делегација Европске уније у Црној Гори подржали су планирану методологију рада Координационог одбора и понудили своју експертску и финансијску помоћ, како би Црна Гора што прије затворила ово питање, које представља и дио агенде приступања ЕУ.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?