Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Други годишњи национални програм (АНП) представљен у Бриселу

Објављено: 19.10.2011. 18:21 Аутор: Мод

Састанак Црне Горе са земљама чланицама Алијансе у формат 28+1 на којем је представљен Други годишњи национални програм (АНП) у оквиру МАП-а одржан је 18. октобра у сједисту НАТО у Бриселу.

Састанком је предсједавао Дирк Бренгелман, помоћник генералног секретара НАТО-а за политичка питања и безбједносну сарадњу. У делегацији, коју је предводио државни секретар за политичка питања Министарства вањских послова и европских интеграција амбасадор Небојша Калуђеровић, у име Министарства одбране био је и помоћник министра за политику одбране Драшко Јовановић.

У отвореној и конструктивној дискусији, након презентације Програма, у којој је учествовало 20 земаља чланица НАТО, позитивно су оцијењене досадашње активности Црне Горе из првог циклуса МАП-а, а други АНП као свеобухватан, квалитетан, са јасно истакнутим приоритетима. Посебно је, у том контексту, наглашена важност даљег спровођења активности из области владавине права, реформе сектора одбране, као и интензивирања активности на јачању подршке јавног мњења интеграцији Црне Горе у НАТО. Посебно је препозната улога Црне Горе као регионалног актера, као и допирнос глобалној безбједности учешћем у ИСАФ мисији.

У дискусији је наглашена комплементарност процеса европских и евроатлантских интеграција у дијелу спровођења политичких критеријума и, у том смислу, поздрављено позитивно мишљење Европске комисије о напретку Црне Горе.

Државни секретар Калуђеровић је имао одвојени сусрет са замјеником генералног секретара Клаудијом Бизоњером, који је поновио да НАТО пружа снажну подршку еуроатлантским инетеграцијама Црне Горе и посебно истакао значај учешћа у ИСАФ мисији. Бизоњеро је похвалио конструктивну и активну улогу Црне Горе у региону, нагласивши значај интеграције читавог региона у еуроатлантске структуре у интересу његове дугорочне стабилности. Бизоњеро је рекао да је Црна Гора успјехом првог МАП циклуса створила повољне претпоставке за имплементацију другог циклуса и наставак успјешног спровођења реформи, посебно у областима којима је потребно додатно посветити пажњу, укључујући јачање владавине права, као и раст јавне подршке интеграцији у НАТО.

Наглашено је да су процеси европских и еуроатлантских интеграција компатибилни и воде истим циљевима, и да ће у том смислу препорука Европске комисије о отварању преговора са Црном Гором позитивно утицати и на напредак у еуроатлантским интеграцијама.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?