- Влада Црне Горе
Одржана конститутивна сједница Кооординационог одб...
Одржана конститутивна сједница Кооординационог одбора за праћење имплементације Стратегије за трајно рјешавање питања расељених и интерно расељених лица
Надлежне институције учиниће све да на одговоран и ефикасан начин приступе рјешавању статуса расељених и интерно расељених лица која бораве у Црној Гори, закључено је данас на конститутивној сједници Координационог одбора за праћење имплементације Стратегије за трајно рјешавање питања расељених и интерно расељених лица са посебним освртом на област Коник.
Ово питање рјешаваће се како кроз израду квалитетног правног оквира и јачања институција, тако и кроз регионални приступ који ће укључивати сарадњу са земљама поријекла расељених лица.
Правни статус је најважнији сегмент Стратегије, али и основа за остваривање осталих права расељених лица, истакао је потпредсједник Владе и министар правде Душко Марковић. Први кораци на овом плану се већ реализују. Утврђен је Предлог закона о измјенама и допунама Закона о странцима, којим се омогућава расељеним и интерно расељеним лицима да захтјев за одобравање сталног настањења поднесу до 31. децембра 2012. године. У току је израда детаљног урбанистичког плана за Подгорицу, чијим ће усвајањем бити створене претпоставке за изградњу 90 стамбених јединица на подручју Коника, а најављено је и продуживање примјене Уредбе из јула 2010. године о привременом приступу правима расељених и интерно расељених лица.
Од чланова Координационог одбора очекиваће се да у пуном саставу присуствују сједницама, како би било могуће разматрати ова комплексна питања из сваког угла. Сједнице ће се одржавати једном мјесечно, а на њима ће се разматрати детаљни извјештаји о реализованим активностима, као и информације о изазовима са којима се сусрећу носиоци обавеза током реализације активности предвиђених Акционим планом. О својим активностима Координациони одбор ће квартално извјештавати Владу.
Међународни партнери, УНХЦР и Делегација Европске уније у Црној Гори подржали су планирану методологију рада Координационог одбора и понудили своју експертску и финансијску помоћ, како би Црна Гора што прије затворила ово питање, које представља и дио агенде приступања ЕУ.